پوتین خطاب به غرب: منزوی کردن روسیه محال است
سرویس خارجی:رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد:تحریم‌های اعمال‌شده علیه کشورش توسط غرب نمی‌تواند روسیه را در جهان منزوی کند.ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که ریاست جلسه شورای توسعه استراتژیک و پروژه های ملی را از طریق یک لینک ویدیویی برعهده داشت، با تاکید بر این که منزوی کردن روسیه از سایر نقاط جهان غیرممکن است اظهار داشت: تحریم‌های اعمال‌شده توسط کشورهای غربی باعث پسرفت روسیه در زمینه رشد و شکوفایی نخواهد شد.پوتین گفت: نه تنها محدودیت‌ها، بلکه حتی ممنوعیت‌ شبه کامل دستیابی به تولیدات خارجی با فناوری پیشرفته هم که غرب متعمدانه علیه کشور ما اعمال می‌کند باعث سردرگمی و تسلیم روسیه نمی‌شود. بلکه برعکس زمانی که متوجه حجم عظیمی از مشکلات پیش رو هستیم، سخت و کارآمد برای دستیابی به راه حل جدید کار خواهیم کرد. واضح است که این یک چالش بزرگ برای کشور ما است، اما ما تسلیم نمی‌شویم و متوقف نشده و یا به گذشته برنمی‌گردیم. پوتین همچنین گفت: روسیه باید فناوری و همچنین شرکت‌های متخصص در عرصه فناوری را توسعه دهد. روسیه در بحبوحه تحریم‌ها، توسعه خود را رها نخواهد کرد و به دهه‌های قبل که «بدخواهان» پیش‌بینی می‌کنند، بازنخواهد گشت. این فناوری‌ها مبنای توسعه پیشرو هر کشور در دنیای مدرن هستند. این دقیقاً همان جایی است که آنها سعی می کنند برای ما موانعی ایجاد کنند تا جلوی توسعه روسیه را بگیرند.وی در پایان از دولت روسیه خواست تا برای اقدامات حمایتی از نهادهای آسیب دیده از تحریم‌ها تلاش کند.
برکناری ۲۸ مقام امنیتی اوکراین
یک روز پس از اینکه ولودیمیر زلنسکی دو تن از مقامات بلندپایه اوکراینی را به دلیل فعالیت علیه کشورش برکنار کرد، این بار تصمیم گرفت تا ۲۸ مقام امنیتی دیگر را نیز برکنار کند.ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین اظهار داشت: رسیدگی و نظارت بر پرسنل‌ سرویس امنیت ملی اوکراین(SBU) در حال انجام و تصمیم برکناری ۲۸ تن از مقامات امنیتی در حال انجام است.وی افزود: سطوح مختلف، حوزه‌های مختلف تمرکز. اما دلایلشان مشابه است – نارضایتی از کارشان .
کمک نظامی تازه به اوکراین
وزرای خارجی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به توافقی سیاسی برای ارسال ۵۰۸ میلیون دلار دیگر کمک نظامی به اوکراین رسیدند .جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک نشست خبری گفت، دیپلمات‌های ارشد کشورهای عضو اتحادیه به اتفاق آرا با ضرورت ادامه همبستگی قوی با اوکراین توافق کرده‌اند.در پی ارائه پیشنهاد بورل به وزرای خارجی کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره رسیدن به توافق تامین ۵۰۸ میلیون دلار دیگر کمک نظامی به اوکراین، میزان مشارکت این اتحادیه به رقم ۲.۵ میلیارد یورو رسیده است.

نسخه مناسب چاپ