سخنگوی وزارت خارجه: روابط ایران و روسیه ربطی به دولت آمریکا ندارد
سرویس سیاسی – اجتماعی: سخنگوی وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه تهران به پایتخت دیپلماسی و ائتلاف علیه تروریسم و مقابله با یکجانبه گرایی و نظامیگری تبدیل شده است، گفت: دیپلماسی هوشمند، با نشاط و عملگرای ایران در ماه‌های گذشته همه توان و ظرفیت خود را برای تثبیت ثبات و امنیت در منطقه و تعمیق دوستی بین کشورهای همسایه و مسلمان به کار گرفته است.
به گزارش خبرنگارما ، ناصر کنعانی درنشست با رسانه ها افزود : ایران در مسائل منطقه‌ای یک وزنه تعادل است که نقش تعیین کننده‌ای در معادلات از جمله تثبیت ثبات و امنیت در سوریه دارد. در بحران اوکراین، تهران محل رجوع و مشورت است.
وی با بیان اینکه صاحبان منطقه به نسخه پیچی‌های سودجویانه قدرت‌های فرامنطقه‌ای نیازی ندارند، تاکید کرد: منطقه ما بیش از آنکه نیازمند ائتلاف‌های ساختگی و پوشالی و سامانه‌های پدافند ناکارآمد با هزینه‌های گزاف از جیب ملت‌های منطقه باشد، به سامانه دوستی و مکانیسم امنیت جمعی منطقه‌ای نیاز دارد. منطقه غرب آسیا و خلیج فارس خانه همه ما و ملت‌ها و کشورهای منطقه است.
سخنگوی وزارت خارجه با تأکید بر اینکه نشست سران روند آستانه در تهران نشست سازنده‌ای بود، در ارتباط با اظهار نظر مقامات آمریکایی در ارتباط با سفر پوتین به تهران وروابط تهران- مسکو اظهارداشت :‌ روابط ایران و روسیه یک روابط کاملا دوجانبه و بر اساس منافع مشترک است و اساسا ربطی به دولت آمریکا ندارد.دو کشور ایران و روسیه بر مبنای مصالح و منافع مشترک دو کشور روابط خود را تعریف کرده‌اند و روابط سازنده برای دو کشور و مثبت برای منطقه است.
سخنگوی وزارت خارجه درباره موضوع گسترش همکاری‌های نظامی بین دو کشور ایران و روسیه گفت: به طور طبیعی در چارچوب روابط دوجانبه آقای پوتین در این سفر با مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری نیز دیدار و رایزنی کرد و در این دیدارها مسائل مختلف در سطوح مختلف مورد بررسی قرار گرفت.ایران و روسیه بر مبنای هدفگذاری دو کشور و اراده مقام ها برای گسترش روابط به دنبال تنظیم یک نقشه راه در ارتباط با همکاری‌های دو کشور در چارچوب مناسبات بلندمدت هستند. در همین چارچوب پیش‌نویس سند همکاری‌های جامع بین دو کشور تبادل شده است و مذاکرات برای نهایی کردن این پیش‌نویس بین مقامات دو کشور در حال انجام است .
کنعانی درباره اظهارات مقام های آمریکای مبنی بر مجازات ایران برای فروش پهپاد به روسیه گفت: همان طور که پیش از این نیز گفته‌ام آمریکایی‌ها با این گونه اظهارات نادرست در حال فرافکنی هستند. آنها با اظهارات سیاسی و با دامن زدن به موضوعات دروغین به دنبال ایجاد حاشیه هستند.آمریکایی‌ها اگر واقعا علاقه‌مند به ایجاد صلح و ثبات در اوکراین هستند حتما می‌توانستند نقش سازنده‌ای برای پیشگیری از این بحران کنونی ایجاد کنند، ولی در عمل شاهد ایفای چنین نقشی از سوی آنها نبودیم.
کنعانی درباره ادامه مذاکرات برای رفع تحریم ها و نتایج گفتگوی تلفنی اخیر امیر عبداللهیان و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد : برخلاف ادعای طرف آمریکایی مبنی بر ناکام بودن مذاکرات دوحه، این مذاکرات راه را برای تداوم گفتگوها میان طرف‌های مختلف توافق
هسته ای باز گذاشت و مذاکرات خوبی بود.
وی با بیان این که بورل با حسن نیت و جدیت پیگیر
آماده سازی زمینه برای ادامه مذاکرات در دور بعدی است، ادامه داد : طرف ایرانی هم در این زمینه موضوع را با حسن نیت و جدیت دنبال می کند. زمینه برای توافق فراهم است و مشکل اساسی برای توافق وجود ندارد، جز اینکه طرف آمریکایی باید تصمیم سیاسی خود را به صراحت و با جدیت اتخاذ کند.
کنعانی اضافه کرد : دولت آمریکا از یک طرف برای بازگشت به توافق ابراز تمایل می کند و از سوی دیگر مایل نیست هزینه‌های بازگشت به توافق را بپردازد. اگر دولت آمریکا به این موضوع از دریچه منافع ملی آمریکا و نه از دریچه منافع رژیم غاصب صهیونیستی نگاه کند، زمینه برای توافق در آینده نزدیک هموار است.
سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با سفر بایدن به منطقه و نگاه ایران به نتایج این سفر افزود: معتقدیم دولت آمریکا اگر خواهان ایجاد ثبات، امنیت و آرامش در منطقه است باید از مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه و تلاش برای ایجاد ائتلاف‌های نمادین و ساختگی دست بردارد. تلاش رژیم صهیونیستی این بود که در قالب سفر رئیس جمهوری آمریکا در منطقه یک ائتلاف منطقه‌ای علیه ایران شکل دهد و ارزیابی ما این است که اسرائیل در پیشبرد این تلاش ناکام مانده و دولت آمریکا نیز توفیقی نداشته است.پیام‌هایی که از مقامات عربی منطقه به صورت مستقیم و غیرمستقیم دریافت کردیم بیانگر این است که کشورهای منطقه تمایلی ندارند که در چارچوب سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا در مقابل ایران قرار بگیرند.
سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید آمریکایی‌ها هر چه زودتر شرق فرات را ترک کنند گفت: مسئولیت‌های دولت آمریکا به عنوان نیروی مداخله‌گر خارجی در سوریه روشن و واضح است و بارها دولت سوریه بر ضرورت خروج نیروهای غیرقانونی خارجی از اراضی سوریه تأکید کرده است. نیازی به اقدام نظامی از سوی اتئلاف ایران ، روسیه و ترکیه نیست و آمریکا باید به تمامیت ارضی کشورها احترام بگذارد و به درخواست قانونی دولت سوریه عمل و نیروهای نظامی خود را از آنجا خارج کند.
کنعانی درباره اینکه آیا ایران توانست ترکیه را از حمله به شمال سوریه منصرف کند، گفت: در گفتگوهای مستمری که با مقامات سوریه و ترکیه داشته‌ایم تلاش کرده‌ایم راهکاری سیاسی برای حل و فصل این بحران ایجاد کنیم وبراهمیت تعامل بین گروه‌های قومی و کردی در سوریه با دولت مرکزی سوریه تأکید داریم و توصیه می‌کنیم که گروه‌های قومی مشکلات خود را از طریق رجوع به دولت مرکزی جلو ببرند و برای حل آن اقدام کنند.

نسخه مناسب چاپ