رئیس جهاد دانشگاهی: کسب‌و‌کارهای سنتی حوزه گردشگری با دانش‌بنیان‌ها همکاری کنند
 

رئیس جهاد دانشگاهی اعلام کرد: صاحبان کسب‌وکارهای سنتی گردشگری، همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان را آغاز کنند و با تیم‌های هوشمند دانشگاهی نوآور و خلاق شریک شوند و همپوشانی کنند؛ این پیوند باعث ارتقا می‌شود و آسیب‌پذیری آنها در برابر موج فناوری‌های نو را کاهش می‌دهد.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در گفتگو با ایرنا بیان کرد: خواه ناخواه موج فناوری‌های نو به زودی به صنعت گردشگری می‌رسد و در کنار مزیت‌ها، آسیب‌های آن نیز اجتناب‌ناپذیر است. تنها راه کاهش آسیب‌های آن فرهنگ‌سازی و آموزش فعالان و صاحبان کسب‌وکارهای سنتی گردشگری است. وی ادامه داد: صنعت گردشگری یک فناوری قدیمی است. این فناوری از قدیم بر این مدار بوده که فردی به مقصدی، سفر کند و در آنجا مدتی بیش از ۲۴ساعت اقامت داشته باشد و جاذبه‌ها و زیبایی آنجا را ببیند و به مبدأ برگردد. تسهیلات و خدمات این فرایند از گذشته به صورت سنتی عرضه می‌شد، اما در جهان مدرن امروز برای تسهیل این فرایند خدمات‌محور، فناوری‌ها و نوآوری‌های دیگری اضافه شده‌اند.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: اکنون بسیار از فناوری‌ها با گردشگری ترکیب شده‌اند؛ از جمله فناوری عینک‌های واقعیت مجازی (وی‌آر) که با ترسیم فضای سه‌بعدی از جاذبه‌ها، گردشگری مجازی را خلق کرده است. حتی با ترکیب گردشگری و پزشکی و درمان، گردشگری سلامت شکل گرفته که نوآوری‌های آن بر محور صنعت و فناوری گردشگری است.

وی تصریح کرد: با کنار هم قرار دادن گردشگری و حوزه مختلف فناوری‌های خلاق، محصولات جدید خلق می‌شوند. امروزه خدمات مبتنی بر اینترنت حتی در بخش رزرواسیون هتل‌های لوکس و بومگردی‌های سنتی، حمل‌ونقل و صنعت سفر، انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌ها را برای گردشگران تسهیل و تسریع کرده است.

دهقانی فیروزآبادی افزود: جهان امروز در نوآوری‌های سخت شامل حمل‌ونقل، تغذیه، درمان، بهینه‌سازی آب‌ و هوا و هر آنچه که به زندگی عادی مردم مرتبط است، تقریبا به همه اهداف خود و به یک رفاه و آسایش زندگی جسمی رسیده است. اکنون نوع بشر روی دغدغه‌های نرم و روحی متمرکز شده و بعد از چند سده غفلت، به تازگی متوجه طبیعت پیرامون خود شده و برای طبیعت و زیبایی‌های جهان، آثار هنری، تاریخی و سینما دلتنگ شده است. تحقیقات نشان می‌دهد نیازهای ذهنی روحی در دهه‌های اخیر به شدت نرخ افزایشی داشته‌اند.

وی گفت: هر سیستم دانامحوری، با همه این نقاط مثبت و آگاهی از نقاط ضعف و کاستی‌های آن بلافاصله به این نتیجه می‌رسد که باید در حوزه گردشگری و استفاده از فناوری‌های نو سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی کند.

دهقانی فیروزآبادی، جهاد دانشگاهی را زیست‌بوم نوآوری نخبگان کشور توصیف کرد و توضیح داد: اگر مجموعه دانشگاهی به سوی نوآوری و صنایع خلاق حرکت می‌کند، به این معناست که عرصه و فرصت ارزشمندی برای توسعه بازار و اقتصاد و محصول است. البته همیشه تقابل و تعارض‌های اولیه فناوری سنتی و مدرن کمی نگران‌کننده است و طبیعی است، من هم نگرانم.

رئیس جهاد دانشگاهی افزود: همان‌طور که در توسعه نظام حمل‌ونقل کشور، با حضور تاکسی‌های اینترنتی، آژانس‌های سنتی سرویس‌دهنده آسیب دیدند، یا توسعه نظام املاک کشور، باعث آسیب آژانس‌های املاک شد، توسعه فناوری گردشگری به نظام خدمات سنتی گردشگری هم آسیب می‌زند که امری بدیهی است و اتفاق می‌افتد؛ مختص ایران هم نیست، همه جای جهان همین است.

وی بیان کرد: طول عمر شغل‌های آینده کمتر از دو سال شده است. این موج به ایران هم خواهد رسید. آسیب‌ها و چالش‌های گسترش اطلاعات بر بسترهای شبکه ارتباطی و اتصال به جهان و همه مزایای آن، غیرقابل‌اجتناب است و نمی‌توان فقط مزایا را گرفت و به آسیب‌ها بی‌اعتنایی کرد.

دهقانی فیروزآبادی گفت: همان‌طور که کسب‌وکارهای نو و مدرن در همه جهان به مشاغل سنتی آسیب زده‌اند،‌ ما هم باید منتظر این موج باشیم. اما راه آن فرهنگ‌سازی و آموزش است؛ باید به صاحبان کسب‌وکارهای سنتی یادآوری کنیم این موج دیر یا زود از راه خواهد رسید، الان هم نباشد، پنج سال یا ۱۰سال دیگر حتمی است و این مدل کسب و کار تا ۱۰سال آینده عمر نخواهد داشت.

رئیس جهاد دانشگاهی ادامه داد: صاحبان کسب و کارهای سنتی، باید با تغییر رویکرد فعالیت خود را توسعه بدهند، همکاری با شریکان علمی و دانش‌بنیان را آغاز کنند، سخت‌افزار و ارتباطات سنتی سر جای خود، اما با تیم‌های هوشمند دانشگاهی و نوآور که مجهز به نرم‌افزار هستند ولی توان سخت افزاری ندارند، شریک شوند و همپوشانی کنند؛ این پیوند باعث ارتقا می‌شود .

وی تصریح کرد: موج فناوری نوین برای از بین بردن نظام سنتی کسب و کار نیامده است، بلکه می‌تواند نواقص و کاستی‌ها را رفع و سرعت و دسترسی به خدمات را برای مشتری آسان کند. مشکل جایی است که نظام سنتی خدمات در برابر این تغییر مقاومت کند؛ آنجاست که کارها سخت می شود. اگر این فرهنگ کارگروهی مشترک ترویج شود، یقیناً خیر و برکت و پیشرفت برای صنایع، مشاغل و کشور خواهد داشت.

دهقانی فیروزآبادی افزود: صنعت گردشگری نوآورانه و خلاق در کشور ما در مسیر پیشرفت قرار داشته و آینده‌ روشنی دارد. در دهه پیش رو، صنعت گردشگری کشور مجهز به انواع و اقسام نوآوری و فناوری بسیار پیشرفته خواهد شد. تا پنج سال آینده خدمات صنعت گردشگری نیز مانند همین سرویس‌های برخط صنایع حمل‌ونقل شهری یا تغذیه، عادی شده و روی تلفن‌های همراه همه قرار می‌گیرد و به صورت عادی و آسان و در دسترس خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ