رئیس جمهور: مهمترین ماموریت رایزنان فرهنگی ،حمایت از ایرانیان خارج کشور است
 

رئیس جمهور با بیان اینکه رایزنان فرهنگی باید عمیقاً با مبانی اسلام، انقلاب و اندیشه های امام و رهبری آشنا باشند، توجه و حمایت فرهنگی از ایرانیان خارج از کشور را از مهم ترین مأموریت های آنان دانست.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی که دیروز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه در حقانیت پیام و فرهنگ انقلاب اسلامی تردیدی نیست، تصریح کرد: در عین حال باید معلوم شود تا چه میزان این پیام شناخته و تبیین شده است.

رئیس جمهور «تحول در رویکردها، ‌ فرآیندها و تحول سازمانی» را سه عامل مهم در رسیدن به وضعیت مطلوب در حوزه ارتباطات خارجی برشمرد و افزود: گاهی فرآیندهای معیوب موجب کندی و ایجاد وقفه در کارهای بزرگ می‌شود که باید با پایش دقیق فرایندها، نسبت به اصلاح و ارتقای آنها اقدام شود.

رئیسی ایجاد تحولات بزرگ و اثرگذار در حوزه فرهنگ و ارتباطات خارجی را با نگاه تحول‌گرا امکان‌پذیر دانست و با اشاره به الزامات آن، گفت: رایزنان فرهنگی باید نسبت به پیام و رسالت انقلاب اسلامی شناخت و باور عمیق داشته باشند. رایزن فرهنگی ما باید فرهنگ غنی انقلاب اسلامی، اقتضائات انقلاب و تمدن نوین اسلامی و همچنین منظومه فکری امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی را به خوبی بشناسد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه داشتن دانش و تحصیلات در این زمینه بسیار مهم است، اما بینش و شناخت عمیق مبانی انقلاب اسلامی کمتر از دانش نیست، افزود: بعضی از وادادگی‌ها در حوزه‌های مختلف ناشی از عدم شناخت و بینش نسبت به فرهنگ خودی و مرعوب فرهنگ بیگانگان شدن است.

رئیسی در ادامه به تقابل الحاد و ایمان در جهان امروزی اشاره کرد و گفت: امروز نظام استکباری در تلاش است جوامع اسلامی را نیز متاثر از فرهنگ الحاد و لائیک خود، تهی از ایمان کند و نظام سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اسلام را نفی نماید.

رئیس جمهور افزود: رایزنان فرهنگی در خارج از کشور وظیفه دارند نه فقط میان جامعه مسلمانان بلکه با پیروان سایر ادیان الهی و ابراهیمی و همچنین دغدغه‌مندان اخلاق و معنویت، در مقابل توطئه های شوم ضد بشری اتحاد ایجاد کنند. اگر چنین اتحادی شکل بگیرد قطعاً ایستادگی در مقابل امواج ضد فرهنگی و ضد انسانی امکان‌پذیر است.

وی نقش سفرا و فعالان فرهنگی را در فرایند توسعه و پیشرفت‌ کشورها حائز اهمیت خواند و گفت: هیچ کشور توسعه‌ یافته‌ای بدون نقش‌آفرینی فعالانه سفرا و فعالان فرهنگی خود به توسعه نرسیده است، لذا لازم است نمایندگان فرهنگی ما نیز در خارج از کشور با نگاهی تحول‌محور توسعه تجاری، اقتصادی و فرهنگی را با کشورها دنبال کنند.

محمد مهدی اسماعیلی ،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این مراسم گفت:یکی از مأ موریت‌های اصلی رایزنان فرهنگی تلاش برای صادرات محصولات فرهنگی است و نگاه به توسعه صادرات صنایع خلاق و فرهنگی را از رایزنان فرهنگی به طور جدی خواستاریم

وی تاکید کرد: دولت مردمی یکی از اولویت‌های اساسی خودش را همکاری و تعامل هر چه بیشتر با کشورهای منطقه‌ قرار داده است از این رو در کنار تحولات اقتصادی موضوع تحولات فرهنگی را هم مدنظر داریم به ویژه اینکه در حوزه اجرایی و بدنه دولت در بخش فرهنگ به دنبال توسعه تعاملات با کشورهای همسایه هستیم.

نسخه مناسب چاپ