طرح مسکن اجتماعی در هفته دولت رونمایی می‌شود
* سرویس اقتصادی: تمامی واحدهای مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر استان تهران تا پایان امسال به متقاضیان واگذار می‌شود.

* طرح مسکن اجتماعی از سوی این وزارتخانه در هفته دولت رونمایی می‌شود

* کار بازنگری حریم پایتخت در دستور کار است و در این چارچوب امکان بارگذاری‌های جدید و ساخت و سازهای بی‌رویه را در تهران متوقف می‌کنیم

* در حالیکه حوادث و سوانح رانندگی هشتمین عامل مرگ و میر در دنیا محسوب می‌شود، در کشور ما این امر بعد از سکته، به دومین عامل مرگ و میر تبدیل شده و می‌رود که به عامل اول تبدیل شود.

فریبرز واحدی مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن اعلام این مطلب گفت: سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در جهان بر اثر سوانح رانندگی کشته می‌شوند که قسمت اعظم این سوانح در کشورهای جهان سوم رخ می‌دهد.

وی با تاکید براینکه خط قرمز راه و شهرسازی استان تهران رعایت ایمنی و کاهش سوانح رانندگی است، افزود: متاسفانه با عدم تخصیص اعتبار که از نیمه دوم ۹۱، تاکنون هیچ اعتباری اختصاص نیافته، چالش‌های جدی در این حوزه به وجود آمده است.

واحدی خاطر نشان کرد: با اینکه در استان تهران به ایمنی پایدار در ایمنی دست یافتیم، ولی این کافی نیست، زیرا نقاط حادثه‌خیز و پرخطر و حتی رفتار رانندگان مدل دینامیکی دارد و باید مدام در سیاست‌ها بازنگری کنیم.

وی اضافه کرد: از سال ۸۵ تاکنون مرگ و میر بر اثر سوانح رانندگی در استان روند کاهشی گرفته، به طوری‌که پارسال نسبت به سال ۹۱ حدود ۵ر۱۴ درصد کاهش داشتیم. و در سال ۹۱ متاسفانه ۴۱۳ نفر جان خود را از دست دادند که این رقم در سال ۹۲ به ۳۵۳ نفر رسید، هر چند که یک کشته هم بسیار زیاد است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران یادآور شد: این در حالی است که در دهه گذشته تهران سالانه با روند افزایشی کشته‌های ناشی از سوانح رانندگی مواجه بود همچنین باید این را در نظر داشت که اکنون تعداد خودروها و رانندگان نسبت به گذشته دو برابر شده و حدود ۴۰ درصد از خودروی تولیدی کارخانجات هم در تهران تردد می‌کنند که توانستیم این روند رو به رشد را کنترل کنیم.

وی با اشاره به اینکه در فروردین امسال میزان تلفات رانندگی ۵۰ درصد کاهش یافت، افزود: طبق آمار پزشکی قانونی در اردیبهشت و خرداد امسال تعداد تلفات در استان افزایش یافت بطوریکه در خرداد به ۱۶ نفر رسید.

واحدی خاطر نشان کرد: بیشترین علل تصادف در استان واژگونی و تصادف با عابر پیاده است و ۵۰درصد کشته ‌شدگان عابرین پیاده هستند. بیشترین تعداد تلفات عابرین پیاده هم در استانهای مازندران، گیلان، خراسان رضوی، فارس، اصفهان و تهران اتفاق می‌افتد.

نامبرده یادآور شد: در استان ۱۷۶ پروژه فعال و ۴۵۰ میلیارد تومان قرارداد با پیمانکاران داریم و پیش‌بینی می‌کنیم که حدود ۱۶۷ میلیارد تومان پروژه در هفته دولت امسال به بهره‌برداری برسد.

وی در بخش دیگری از سخنانش در مورد بخش مسکن مهر اظهار داشت: تکلیف استان تهران در برنامه ابلاغی دولت با بافت فرسوده ۳۷۸ هزار واحد مسکونی و سهم این اداره کل ۱۰۴ هزار واحد است. از این تعداد واحد مسکونی، ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داریم و تسهیلات پرداخت شده از سوی بانکها هم ۵ هزار و ۹۸۸ میلیارد تومان است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران هم ادامه داد: همچنین ۵۳ هزار واحد را تحویل دادیم و در هفته دولت ۱۷ هزار و ۹۰۰ واحد دیگر را هم تحویل می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل خدمات زیربنایی مسکن مهر استان تهران نیاز است، گفت: کار اتمام مسکن مهر شهرهای جدید استان یعنی پرند، پردیس و اندیشه در سال ۹۴ متمرکز خواهد بود.

واحدی با پیش‌بینی بازار مسکن در امسال اظهار داشت:

به هیچوجه جهش قیمت را برای نیمه دوم سال پیش‌بینی نمی‌کنیم، زیرا بهای مسکن از حد تورم عمومی فراتر نخواهد رفت. وی با اشاره به اینکه در یکسال گذشته با افزایش مجدد وام خرید مسکن به دنبال بالا بردن توان متقاضیان بودیم، افزود: صندوق پس انداز مسکن به مراحل نهایی و تصویب در بانک مرکزی نزدیک می شود و بدین ترتیب وام پرداختی به ۶۰ تا ۸۰ میلیون تومان می‌رسد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با تاکید بر اینکه جلو تغییر کاربری‌های غیرقانونی را که انگیزه تامین مالی برای شهرداری دارد، خواهیم گرفت، افزود: هم اکنون با شهرداری تهران تعامل خوبی در این زمینه داریم و به دنبال تدوین برنامه‌ای در دولت هستیم که نظام مالی پایدار برای شهرداریهای کشور تعریف ‌شود.

وی گفت: طبق طرح تفصیلی، تهران نباید بیش از ۵ر۱۰ میلیون نفر جمعیت داشته باشد و شورای عالی شهرسازی و معماری با مجوزهای ساخت و ساز خارج از طرح تفصیلی برخورد خواهد کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه متوسط قیمت مسکن در تهران مترمربعی ۴ میلیون تومان است،گفت: نسبت قیمت مسکن به در آمد خانوار شهری( با در نظر گرفتن الگوی ۷۵ مترمربعی یک واحد مسکونی) در تهران تقریباً ۱۱ است، یعنی ۱۱ برابر در آمد یک خانوار در یکسال برای تهیه واحد ۷۵ مترمربعی لازم است که این میزان در سال ۸۰ یک سوم بود. وی در مورد مسکن ویژه تهرانسر خاطر نشان کرد: ۲۳۰۰ واحد فاز یک تا خرداد ۹۴ تحویل متقاضیان می‌شود و پیمانکاران متعهد شده‌اند حدود ۵۴۰ واحد را تا اواخر آبان آماده تحویل کنند.

نسخه مناسب چاپ