بیانیه انجمن صنفی مرمتگران آثار فرهنگی درباره مرمت گنبد مسجد امام اصفهان
 

انجمن صنفی سراسری مرمتگران آثار فرهنگی و هنری درباره مرمت گنبد مسجد جامع عباسی اصفهان بیانیه صادر کرد.

به گزارش ایلنا، این بیانیه به شرح ذیل است:

«شایعات گاهی رنگ واقعیت می‌گیرند. تازه‌ترین آن رخدادی در رابطه با مرمت‌های غیرقابل‌قبول مسجد جامع عباسی (در میدان نقش جهان اصفهان) است. انجمن صنفی سراسری مرمتگران آثار فرهنگی و هنری با ابراز تأسف از این واقعه، فعالیت‌های با نظارت ناصحیح یا بدون نظارت و پشتوانه علمی و اجرایی که به‌طور مستمر در برخی شهرهای کشور رخ می‌دهد و اصالت آثار ایران کهن را خدشه‌دار می‌سازد، به شدت محکوم و موضعی به شرح زیر ایراد می‌نماید:

نخستین وجه چنین اقداماتی، به‌کارگیری متخصصانی با تجربه اجرایی کم یا به‌کارگیری افراد غیرمتخصص در پروژه‌های مرمتی است. همچنین ارائه طرح حفاظت و مرمت برای آثار تاریخی، آن هم در جمع متخصصان با تجربه اجرایی بالا، از اهمیت زیادی برخوردار است. درباره طرح مرمت کاشی‌های گنبد مسجد جامع عباسی، این لزوم دوچندان شده و انتظار می‌رفت از نظرات متخصصان بیشتری در سطح کشور استفاده شود و در رابطه با چنین میراث ارزشمندی جای همکاری ملی بیش از پیش احساس می‌شود. لذا پیشنهاد می‌کنیم با تشکیل کمیته فنی از صاحبنظران عرصه مرمت آثار تاریخی کشور، طرح‌های مرمت آثار نفیس تاریخی کشور به دقت مورد بررسی و نقد قرار گیرند. از اقداماتی که در زمینه مرمت آثار شاخص در مرحله انعقاد قرارداد انجام می‌شود، ترک تشریفات است. در این گونه قراردادها پیمانکار توسط اداره کل میراث فرهنگی به‌صورت مستقیم، انتخاب و مبلغ قرارداد به صورت توافقی مشخص می‌شود؛ بنابراین بهانه‌ای برای کیفیت پایین اقدامات مرمتی نمی‌ماند. دیگر اینکه ساز و کار نظارت جدی امروز میراث فرهنگی کشور چرخه معیوبی دارد و امری تشریفاتی شده است؛ چنان‌که اطلاع یافته‌ایم هیچ‌کدام از ناظران این پروژه به نحو شایسته‌ای در مرمت این اثر نظارت مکفی و لازم و منتقدانه نداشته‌اند؛ اینجاست که اثر تاریخی منحصربه‌فرد آسیب جدی می‌بیند.

حلقه گمشده دیگر در پروژه‌های مرمتی میراث ملی و جهانی، وجود یک تیم مشاور است که مطالعات لازم را انجام می‌دهد و طرح مرمت ارائه می‌کند و پیمانکار طبق طرح مرمت تصویب‌شده عملیات اجرایی مرمت را انجام می‌دهد. به جز این که در پروژه مرمت کاشی‌های گنبد مسجد جامع عباسی، تیم نظارتی قابل‌قبولی وجود نداشته، آیا تیم مشاوره شایسته‌ای وجود داشته است؟ این بی‌دقتی‌ها باعث شده که امروز با باز شدن داربست، آسیب‌های موجود موجب افسوس همگان شود.

در پایان، انجمن صنفی سراسری مرمتگران آثار فرهنگی و هنری و وظیفه خود می‌داند که با پایش و دخالت در حل این‌گونه مشکلات، با بازدید کارشناسی و بررسی دقیق موضوع مطرح شده با همراهی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بتواند راه‌حلی جامع و اصولی برای پیشبرد مرمت و اصولی این اثر ارزشمند جهانی ارائه نماید.»

نسخه مناسب چاپ