امیر عبداللهیان: خیمه‌ شب بازی کاخ سفید و صهیونیسم ما را مصمم‌تر می‌کند
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در توییتی در واکنش به سفر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به منطقه و بیانیه اخیر بایدن و لاپید نوشت: ایران با قدرت و منطق در مسیر توسعه پایدار اقتصادی و تلاش عزتمند برای لغو تحریم‌ها به مسیر خود ادامه می‌دهد.
وی تصریح کرد: هرگز ازحقوق مسلم ملت بزرگ ایران کوتاه نخواهیم آمد.
وزیر خارجه با ذکر این نکته که «دستیابی به توافق خوب، قوی و پایدار هدف ماست،» خاطرنشان کرد: بی تردید خیمه شب بازی کاخ سفید و صهیونیسم در منطقه، ما را مصمم‌تر می‌سازد.
به گزارش فارس، » رئیس‌جمهوری ایالات متحده و «یائیر لاپید» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سفر بایدن به سرزمین‌های اشغالی، «بیانیه مشترک بیت‌المقدس» را امضا و در آن بر لزوم توسعه روابط بیشتر رژیم
تل آویو با کشورهای منطقه تأکید کردند. در این بیانیه آمده است که واشنگتن به امنیت رژیم اسرائیل و حفظ برتری نظامی [ادعایی] این رژیم در منطقه همچنان پایبند است و اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد و آمریکا آماده است از تمامی عناصر قدرت ملی خود برای اطمینان از این نتیجه استفاده کند و همچنین خود را متعهد به مقابله با فعالیت‌های مستقیم ایران یا فعالیت‌هایی که از طریق گروههای همسو با خود همچون حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی انجام می‌دهد، می‌داند.
واکنش ایران به بیانیه مشترک بایدن و لاپید
سخنگوی وزارت امور خارجه هم در واکنش به بیانیه مشترک بایدن و لاپید اعلام کرد: تا وقتی که دولت جعلی «اسرائیل» ایستگاه اول سفر روسای جمهوری آمریکاست و هدف اول هم حفظ امنیت و برتری آن است، ملت‌ها و کشورهای منطقه به صلح و ثبات و آرامش نخواهند رسید.
ناصر کنعانی در توییتی نوشت: در بیانیه مشترک بایدن و لاپید، بر «تعهد ثابت و قاطع آمریکا به حفظ امنیت و برتری نظامی اسرائیل» تأکید شده است. اشتباه نشود؛ هدف صرفا ایران نیست، بلکه کشورهای عربی و اسلامی ‌باید همواره برتری رژیم صهیونیستی را بپذیرند. بنابراین منبع اصلی تهدید برای منطقه کاملا روشن است.
بایدن: باید به توافق برگردیم
رئیس‌جمهوری آمریکا هم در مصاحبه‌ای با یک رسانه صهیونیستی گفت که همچنان معتقد است کشورش باید به برجام برگردد.
بایدن در مصاحبه با کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی در عین حال با تلاش برای سلب مسئولیت از واشنگتن گفته که «اوضاع اکنون در دست ایران است.»رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به این سئوال که چرا فکر می‌کند که توافق هسته‌ای باید احیا شود گفت: «تنها چیزی که از ایران فعلی بدتر است ایران مجهز به سلاح هسته‌ای است.»کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.بایدن اقدام دولت سابق این کشور در خروج از برجام را «اشتباهی عظیم» توصیف کردو مدعی شد: «آنها-ایران- نسبت به گذشته به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده‌اند.»
علی‌رغم ضرب‌الاجل‌هایی که پیش از این آمریکا و کشورهای غربی برای اتمام مذاکرات هسته‌ای تعیین می‌کردند بایدن گفت: «ما هنوز توافقی داریم که برنامه هسته‌ای آنها (ایران) را مهار می‌کند. بنابراین فکر می‌کنم [بازگشت به توافق] هنوز منطقی است. ما به یک توافق رسیده‌ایم. آن را پیشنهاد داده‌ایم و اکنون تصمیم‌گیری به عهده ایران است.»
گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه اوکراین
امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی با وزیر خارجه اوکراین، با رد اتهامات بی پایه و اساس اخیر مشاور امنیت ملی آمریکا علیه کشورمان، مبنی بر ارسال پهپاد ایرانی به روسیه برای برای به کارگیری در جنگ علیه اوکراین، طرح این گونه ادعاها را همزمان با سفر بایدن به سرزمین های فلسطین اشغالی، در چارچوب اهداف و اغراض سیاسی خاص خواند .
وی بار دیگر بر موضع اصولی ایران در مخالفت با جنگ تاکید و تصریح کرد: ما مخالف جنگ در افغانستان ، یمن ، فلسطین و همچنین اوکراین هستیم . سیاست اِعمالی ما هم منطبق بر همین اصل است و مخالف هر گونه اقدامی که منجر به ادامه و تشدید درگیری ها شود، هستیم.
امیرعبداللهیان اظهار داشت: موضع اصولی و صریح جمهوری اسلامی در مخالفت با جنگ و حمایت از توقف جنگ، همانند رویکرد دوگانه برخی کشورهای غربی مبتنی بر استاندارد دوگانه نیست.
ایران کماکان به تلاش و مساعی جمیله خود در پایان دادن به جنگ و حل سیاسی بحران اوکراین ادامه می دهد.وی ادامه داد: تهران آماده توسعه و گسترش همه جانبه روابط از جمله در عرصه های اقتصادی و کشاورزی با کی یف است .
دمیتری کولبا وزیر امور خارجه اوکراین هم با تشکر از مواضع ایران مبنی بر مخالفت با جنگ، تاکید کرد: ما تداوم ارتباط وزرای خارجه ایران و اوکراین را که حتی در روزهای سخت آغاز جنگ برقرار شد، بسیار ارزشمند می دانیم .
وی افزود: با شما موافقم که نباید اجازه دهیم اتهامات دیگران، روابط دوستانه کی یف و‌ تهران را خدشه دار سازد.وزیر امور خارجه اوکراین از امیرعبداللهیان برای سفر به کشورش دعوت کرد.

نسخه مناسب چاپ