وزیر بهداشت:پرداختی مردم با افزایش قیمت دارو تغییری نخواهد کرد
وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح «دارویار» و همچنین اقدامات انجام‌شده برای بیمه همگانی سلامت، ضمن تأکید بر اینکه سه دهک اول جامعه مطمئن باشند که بیمه شده‌اند، در عین حال از افراد فاقد پوشش بیمه‌ای خواست برای ثبت‌نام بیمه سلامت اقدام کنند.
به گزارش ایسنا، بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت تأکید کرد: بیش از ۹۰درصد بیمه همگانی در کشور اجرا شده است. البته تعدادی از افراد هم جزو سه دهک اول نیستند که می‌توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان ثبت‌نام کنند. به نظر می‌رسد این افراد از یک تا یک و نیم میلیون نفر بیشتر نباشند. ما از این افراد درخواست داریم که برای بیمه کردن خود اقدام کنند. همچنین آمادگی داریم که در شش ماه آینده افراد بیمه‌نشده را بیمه کنیم و به این ترتیب بتوانیم خدمات حوزه سلامت را به این عزیزان ارائه دهیم.
عین‌اللهی همچنین تأکید کرد که ارائه خدمات به بیمه‌شدگان رایگان با سایر افراد بیمه‌شده تفاوتی وجود ندارد و این افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز درمانی، خدمات لازم را دریافت کنند.
وی همچنین گفت: در طرح دارویار، اتباع خارجی هم اگر به صورت اورژانسی به مراکز درمانی مراجعه کنند، بلافاصله باید بیمه شوند و خدمات لازم باید به آنها ارائه شود؛ چراکه جان این افراد نیز به‌واسطه آن بیماری در خطر است.
عین‌اللهی گفت: امسال حدود شش هزار میلیارد تومان مجلس مصوب کرده است تا بیمه همگانی رایگان برای سه دهک اول جامعه انجام شود. همچنین در بحث بیماری‌های صعب‌العلاج که از نظر پزشکی می‌گویند این بیماری‌ها خانه‌برانداز هستند و هزینه‌های هنگفتی ایجاد می‌کنند، مجلس حدود پنج هزار میلیارد تومان امسال مصوب کرده تا بتوانیم بیماران خاص، سرطانی و هزینه‌های بالای این بیماران را پوشش دهیم. در این زمینه نیز گام بزرگی برای بیمه برداشته شده است.
وی با بیان اینکه طرح دارویاری با دستور رئیس‌جمهوری و با تأمین اعتباری که شخص رئیس‌جمهوری انجام داد، آغاز شد، گفت: هدف عمده ما افزایش دسترسی مردم به دارو و کارآمد شدن بیمه‌ها بوده است. در ابتدای کار ۱۰۰قلم از داروهای پرمصرفی را هم که جزو بیمه نبود، تحت پوشش بیمه قرار دادیم و همچنین ۳۶۶قلم داروی ضروری پرمصرف برای بیماران مزمن مانند دیابتی، قلبی و عروقی و… تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.
وزیر بهداشت با بیان اینکه در واقع یارانه‌ای با عنوان یارانه سلامت در قالب طرح دارویاری در نظر گرفته می‌شود، گفت: یارانه سلامت در راستای این است که پرداختی بیماران تغییری نکند. یکسری داروهای پرمصرف در رابطه با بیماران دیابتی و بیماران فشار خون داشتیم که متأسفانه تحت پوشش بیمه نبود. در این طرح داروهای پرمصرف این بیماران به پوشش بیمه‌ای اضافه شد.

نسخه مناسب چاپ