رشد ۷ میلیارد دلار تجارت خارجی ایران
تازه ترین آمار از اوضاع تجارت خارجی کشور در چهار ماهه اول امسال نشان می دهد حجم مبادلات تجاری ایران در این مدت نسبت به پارسال ۷ میلیارد و ۴۶۱ میلیون دلار افزایش داشته است.

به گزارش مهر، براساس تازه ترین آمار گمرک، مجموع صادرات غیرنفتی و واردات ایران در چهار ماهه امسال نسبت به پارسال ۷ میلیارد و ۴۶۱ میلیون دلار افزایش یافت و به رقم ۳۳ میلیارد و ۷۵۲ میلیون دلار رسید که سهم صادرات غیر نفتی از این رقم ۱۶ میلیارد و ۹۷ میلیون دلار و واردات ۱۷ میلیارد و ۶۵۵ میلیون دلار بوده است.

بنابراین گزارش، صادرات غیرنفتی ایران در این مدت ۱۴ر۲۱ درصد و واردات کشورمان هم ۷۸ر۳۵ درصد افزایش یافته است.

این ارقام نشان می دهد که آهنگ رشد مبادلات تجاری ایران با دیگر کشورها در تیرهم با افزایش همراه بوده و روند رشد در بخش صادرات غیر نفتی ۶۱ر ۰ درصد و واردات ۱۵ر ۰ درصد نسبت به خرداد بیشتر شده است.

اقلام عمده صادرات غیرنفتی در مدت یاد شده شامل پروپان مایع شده، متانول و بوتان مایع شده بوده و عمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان هم به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و ترکیه بوده اند.

همچنین از نکات مهم آمار چهار ماهه تجارت خارجی کشور می توان به افزایش صادرات ایران به میزان ۳۲ درصد به چین و به میزان ۳۱ درصد به ترکیه اشاره کرد. البته بهترین رکورد در صادرات کالا به ایران را اماراتی ها به خود اختصاص دادند و در مدت یاد شده واردات ایران از امارات متحده عربی ۸۶ درصد افزایش یافت.

عمده واردات کشورمان هم به ترتیب به گندم با سهم ۹۷ر۴ درصدی از کل ارزش واردات، وسایل نقلیه با موتور پیستونی درون سوز با ۵۸ر۳ درصد، ذرت با ۷۵ر۲ درصد و کنجاله سویا با ۵ر۲ درصد اختصاص دارد و عمده کشورهای صادرکننده کالا به ایران هم در چهار ماهه نخست امسال هم به ترتیب شامل امارات متحده عربی، چین، هند، کره جنوبی و ترکیه بوده است.

نسخه مناسب چاپ