نکوداشت استاد محمد اسپندار نوازنده پیشکسوت دونلی
 

سرویس فرهنگی ـ هنری: مراسم بزرگداشت مقام موسیقایی شیرمحمد اسپندار نوازنده «دونلی» از خطه سیستان و بلوچستان، دیروز در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، این برنامه که با اجرای گروه موسیقی «واهان» با همخوانی کامبیز صالح زهی و مهدیه کوهستانی اجرا شد، با سخنرانی دکتر ایرج افشار سیستانی ادامه یافت.

بنابراین گزارش، افشار سیستانی در سخنان خود گفت: درود بر مردم رشید و مرزدار استان سیستان و بلوچستان. در این خطه، هنرهای گوناگون از جمله موسیقی از بدو پیدایش بشر، دیده شده و رشد کرده است و فرهنگ این محل در پیوند با جغرافیای دینی و گرایش‌های فرهنگی، فرهنگی مستقل به نام فلکلور پدیده آورده است.

استاد نوازنده برجسته و سرشناس ایران شیرمحمد اسپندار در سال ۱۳۱۰ خورشیدی در روستای بهپور چشم به جهان گشود و در نوجوانی به پاکستان رفت و در «سند» اسکان یافت و کارگری کرد و در آنجا با استاد جمال شاه نوازنده بزرگ دونلی آشنا شد و از او دونلی نواختن را آموخت. او در پیمایش زمان، دونلی را در شهر کراچی در جشنواره‌ای نواخت و مقام نخست را به دست آورد. پس از سال‌ها در روستای بهپور شهرستان ایرانشهر مقیم وطن شد و دیپلم افتخار و دکترای افتخاری کشور فرانسه را به دست آورد.

استاد اسپندار معتقد است که اینک رشته غنی موسیقی این سرزمین همچون دریاچه هامون در حال خشک شدن است. او ویژگی‌های گوناگونی دارد و در یک جمله خردمندی است مورد پذیرش و احترام موسیقدانان ایران و دیگر کشورها.

پس از اجرای گروه فرخی سیستانی با صدای احمد نخعی، فرصت هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان گفت: استاد اسپندار دونلی خود را به تریبونی بلند برای شناساندن استان سیستان و بلوچستان تبدیل کرده است؛ صدا و تریبونی از فرهنگ متنوع خطه سیستان و البته همه ایران چرا که سیستان و بلوچستان پاره تن ایران بزرگ است و امروز حضور شما نیکان می‌تواند به زیبایی نقش انسان‌های این خطه را نشان دهد و برای غبارزدایی از این استان باید همگی در حد خود نقشی را ایفا کنیم.

وی تصریح کرد: اولین وظیفه ما تبدیل خانه استاد اسپندار به موزه‌ای به نام ایشان است و دومین وظیفه این است که نگذاریم این نی و نوایش که سرشار از داستان‌هاست خاموش شود. در پایان این مراسم از استاد شیرمحمد اسپندار تجلیل شد.

نسخه مناسب چاپ