سرلشکر باقری: حضور بیگانگان در منطقه نتیجه ا ی جز ناامنی ندارد
 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در دیدار با دریابان «سیف بن ناصر الحربی» فرمانده نیروی دریایی سلطنت عمان گفت: به طور قطع حضور بیگانگان در منطقه تاثیری جز ناامنی ندارد.
به گزارش مهر، سرلشکر محمد باقری در این دیدار، با اشاره به اهمیت روابط نظامی دو کشور اظهار داشت: ایران و عمان از دیرباز دارای روابط نظامی مطلوب بوده‌اند و امروز هم این روابط در ابعاد مختلف در حال گسترش است.
وی با اشاره به روابط سیاسی دو کشور گفت: بحمدالله سیاست‌های کشور عمان متعادل است و امروز هماهنگی لازم در حوزه‌های سیاسی و فرهنگی بین دو کشور وجود دارد. در مسائل مربوط به امنیت منطقه و سایر موارد، سیاست‌های دو کشور هماهنگ و همسو است.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: تنگه هرمز و دریایی عمان به عنوان منطقه مشترک برای هر دو کشور دارای اهمیت حیاتی است و یکی از زمینه‌های همکاری نزدیک دو کشور محسوب می‌شود و امروز ناوگان‌های ما در سواحل دو کشور رفت و آمد دارند و ما هم از میزبانی شما نسبت به شناورهای نیروی دریایی ایران در بنادر عمان قدردانی می‌کنیم.
سرلشکر باقری تصریح کرد: حدود ۱۶سال است که روابط بین نیروهای مسلح دو کشور در قالب ارتباط مشترک ادامه دارد و به طور منظم جلسات و رفت و آمد ها برقرار است و ثبات نظامی دو کشور حکایت از نزدیکی علایق دو کشور دارد.
وی افزود: ایران در چارچوب توسعه روابط با کشورهای همسایه گام بر می‌دارد و به همین جهت ما در حوزه روابط دو کشور به ویژه روابط میان نیروهای مسلح دو کشور هیچ‌گونه محدودیتی قائل نیستیم.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کمیته‌های سه گانه ای که در جهت کارگروه روابط دو کشور فعالیت می‌کنند امروز وضع مطلوبی دارند و در ماه‌های اخیر دو اجلاس در تهران و یک نشست در کشور عمان برگزار کرده‌اند و این روابط می‌تواند روز به روز توسعه بیشتری پیدا کند. سرلشکر باقری افزود: جمهوری اسلامی از ظرفیت‌های عمده‌ای برخوردار است خصوصاً در حوزه صنعت دفاعی و روابط نظامی هیچ‌گونه محدودیتی برای ارتباط وجود ندارد و تمام امکاناتی که در نمایشگاه وزارت دفاع مشاهده کردید می‌تواند در اختیار شما قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: دو کشور در حوزه مقابله با تروریسم و دریانوردی از تجربیات ارزشمندی برخوردار هستند و می‌توانند با تبادل تجربه زمینه ارتقای توان رزمی و دریایی را ایجاد کنند و ما از توسعه روابط در حوزه‌های مختلف استقبال می‌کنیم.نیروی دریایی ارتش ما سال هاست که با اعزام ناوگروه‌هایی برای برقراری امنیت در شمال و غرب اقیانوس هند و دریایی سرخ تلاش می‌کند و تجربیات خوبی کسب کرده‌است؛ در چابهار یک مرکز امنیت دریایی را در حال تأسیس داریم و از حضور شما در این مرکز و همچنین برگزاری رزمایش‌های مشترک هم استقبال می‌کنیم.
وی با اشاره به حضور بیگانگان در منطقه گفت: به طور قطع حضور بیگانگان در منطقه مشترک دو کشور تأثیری جز ناامنی ندارد و قطعاً گسترش روابط نظامی ایرن و عمان در امنیت بخشی منطقه به نفع ملت‌های منطقه به ویژه مردم دو کشور است.
ایران نسبت به نگرانی‌های مرزی کشور ترکیه حساس است
سرلشکر باقری همچنین در دیدار با «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه با تاکید بر لزوم افزایش همکاری‌های نظامی دو کشور ایران و ترکیه در حوزه‌های مختلف، گفت: نسبت به نگرانی‌های مرزی کشور ترکیه حساس هستیم.
به گزارش سپاه نیوز، رئیس ستادکل نیروهای مسلح ، با اشاره به اهمیت روابط نظامی دو کشور اظهار داشت: دو کشور ایران و ترکیه، زمینه‌های مشترک همکاری متعددی از جمله در حوزه مقابله با تروریسم، مسائل منطقه، همکاری‌های مرزی، برنامه‌های آموزشی و رزمایشی و تعامل در بخش صنعت نظامی دارند که باید مورد بررسی قرار گیرد.
وی با تاکید بر گسترش مناسبات و افزایش روابط نظامی بین دو کشور گفت: با توجه به این که ایران و ترکیه دو همسایه دیرینه با ارتباطات گسترده نظامی هستند از این رو باید دیدارهای دو جانبه و رفت و آمد بین نیروهای مسلح دو کشور بیش از گذشته باشد تا بدین ترتیب در بسیاری از مسائل مشترک به نتیجه برسیم.
وزیر دفاع کشور ترکیه هم بر افزایش همکاری‌های نظامی دو کشور در منطقه و مقابله با تروریسم و همکاری‌های مرزی تاکید کرد.

نسخه مناسب چاپ