انتقاد وزیر دفاع طالبان از عملکرد مقامات ارشد این گروه در افغانستان
سرویس خارجی: «ملا محمد یعقوب مجاهد» وزیر دفاع طالبان در سخنانی از اقدامات و عملکرد برخی مقامات ارشد این گروه در حکومت افغانستان به شدت انتقاد کرد و گفت: مقامات ارشد طالبان وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند.

وی که اخیرا به قطر سفر کرده بود، درپی پایین آوردن پرچم طالبان توسط مخالفان این گروه در ولایت «بغلان» افغانستان، گفت: فرماندهان طالبان در شهر «خوست ‌فرنگ» واقع در ولایت «بغلان» وظیفه خود را به درستی انجام نداده و این موضوع باعث وقوع این اتفاق شده است. وزیر دفاع طالبان افزود: در چنین شرایط حساسی مقامات دولتی یا در خانه خود هستند یا برای زیارت عازم مکه شده اند.

«ملا محمد یعقوب مجاهد» تاکید کرد: هرکس باید به وظیفه خود عمل کند و نباید مسئولیت خود را به دیگران واگذار کند. این سخنان در حالی است که اخیرا ۱۰۷ مقام‌ ارشد طالبان به‌ صورت جمعی برای ادای فریضه حج به عربستان سفر کردند. پیشتر جبهه «پنجشیر» ویدیویی را منتشر و اعلام کرد که اعضای این جبهه در یکی از شهرهای «بغلان» پرچم طالبان را پایین کشیده و این شهر را به کنترل خود درآوردند. در این حال، مجله آمریکایی «فارین پالیسی» گزارش داد: «سراج‌الدین حقانی» سرپرست وزارت داخله طالبان در پی گسترش کنترل خود بر معادن افغانستان است و شبکه حقانی تحت رهبری او با کنترل معادن، از بازیگری در حاشیه تحولات افغانستان، به صحنه مرکزی قدرت چشم دوخته است.

در چنین شرایطی، رهبر جبهه مقاومت افغانستان در «پنجشیر» در سخنانی اعلام کرد: راه حل بحران کنونی افغانستان، نه جنگ و خشونت بلکه گفتگوهای سیاسی است. «احمد مسعود» تاکید کرد: مادامی که طالبان به این باور (راه حل سیاسی) نرسند، چاره‌ ای به غیر از ایستادگی در برابر آنان وجود ندارد. وی ادامه داد: حل مسائل سیاسی افغانستان مشروعیت حاکمیت را به دنبال خواهد داشت و در غیر این صورت دوباره مشکلات گسترده دامنگیر افغانستان خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ