وزارت راه وشهرسازی:۱۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن شهریور واگذار می‌شود
 

ساخت یک میلیون و ۳۸۵ هزار واحد نهضت ملی مسکن شروع شده و در چند ماه آینده این رقم به ۲ میلیون واحد می‌رسد.همچنین ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در نخستین مرحله از طرح در شهریور امسال افتتاح خواهد شد

این مطلب در گفتگوی وزیر راه و شهرسازی و معاون مسکن و ساختمان این وزارتخانه با صدا وسیما اعلام شد.

به گزارش فارس، وزیر راه و شهرسازی در شبکه خبر با اشاره به انتشار آماری غیرواقعی درباره تولید مسکن در بهار امسال در پایتخت، اظهار داشت: مرجع صدور آمار پروانه ساخت شهرداری تهران است و طبق آماری که ما از شهرداری تهران اخذ کردیم، تعداد پروانه ساخت در پایتخت طی سال‌های ۹۰ تا ۹۳ بالغ بر ۶۰ تا ۷۰ هزار فقره بوده که تعداد زیادی از این خانه‌ها هم ساخته نشده است.

رستم قاسمی با اشاره به اینکه ‌در چهار ماه گذشته در پایتخت ۴۸ هزار واحد مسکونی دارای پروانه ساخت در سامانه وزارت راه درخواست وام کردند،گفت: برای ۱۸۰ هزار واحد مسکونی هم با شهرداری تهران قرارداد داریم که در قالب بافت فرسوده در حال ساخت است.

وی تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی در کل کشور در چهار ماهه امسال همچنین ساخت ۳۳۴ هزار واحد خودمالکی شروع شده است. در خودمالکی‌ها زمین و پروانه ساخت از مالک است و وزارت راه تسهیلات می‌دهد و ما برای این واحدها ۴۵۰ میلیون تومان وام از بانک تقاضا کرده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: طبق تعهد دولت ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد شهری و ۸۰۰ هزار واحد روستایی خواهیم ساخت و امروز در کل کشور یک میلیون و ۳۸۵ هزار واحد در مراحل مختلف فونداسیون تا نازک‌کاری قرار دارد.

وی گفت:‌ البته طرح‌های مسکن مهر و اقدام ملی مسکن راهم دنبال می‌کنیم.چنانکه در طرح اقدام ملی مسکن دولت قبل در دو سال ۷۰ هزار واحد با پیشرفت فونداسیون به بالا وجود داشت که دراختیار ما قرار گرفت که طبق گزارش دیوان محاسبات ۸ر۸ درصد پیشرفت داشت.

قاسمی با اظهار اینکه در حال حاضر در تعدادی از استان ها که زمین داریم و متقاضی کمتر است، سامانه ثبت‌نام نهضت ملی مسکن باز شده،گفت: تا پایان کار این دولت ۴ میلیون واحد مسکن تحویل مردم خواهد شد.البته ما به این تعداد واحد تعهد شده دولت هم اکتفا نمی‌کنیم و قطعا اگر نیاز باشد، بیشترتولید خواهیم کرد.

وی درباره واحدهای مسکن روستایی هم اظهار داشت:‌ در قالب نهضت ملی مسکن ۸۰۰ هزار واحد روستایی ساخته خواهد شد ‌که عملیات ۲۰۰ هزار واحد آغاز شده است و ۳۰۰ هزار واحد هم از هفته جاری شروع می‌شود.

درهمین حال، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اعلام تامین ۹۰ درصد اراضی ساخت مسکن،گفت: نخستین مرحله از طرح بزرگ نهضت ملی مسکن با بهره برداری از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهریور امسال افتتاح خواهد شد.

به گزارش ایرنا، محمود محمودزاده درباره آخرین وضعیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن افزود: تا پایان شهریور اولین واحدهای طرح نهصت ملی مسکن تحویل داده می‌شود که بر مبنای برنامه ریزی انجام شده حدود ۱۰۰ هزار واحد به افرادی که زودتر در طرح شرکت کرده و آورده اولیه خود را واریز کرده‌اند و عامل ساخت پروژه بوده‌اند، تحویل داده خواهد شود.

وی درباره مبلغ آورده متقاضیان در طرح نهضت ملی مسکن، تصریح کرد: مبلغ آورده برای هر دهک متفاوت است. دهک‌های اول تا سوم که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بوده و حدود ۸۰۰ هزار خانوار هستند، فقط ۲۰ درصد آورده اولیه را باید تامین کنند و ۸۰ درصد هزینه با پرداخت تسهیلات دولتی برای آنها محقق خواهد شد. برای دهک‌های متوسط هم حدود ۵۵ درصد هزینه‌ تمام شده از طریق تسهیلات انجام می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: یک کارگروه ویژه توسط معاون اول رئیس جمهوری و با دستور رئیس جمهوری برای تامین مالی طرح نهضت ملی مسکن با توجه به توان خانوارها تشکیل شده است که این موضوع عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه آورده اولیه متقاضیان در استان‌های مختلف با توجه به تراکم ساختمان، زیربنا و زمان آغاز ساخت متفاوت است، توضیح داد: در شهرهایی که جمعیت آنها زیر ۱۰۰ هزار نفر است، زمین واگذار می‌شودو به نوعی ساخت مسکن به صورت تدریجی و دوسالانه است و فشاری برای میزان آورده وجود ندارد اما در پروژه‌های انبوه سازی که با آورده متقاضی کار پیش می رود، با توجه به تراکم ساختمان و … متفاوت است و باید آورده زودتر پرداخت شود اما تلاش می‌شود قیمت‌ها درصد قابل ملاحظه‌ای پایین‌تر از واحدهای مجاور خارج از این طرح که توسط بخش خصوصی ساخته می شود، باشد.

محمودزاده همچنین با اظهار اینکه که طی هفته‌های آتی جلساتی با هیات مدیره جدید انبوه سازان برگزار خواهد شد تا از نظرات آن‌ها بهره‌مند شویم‌، گفت: با توجه به نقش صندوق ملی مسکن، بازپرداخت تسهیلات پرداختی در این طرح قطعا کمتر خواهد شد که جزئیات آن به اطلاع خواهد رسید.

وی درباره میزان مشارکت در این طرح افزود: بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در هفت فاز اعلام شده در طرح‌های حمایتی دولت ثبت نام کرده‌اند که بیش از ۹۰ درصد ثبت نام کنندگان پالایش شده‌اند و اطلاع‌رسانی هم توسط ادارات کل استان و شهرهای جدید برای طی مراحل مورد نیاز در تشکیل و تکمیل پرونده انجام شده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی توضیح داد: عمده ۱۰ درصد باقی مانده هم شامل دو گروه می‌شوند که یا ثبت نامی‌های جدید و از ۱۵ تیر به بعد هستند یا خانواده‌های دارای بیش از ۳ فرزند هستند که مشمول قانون حمایت جمعیت می‌شوند و پالایش آن‌ها هم در حال انجام است.

وی گفت: مجموعا حدود ۵۶۷ هزار واحد در حوزه مسکن شهری در حال ساخت است که حدود ۵۰ هزار واحد آن در بافت فرسوده و مابقی آن پروژه‌های در حال ساخت است. همچنین حدود ۱۶۰ هزار واحد مسکن روستایی و ۳۳۳ هزار واحد خودمالکی هستند و بیش از ۴۰۰ هزار واحد هم در مراحل شروع یعنی خاکبرداری و فونداسیون قرار دارند که مجموع آن‌ها ۵ر۱ میلیون واحد می‌شود.

محمودزاده اظهار داشت: از ۴ میلیون واحد مورد تعهد ۲ر۳ میلیون مسکن شهری و مابقی آن مسکن روستایی است و برای مسکن شهری هم در خصوص یک میلیون و ۵۸۰ هزار واحد، زمین مسکونی تامین شده است. همچنین یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد هم اراضی برای الحاق به محدوده یا شهرک ها و … در مراحل بررسی کاربری در استان‌هاست.

وی همچنین با اعلام جدیدترین آمار ساخت مسکن شهری و عرضه آپارتمان‌های جدید در پایتخت گفت: افزایش ساخت‌ و ساز توسط بخش خصوصی راهبرد دولت است. از ۱۵ دی ۱۴۰۰ که مصوبه شورای عالی مسکن اجرا شده است تا امروز بیش از ۳۳۳ هزار مالک در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت نام و تقاضای تسهیلات کردند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: در سنوات گذشته به طور متوسط حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار واحد پروانه ساخت و ساز صادر می‌شد اما فقط طی چند ماه اخیر و همزمان با اجرای راهبرد دولت، برای ساخت ۴۸ هزار واحد در شهر تهران در خصوص دریافت تسهیلات و پروانه ساخت ثبت نام شده است که حدود ۱۰ درصد آن‌ها تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: این اقدام، نتیجه تفاهم وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران برای ساخت وساز ۱۸۰ هزار واحد مشارکتی در بافت‌های فرسوده شهر تهران است و تا امروز ۱۲۰ هزار واحد از این مسکن ها وارد فاز اجرایی شده‌اند که اتفاق بزرگی است.

به گفته محمودزاده، در یک سال عملیات ساخت و ساز بیش ‌از ۲۳۰ هزار واحد انجام شده است که رکورد بزرگی به شمار آمده و حتما در بازار مسکن تهران طی نیمه دوم امسال و سال آینده تاثیر خواهد گذاشت.

وی تصریح کرد: طبق مصوبه شورای عالی مسکن که در حال اجراست، تمام ساکنان بافت‌های فرسوده کشور می‌توانند از تسهیلات نهضت ملی مسکن استفاده کنند که این تسهیلات برای تهران ۴۵۰ میلیون تومان به مدت ۲۰ سال و بدون نیاز به خرید اوراق و سپرده‌گذاری است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: همچنین پیشنهاد کاهش سود تسهیلات هم مطرح شده است که در صورت تصویب می‌تواند برای افزایش تعداد ساخت‌وسازها در بافت فرسوده کمک کند.

نسخه مناسب چاپ