کیسینجر: پیروزی روسیه در اوکراین بنیان‌های ناتو را خواهد لرزاند
 

سرویس خارجی: وزیر خارجه اسبق آمریکا و از کارشناسان بلندپایه مسائل ژئوپلیتیک گفت که پیروزی روسیه در جنگ اوکراین باعث به لرزه درآمدن بنیان‌های ناتو خواهد شد.
«هنری کیسینجر» در مصاحبه با شبکه خبری فاکس‌نیوز گفت: روسیه در حال حاضر ۱۵درصد از خاک اوکراین را در تصرف خود دارد ضمن اینکه ما سلاح‌های پیشرفته آمریکایی را به این جنگ اضافه کرده‌ایم؛ روس‌ها بدون تردید در حال تقویت نیروهای زمینی‌ خود هستند بنابراین ممکن است ما شاهد ادامه همزمان دو تهاجم باشیم. وی اضافه کرد: اگر روسیه مغلوب شود، خطر تشدید تنش‌ها وجود دارد اما واقعیت این است که روسیه بدون به لرزه در آوردن بنیان‌های ناتو نمی‌تواند اراضی را که تصرف کرده حفظ کند. کیسینجر تصریح کرد: بنابراین این جنگی است که ما نمی‌توانیم و نباید در آن بازنده باشیم.
خبر دیگر اینکه سفارت آمریکا در اوکراین در هشداری از همه شهروندان آمریکایی خواست فورا خاک اوکراین را ترک کنند. این هشدار در پی حملات موشکی نیروهای روسیه به شهرهای اوکراین صادر شد. این سفارتخانه خاطرنشان کرد، وضعیت امنیتی در سراسر اوکراین به دلیل تداوم حملات روسیه و در ضمن وجود درگیری‌های فعال در این کشور و شرایط امنیتی نامشخص، همچنان خشونت آمیز و غیرقابل پیش بینی است. در متن این بیانیه آمده است: سفارت آمریکا از شهروندان آمریکایی می‌خواهد که وارد اوکراین نشوند و همچنین از آنهایی که در اوکراین هستند می‌خواهد، در صورت ایمن بودن شرایط، فوراً با استفاده از گزینه‌های در دسترس حمل و نقل زمینی خصوصی از آنجا خارج شوند. از سویی دبیر کل سازمان ملل توافق مسکو و کی‌یف برای صادرات غلات از بنادر اوکراین را به نفع تمامی جهان و گامی مهم به سوی توافق جامع دو کشور دانست. «آنتونیو گوترش» گفت: توافق بر سر صادرات غلات از بنادر اوکراین مهم است، اما هنوز راه زیادی تا رسیدن به توافق صلح روسیه و اوکراین وجود دارد. وی درباره نشست نمایندگان روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل در استانبول گفت: همه طرف‌ها اشتیاق خود را برای دستیابی به توافق نهایی در مورد صادرات غلات اوکراین نشان دادند.

نسخه مناسب چاپ