ساخت شاخه غربی بزرگراه یادگار امام ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه می خواهد
شهردار تهران گفت: احداث شاخه غربی بزرگراه یادگار امام (ره) نیازمند حداقل یک‌هزار و سیصد میلیارد تومان هزینه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آخرین وضع پروژه احداث شاخه غربی بزرگراه یادگار امام (ره)، دیروز با حضور میدانی علیرضا زاکانی شهردار تهران بررسی شد.

علیرضا زاکانی در حاشیه بازدید از پروژه احداث شاخه غربی بزرگراه یادگار امام (ره) گفت: ادامه ضلع غربی بزرگراه یادگار امام (ره) از جی تا میدان فتح و از میدان فتح تا بلوار بهار در منطقه ۹واقع شده و یک پروژه بسیار بزرگ است. در حال حاضر هم معارضین ملکی بخش خصوصی دارد که تعیین تکلیف شده و با تأمین منابع این مسیر باز می‌شود.

وی ادامه داد: بخش عمده آن مرتبط با وزارت دفاع، ارتش و آموزش و پرورش است که تفاهم های مربوط به وزارت دفاع انجام شده و دیوارکشی‌ها صورت گرفته است. در حال حاضر تفاهم با ارتش و آموزش و پرورش مدنظر است که به زودی انجام خواهد شد؛ امیدواریم که برای ماه آینده کلنگ زنی آن شروع شود.

وی تصریح کرد: این پروژه از سال ۹۱شروع شده بود اما به واسطه مشکلات متعددی که داشت، دچار وقفه شده بود و تا سال ۹۸کلاً تعطیل شده بود. اقداماتی که انجام شده بود را با خاک پر کرده بودند که به فضای سبز تبدیل کنند. اکنون مقدمات این کلان پروژه غرب تهران فراهم شده و بخشی از تملکات صورت گرفته و باقیمانده آن هم ظرف یک ماه آینده انجام می‌شود تا این کار بزرگ را آغاز کنیم.

زاکانی خاطرنشان کرد: این پروژه با نرخ امروز یک هزار و ۳۰۰میلیارد تومان هزینه دارد و با تعدیل‌هایی که می‌خورد، بیش از این مبلغ خواهد بود.

شیب صدور پروانه ساختمانی صعودی می شود

شهردار تهران گفت: با تمهیداتی که برای تسهیلات ساخت مسکن اندیشیده ایم، قرار است تا شهریور شیب نزولی صدور پروانه ساختمانی در تهران صعودی شود. زاکانی در حاشیه مراسم کلنگ زنی ۳هزار واحد مسکونی در منطقه ۱۸تهران با مشارکت بنیاد مسکن،در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا کاهش آمار صدور پروانه‌های ساختمانی در بهار امسال در شهر تهران را شهرداری تأیید می‌کند یا خیر؟ اظهار داشت: کاهش صدور آمار پروانه‌های ساختمانی از اوایل دهه ۹۰و سال ۱۳۹۱که ما ۳۱هزار پروانه ساختمانی داشتیم، روند کاهشی را آغاز کرد و روز به روز هم این کاهش صدور پروانه مشهود بود که مربوط به ۸سال قبل تاکنون است.

وی ادامه داد: تدابیری اندیشیده‌ایم به ویژه مصوبات کمیسیون ماده ۵شهرداری تهران در باره بافت فرسوده و تسهیلاتی که ناظر به صدور پروانه است، امکانی را ایجاد می‌کند که برای مردم ما کاملاً صرفه و صلاح برای ساخت و ساز در شهر تهران وجود داشته باشد.

زاکانی یادآور شد: ما یک میلیون مسکن کم داریم و از طرفی هم با این سامان یافتگی که در حوزه تولید مسکن به صورت انبوه شکل گرفته است، امیدواریم این روند نزولی صدور پروانه ساخت، مثبت شود. شهرداری تهران با همکاری بنیاد مسکن در حال ساخت ۱۰هزار مسکن در تهران است و این امکان را فراهم می‌کند تا وعده‌ خود به مردم تهران را برای تأمین مسکن یا رفع نیاز آنها در حوزه تملکی یا اجاره نشینی عملی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با تسهیلاتی که در نظر گرفته‌ایم، روند کاهشی صدور پروانه‌های ساخت مسکن در تهران افزایشی خواهد شد.

امضای تفاهمنامه ساخت ۱۵هزار واحد مسکونی

سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران از امضای دو تفاهمنامه مهم همکاری برای ساخت ۱۵هزار واحد مسکونی در روزهای آینده خبر داد.

مهدی هدایت در حاشیه آئین آغاز عملیات احداث سه هزار واحد مسکونی قرارگاه جهادی تأمین مسکن گفت: تفاهمنامه ساخت ۵هزار واحد مسکونی با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و ۱۰هزار واحد مسکونی با بنیاد مستضعفان به دستور شهردار تهران در روزهای آینده منعقد خواهد شد.

سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران با تأکید بر اهمیت ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا در حوزه مسکن، تصریح کرد: ساخت مسکن در شهر تهران به یک جریان پایدار تبدیل خواهد شد.

به گفته هدایت عملیات اجرایی ۸پروژه مسکونی و چندین پروژه زیرساخت در منطقه ۲۰هم در روزهای آتی آغاز می‌شود.

نسخه مناسب چاپ