سازمان غذا و دارو : کمبود اقلام دارویی به زودی برطرف خواهد شد
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با اجرای طرح دارویار، کمبود قابل توجه اقلام دارویی که حتی شامل بسیاری از داروهای دم دستی هم بود ظرف یک تا دو ماه آینده به طور کامل از بین می‌رود.
به گزارش مهر، بهرام دارایی افزود: با حذف یارانه از داروهای تولید داخل که برای تهیه مواد اولیه موثره وابسته به ارز ترجیحی بودند، قیمت‌ها واقعی شد و در عوض یارانه دولتی دارو را به انتهای زنجیره یعنی بیمه‌ها منتقل کردیم که به دست مصرف کننده واقعی برسد. یعنی هر کسی که دارای یک بیمه پایه باشد و با نسخه پزشک به داروخانه مراجعه کند می‌تواند از یارانه دارو استفاده کند.
رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه مردم داروها را با همان قیمت قبل تهیه می‌کنند، گفت: قیمت دارو هیچ تفاوتی با قبل که ندارد هیچ، حتی پرداختی مردم در بعضی داروها کاهش هم پیدا کرده است. مخصوصاً برای بیماران خاص و صعب العلاج که کاهش پرداختی از جیب بیمار هم داریم؛ چرا که ما سطح پایه قیمت داروها را که بیمه آن‌ها را پوشش می‌داد را بالاتر هم بردیم داروهایی که بیشتر مصرف می‌شد. وی در پاسخ به این سئوال که در حال حاضر بیشترین دغدغه و نگرانی مردم از کمبود دارو است، گفت: خود تولید کنندگان به خاطر محدودیت‌هایی که استفاده از ارز ترجیحی دارد دچار مشکلاتی نظیر تهیه مواد اولیه و اختلال در تولید و منع صادرات شدند و افزایش هزینه‌های تولید و قرار گرفتن در مسیر ضرر دهی؛ این مشکلات در ماه‌های اخیر به اوج خود رسیده بود که با این روش آن‌ها می‌توانند از قید و بند این ارز ترجیحی راحت شوند و بتوانند با ارز نیمایی مواد اولیه را تهیه کنند . و با قیمت منطقی داروهایشان را به پخش و داروخانه‌ها ارائه دهند.

نسخه مناسب چاپ