تحلیل سید ابراهیم رئیسی از عملکرد برخی کشورهای منطقه
ترانزیت تروریسم و ناامنی از غرب به خاورمیانه
رئیس جمهوری:هر خطای دشمن با پاسخ سخت و پشیمان‌کننده ما مواجه خواهد شد
 

رئیس جمهوری با بیان این که متأسفانه برخی از کشورهای منطقه در حال ترانزیت ناامنی و تروریسم از غرب و ایالات متحده به منطقه هستند، گفت: به آمریکایی‌ها و متحدان آنها در منطقه می‌گویم که ملت بزرگ ایران هیچگونه ناامنی و بحران را در منطقه نمی‌پذیرد و هرگونه خطایی در این منطقه با پاسخ سخت و پشیمان‌کننده‌ای مواجه خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر پنجشنبه در دیدار آحاد مختلف مردم استان کرمانشاه افزود: اجازه دهید در جمع مردم غیور و مقاوم کرمانشاه به آمریکایی‌ها و متحدان آنها در منطقه بگویم که ملت بزرگ ایران هیچگونه ناامنی و بحران را در منطقه نمی‌پذیرد و هرگونه خطایی در این منطقه با پاسخ سخت و پشیمان‌کننده‌ای مواجه خواهد شد.
رئیسی افزود: آمریکایی‌ها و متحدان منطقه‌ای‌اش بدانند که ملت‌های مسلمان منطقه از روابط تحقیرآمیز دولت‌های خود با آمریکایی‌ها که موجب غارت منابع آنها می‌شود، سخت بیزارند.
رئیس جمهوری قدرت نظامی، توانایی‌ها و اقتدار ایران در منطقه را امنیت‌ساز دانست و تاکید کرد: دخالت بیگانگان و آمریکایی‌ها در منطقه جز ایجاد بحران و ناامنی نتیجه دیگری ندارد.
رئیسی با بیان این که رژیم صهیونیستی بداند که نباید در این منطقه چشم طمع به هیچ کجا داشته باشد، اظهار داشت: برقراری ارتباط و عادی‌سازی روابط، به هیچ وجه برای رژیم صهیونیستی امنیت‌ساز نخواهد بود. این پیام را همه خبرنگاران به همه جهان مخابره کنند که ایران اسلامی امروز از همه زمان‌ها قویتر و آمریکا از همیشه ضعیف‌تر است.
رئیس جمهوری با اشاره به اعلام رسمی آمریکایی‌ها مبنی بر شکست مفتضحانه فشار حداکثری به جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: شما ما را با تحریم‌ها و تهدیدها آزمودید، چرا امر تجربه شده را دوباره می‌آزمایید؟
وی سپس با تاکید بر اینکه مأموریت اصلی دولت مردمی، عمران و آبادانی کشور است افزود: متاسفانه در زیرساخت‌ها، عقب‌ماندگی‌های بسیاری داریم ؛با این حال در زیرساخت‌های انرژی، طرح‌های آبرسانی بزرگ، نیروگاه‌سازی و ساخت پالایشگاه و پتروپالایشگاه‌ها، دولت کار خود را آغاز کرده است. برای کنترل تورم که مردم، دولت و همه مسئولان را رنج می‌دهد، گام‌هایی برداشته شده است و ان‌شاء الله با قوت دنبال خواهد شد.
رئیسی همچنین با بیان اینکه نرخ رشد نقدینگی به کمترین حد خود در ۱۶ ماه اخیر رسیده است، اظهار داشت: روند خلق پول بانک‌ها کاهشی شده و اینها همه نشانه‌های آن است که علاوه بر اصلاح برخی از ساختارهای نادرست اقتصادی، گام‌هایی در مسیر توسعه زیرساخت‌ها در حال برداشته شدن است که ان‌شاءالله آثارش در زندگی مردم آشکار خواهد شد.
رئیس جمهوری صبوری و تحمل و همکاری مردم را برای دولت بسیار ارزشمند توصیف و تصریح کرد: همراهی شما مردم با دولت به کارهای بزرگی منتج می‌شود که دوستان را امیدوار و دشمنان را ناامید می‌کند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه اعتماد مردم را سرمایه‌ای بزرگ می‌دانیم که برای دولت مردمی مسئولیت آفرین است، خاطرنشان کرد: هم دولتمردان و همه کسانی که به نام دولت مردمی کار می‌کنند، با توجه به این مسئولیت باید در جای‌جای کشور بدون هیچ حاشیه‌ای، به شکل انقلابی به مردم انقلابی خدمت کنند.
رئیس جمهوری گفت: اگر مدیری یا کارشناسی در هر اداره و سازمانی روحیه تحول‌خواهی، انقلابی، مردم‌داری و ولایی ندارد و دغدغه او دغدغه مردم نیست، حتما باید به حاشیه رانده شود؛ نه اینکه از اداره اخراج شود، اما حتماً نباید مدیر و در مصدر تصمیم‌گیری باشد؛ این انتظار مردم از دولت خدمتگزار انقلابی است.
رئیسی با تاکید بر اینکه اعتماد مردم به دولت برای آن بوده که از این دولت انتظار کار انقلابی، سریع و دقیق و گره گشایی از مشکلات زندگی خود دارند، گفت: اگر کسی تحول‌خواه نیست، کار امروز را به فردا موکول می‌کند، با روابط ناسالم، رشوه و پارتی‌بازی می‌خواهد مسائل را از مسیر خود خارج کند، نباید در این دولت تحمل شود.
رئیسی همچنین کرمانشاه را چهارراهی برای ترانزیت کالا و انرژی معرفی و خاطرنشان کرد: همجواری کرمانشاه با عراق، زمینه خوبی است تا بتوانیم بازارچه‌های مرزی را فعال کنیم تا جریان کولبری در اینجا سامان پیدا کند.
نشست با فعالان اقتصادی کرمانشاه
رئیس جمهور در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمانشاه هم با بیان اینکه وزرارت جهادکشاورزی در زمینه کشاورزی قراردادی اقدامات خود را آغاز کرده است، گفت: کشاورزی قراردادی در دستور کار دولت است و این کار به نوعی فراهم آوردن امکان پیش‌بینی تولید برای کشاورز است که مورد حمایت جدی دولت قرار دارد.
وی با تأکید بر اهمیت اجرای شعار سال مطرح شده از سوی رهبر معظم انقلاب با محوریت تولید، گفت: استقلال و عزت کشور در گرو توجه به تولید است.
رئیس جمهوری نقش دولت در اقتصاد را هدایت، حمایت و نظارت دانست و گفت: اقتصاد دولتی، اقتصاد تعاونی و اقتصاد بخش خصوصی باید در کنار یکدیگر فعال باشند، اما امروز سهم اقتصاد دولتی بسیار زیاد است، لذا تلاش خواهیم کرد دولت را از تصدیگری در اقتصاد خارج و از بخش خصوصی حمایت کنیم.
رئیسی با تأکید بر این که صرف واگذاری واحدهای تولیدی به بخش خصوصی کفایت نمی‌کند، گفت: توانمندسازی بخش خصوصی یک ضرورت است و دولت باید از اقتصاد بخش خصوصی حمایت کند.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در اقتصاد کشور خصوصی‌سازی موفق و ناموفق داریم، اظهار داشت: معنای مردمی‌سازی دولت،‌ واگذاری کار تولید به بخش خصوصی و میدان دادن به بخش تعاونی است. تسهیلات و حمایت‌های حقوقی باید در اختیار تولیدکننده فعال قرار گیرد.
رئیسی با تأکید بر لزوم قابل پیش‌بینی بودن اقتصاد برای فعالان عرصه تولید، تصریح کرد: باید به طرفی حرکت کنیم که اقتصاد و تولید برای تولیدکننده قابل پیش‌بینی باشد.
رئیس جمهوری با تشریح اقدامات دولت برای مهار و کنترل تورم، گفت: از مجلس خواستیم که اجازه دهند، به برخی اقدامات و قوانین لایحه بودجه که تورم‌ز است، عمل نکنیم و در مورد آنها تجدیدنظر شود. به طور مثال گفتیم اگر حقوق گمرکی با ارز نیمایی محاسبه شود، طبیعتاً هزینه گمرکی بالایی به واردکننده تحمیل می‌شود و آثار تورم‌زا در اقتصاد ایجاد می‌کند.
رئیسی تأکید کرد: برخی از رسانه‌ها این حرف بنده را که گفتم انجام برخی از اقدامات را برای سال آینده می‌گذاریم، درست منعکس نکردند یا درست متوجه نشدند و گفتند قرار است برخی کالاها را گران کنند که این موضوع حرف بنده نبود، بلکه مفهوم سخن بنده این بود که بعضی از اقداماتی را که به موجب قانون باید آنها را اجرا کنیم و اجرای آنها موجب تورم می‌شود، انجام ندهیم.
رئیس جمهوری اظهار داشت: رشد اقتصادی در گرو مهار تورم است. اگر تورم مهار شود، با افزایش سرمایه‌گذاری و بهره‌وری شاهد رشد اقتصادی خواهیم بود.
رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت ایجاد صنایع تبدیلی در استان‌های مختلف کشور به ویژه کرمانشاه تأکید کرد و این موضوع را از محورهای اقدامات دولت دانست.
رئیس جمهوری محور اشتغال در کرمانشاه را کشاورزی، دامداری و صنایع برشمرد و اظهار داشت: باید برای راه‌اندازی صنایع نیمه‌تعطیل و تعطیل تلاش شود. دولت مردمی به دنبال کلنگ‌زنی طرح‌های جدید نیست، بلکه تلاش می‌کنیم مشکل واحدها و طرح‌های معطل حل شود و به چرخه تولید بازگردند.
رئیسی با تأکید بر این که توجه به دو حوزه پتروپالایشگاه‌ها و دانش‌بنیان‌ها از مهمترین برنامه‌های دولت است، گفت: کار دانش‌بنیان یعنی دانایی به توانایی تبدیل شود و این موضوع با جدیت درعرصه فعالیت پتروپالایشگاه‌ها دنبال می‌شود.
رئیس جمهوری همچنین با تأکید بر ضرورت ساماندهی موضوع کولبری، خاطر نشان کرد: راه‌حل این مشکل فعال کردن بازارچه‌های مرزی است. مرزهای ما فرصت‌های ما هستند و باید از آنها نهایت استفاده را بکنیم. یکی از فرصت‌ها تبدیل مرز به محل تبادلات تجاری است.
رئیسی بومی‌گزینی و استفاده از چهره‌های کارآمد استانی را از اولویت‌های دولت دانست و خاطر نشان کرد: مسأله بیکاری کرمانشاه بسیار نگران‌کننده است و رفع این مشکل حق مردم و وظیفه دولت است. بخش خصوصی نیز در این زمینه وارد شده است و هر اقدامی که می‌تواند انجام دهد. در کشور مشکل حل‌نشدنی وجود ندارد.
جلسه شورای اداری کرمانشاه
رئیس جمهوری در جلسه شورای اداری کرمانشاه انتظار مردم از دولت سیزدهم را تحول‌آفرینی و ارتقای مستمر کارآمدی نظام اداری کشور دانست و گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران، مردم متدین، امیدوار و حاضر در صحنه مهمترین مولفه‌ قدرت هستند.
رئیسی در ادامه نعمت ولایت را یکی از بزرگترین نعمت‌های اعطا شده به ملت ایران دانست و افزود: مسئولیت ما در برابر چنین نعمت بزرگی توجه کردن به دغدغه‌ها و فرامین رهبری معظم انقلاب است که همانا توجه به خدا و تلاش برای گرهگشایی از زندگی مردم محسوب می‌شود.
رئیس جمهوری گفت: با ظرفیت‌های موجود هیچ مشکلی در این کشور غیر قابل رفع نیست اما باید مسائل را با تدبیر و رویکرد علمی تا حصول نتیجه دنبال کرد.
رئیسی با تاکید بر اهمیت نقش دانشگاه‌ها در حل علمی مسائل کشور گفت: وقتی میان دانایی و توانایی پیوند ایجاد شود، مسائل کشور از بازار گرفته تا صنعت و معدن و کشاورزی و سایر حوزه‌ها علم‌پایه دنبال خواهد شد.
رئیسی با بیان اینکه امروز اراده دولت به حداقل رساندن مشکلات مردم است، افزود: برای حل مشکلات وجود ظرفیت‌ها و تخصیص اعتبارات اهمیت دارد، اما مهمتر از آنها نقش مدیران در انجام طرح‌ها و پیگیری کارهاست.
رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز امیدآفرینی مهم‌ترین اولویت ایران است، خاطرنشان کرد: امروز دشمن از راه‌های مختلف به دنبال مأیوس کردن ملت است و در مقابل ما تلاش داریم با ساختن و آبادانی مردم را به نظام امیدوار نگاه داریم.
رئیسی با بیان اینکه امروز علاوه بر نیروهای مسلح مقتدر، تولیدکنندگان و فناوران کشور عقبه راهبردی اقتدار جمهوری اسلامی هستند،‌ گفت: دشمنان از پیشرفت و اقتدار ایران ناراحت هستند و نمی‌خواهند قدرتمند باشیم. این میدان، عرصه نبرد اراده‌هاست و ما در سنگری ایستاده‌ایم که باید با کار و تلاش مضاعف با دشمن مبارزه کنیم.
رئیس جمهوری انتظار مردم از دولت مردمی را تحول‌آفرینی، اجرای سریع کارها و ارتقای مستمر کارآمدی نظام اداری کشور دانست و افزود: کارآمدی نظام اداری و مهمتر از آن مردم متدین، امیدوار و حاضر در صحنه، مهمترین مؤلفه قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی است.
رئیسی اظهار داشت:‌ هر چه مردم امیدوارتر شوند و اعتماد آنان به نظام افزایش یابد و هر چه نظام اداری کشور کارآمدتر شود، کشور با شتاب بیشتری به سمت تعالی و پیشرفت حرکت خواهد کرد.
رئیس جمهوری نقش نیروی انسانی کارآمد را در غلبه بر مشکلات و فرایند توسعه کشور، حائز اهمیت خواند و تصریح کرد:
ارتقای کارآمدی و افزایش اعتماد و امید مردم به نظام مهمترین ماموریت ماست و نباید در این زمینه با کسی رودربایستی داشته باشیم.
دیدار با خانواده شهدا، ایثارگران و نخبگان استان
رئیس جمهوری در دیدار با خانواده شهدا، ایثارگران و نخبگان استان همبا تأکید بر اینکه علم باید در کنار صنعت و کشاورزی قرار گیرد، گفت: اگر علم کنار ۹۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی استان کرمانشاه قرار گیرد، وضع کشاورزی کرمانشاه تغییر خواهد کرد.
رئیسی با تاکید بر ضرورت بهره‌گیری صحیح از ظرفیت نخبگان ، گفت: ارتباط بین دولت با جامعه و نخبگان باید دائمی و مستمر باشد.
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد شهید حاج قاسم سلیمانی به محوریت اصل «ما می‌توانیم» در دولت اشاره کرد و گفت: معتقدیم به دست توانای شما نخبگان بسیاری از کارها انجام‌شدنی است. باید به مردم میدان داده شود. پیشرفت کشور در بسیاری از حوزه‌ها مرهون حضور و اراده مردم و نخبگان است.
وی با اشاره به مشکل اشتغال در استان کرمانشاه، گفت: باید در این استان یک قرارگاه برای ایجاد اشتغال تشکیل شود؛ جوانان در این منطقه نباید احساس بیکاری کنند. حل این مشکل نیازمند اراده است.
رئیس جمهوری افزود: در بسیاری از نظرسنجی‌ها امید به توانایی و کارآمدی دولت برای حل مشکلات وجود دارد و دولت مصمم است با عملکرد تحول‌گرایانه و جهادی از این امید پاسداری کند.
رئیسی با اشاره به معطل ماندن پروژه‌های نیمه‌تمام در بسیاری از مناطق کشور، اظهار داشت: پروژه‌های نیمه تمام مردم را غصه دار کرده است. باید کار واقعی شکل گیرد و مردم ببینند گرهی از مشکلات آنان باز شده است.
رئیس جمهوری با اشاره به بازدید خود از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان استان کرمانشاه، ‌گفت:‌ حتماً جلو واردات کالاهایی که در کشور به صورت استاندارد و با کیفیت ساخته شده است، گرفته می‌شود. اجازه نمی‌دهیم واردات بی‌رویه تولید را در کشور دچار مشکل کند.

نسخه مناسب چاپ