واکسیناسیون رایگان ‏۶۸۲ هزار رأس دام‌ در قزوین در برابر تب برفکی
قزوین ـ خبرنگار اطلاعات: واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی در بیش از یک هزار واحد دامی به صورت رایگان و در واحدهای صنعتی در قالب قرارداد با بخش خصوصی، در استان قزوین انجام می‌شود‎.

‎سرپرست اداره کل دامپزشکی استان قزوین گفت: بیماری تب برفکی یکی از مسری‌ترین بیماری‌های دامی (نشخوارکنندگان اهلی و وحشی) محسوب می‌شود و در صورت بروز بیماری در جمعیت دامی حساس، موجب ابتلای حدود ۹۰ درصد دام‌ها و مرگ و میر حدود ۲۰ درصد از دام‌های درگیر به ویژه دام‌های جوان می‌شود‎.

‎مهدی جلو خوانی افزود: در شیوع بیماری تب برفکی می‌تواند خسارات اقتصادی قابل توجهی به دامداران و صنعت دامپروری وارد کند و به سبب کاهش میزان تولید شیر و گوشت در دام‌های بیمار و در نتیجه سایر فرآورده‌های پروتئینی، تهدید علیه بهداشت و امنیت غذایی جمعیت انسانی را به‌دنبال خواهد داشت‎.

‎وی ادامه داد: برای پیشگیری از شیوع بیماری تب برفکی، اولین مرحله مایه کوبی علیه آن در جمعیت دام سنگین(گاو و گوساله) و دام سبک(گوسفند و بز) به صورت همزمان با سایر استان‌های کشور در واحدهای دامداری صنعتی و روستایی استان قزوین از اول مرداد ماه سال جاری آغاز خواهد شد. در اجرای این طرح که ۲ ماه به طول می‌انجامد، با استفاده از توانمندی‌های بخش‌های دولتی و خصوصی، مایه کوبی تب برفکی به صورت کاملا رایگان در حدود ۶۵۵ واحد دامی با جمعیت دامی بالغ بر ۸۲ هزارو ۳۸۸ رأس گاو و گوساله و ۴۰۰ واحد دامی روستایی و عشایری و ۶۰۰ هزار رأس گوسفند و بز صورت می‌پذیرد‎.

‎وی اظهارداشت: اکنون کنترل بیماری تب برفکی در سطح جمعیت دامی استان در وضعیت مناسبی است و واکسیناسیون، پایش و مراقبت فعال واحدهای دامی می‌تواند در استمرار این وضعیت نقش به سزایی ایفا کند‎.

نسخه مناسب چاپ