کوتاه از سراسر جهان
 

گوترش: شمار گرسنگان در جهان رو به افزایش است
فارس: دبیر کل سازمان ملل هشدار داد که تعداد گرسنگان در جهان در حال افزایش بوده و قیمت مواد غذایی نیز به بالاترین میزان طی یک دهه گذشته رسیده است. «آنتونیو گوترش» گفت: تنها از طریق اقدامی جهانی می‌توان با این چالش جهانی مقابله کرد و ما برای نجات جان انسان‌ها هم اکنون باید اقدام کنیم. گفتنی است اوکراین یکی از تولیدکنندگان عمده محصولات کشاورزی است که از زمان درگیری با روسیه نمی تواند غلات خود را صادر کند و حدود ۲۵ میلیون تن غله در حال حاضر در بنادر این کشور گیر کرده است.

اروپا از بیم شنود توسط روسیه، ساختمان ضدجاسوسی می‌سازد
ایسنا: اتحادیه اروپا در نظر دارد با هزینه هشت میلیون یورویی ساختمانی را در بروکسل بسازد تا رهبران این اتحادیه بتوانند بدون خطر شنود توسط روسیه یا دیگر کشورها، جلسات محرمانه خود را در امنیت برگزار کنند. گفته می شود این تالار که ۱۰۰ نفر را در خود جای خواهد داد همچنین می‌تواند توسط سفرا و مقامات ارشد این اتحادیه در نشست‌های سطح پایین‌تر استفاده شود. این اتاق به اینترنت متصل نیست، اما به تحهیزات و نمایشگر بزرگی برای کنفرانس مجهز بوده و میکروفون‌هایش مستقیما با سیم به اتاقک‌های مترجمان وصل هستند.

کهولت «بایدن»، دردسر دموکرات ها در انتخابات ۲۰۲۴
مهر: یک روزنامه آمریکایی نوشت که سن بالای «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا به دغدغه ای برای تیم و حزب وی درانتخابات ۲۰۲۴ تبدیل شده و با توجه به برنامه ریزی بایدن برای شرکت در انتخابات آتی، سن وی به موضوعی دردسرساز تبدیل خواهد شد. نیویورک تایمز افزود: برخی دستیاران کاخ سفید بی سر و صدا مراقب بایدن هستند زیرا وی اغلب در راه رفتن تلوتلو می خورد و در سخنرانی های عمومی در ادای کلمات دچار مشکل می شود.

آمریکا پدر طراح بمب‌گذاری متروی نیویورک را به افغانستان فرستاد
فارس: یک رسانه هندی گزارش داد که آمریکا پدر عامل بمب‌گذاری متروی نیویورک که شهروندی این کشور را دارد، از آمریکا اخراج کرده و ماه گذشته میلادی به افغانستان فرستاد. به نوشته روزنامه «د هندو»، این فرد با نام «محمدولی زازی» در سال ۲۰۱۲ به اتهام کلاهبرداری در صدور ویزا و ممانعت از اجرای عدالت به حبس محکوم شده بود. اداره مهاجرت آمریکا اعلام کرد که این فرد ماه گذشته میلادی در یک پرواز چارتر از آمریکا اخراج و به افغانستان فرستاده شده‌است. وی پدر نجیب الله زازی است که در سال ۲۰۰۹ به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در متروی نیویورک بازداشت شد.

اخراج ژنرال آمریکایی به خاطر پاسخ به همسر بایدن
ایرنا: یک ژنرال سه ستاره ارتش آمریکا به خاطر ارسال توئیت کنایه آمیز در پاسخ به اظهارات اخیر همسر رئیس جمهوری ایالات متحده، از شغل مشاور ارتش معلق شد. به گزارش واشنگتن تایمز، «گری ولسکی» ژنرال بازنشسته و فرمانده سابق لشکر ۱۰۱ هوابرد ارتش آمریکا پس از پاسخ به توییت همسر بایدن در مورد تصمیم دادگاه عالی مبنی بر لغو قانون سقط جنین و بازگرداندن نظارت بر سقط جنین به ایالت ها، برکنار شد. جیل بایدن در توئیتی نوشته بود: «نزدیک به ۵۰ سال است که زنان حق دارند درباره وجود خود تصمیم بگیرند اما امروز این حق از ما ربوده شد.» ولسکی نیز در توییتی پاسخ داده بود: «خوشحالم که بالاخره می‌دانی زن چیست!»

چین ساخت قوی‌ترین سامانه راداری جهان را آغاز کرد
ایرنا: چین در اقدامی برای ایفای نقش فزاینده در تلاش‌های جهانی با هدف حفاظت از سیاره زمین، شروع به ساخت یک مرکز رصد فعال فضایی در جنوب‌غربی این کشور کرده که به گفته مقامات این کشور وسیع ترین سامانه راداری جهان است. مقامات پکن هدف از این اقدام را تقویت قابلیت دفاعی خود در برابر سیارک‌های نزدیک به زمین عنوان کرده‌اند. سرپرست این پروژه در خصوص اهداف این طرح اعلام کرده که رصد سیارک‌ها با وضوح بالا در فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری انجام می گیرد.گفته می شود این سامانه راداری برای رصد اعماق فضا، فاصله کامل زمین تا ماه را پوشش می دهد، زیرا ماه تنها حدود ۴۰۰ هزار کیلومتر با سیاره ما فاصله دارد.

نسخه مناسب چاپ