دستور رئیس جمهوری به استاندار فارس برای رسیدگی به قصور در حادثه «استهبان»
 

سرویس خبر: رئیس جمهوری در گفتگوی تلفنی با استاندار فارس، ضمن پیگیری حادثه سیلاب و طغیان رودخانه «استهبان» فارس که به مرگ ۲۲ نفر منجر شد، رسیدگی فوری به قصورهای احتمالی در بروز این حادثه را خواستار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در تماس تلفنی با محمدهادی ایمانیه، با تاکید بر رسیدگی سریع به قصورهای احتمالی، به استاندار فارس دستور داد از ظرفیت همه دستگاه‌های ملی و محلی برای جبران خسارات آسیب‌دیدگان و تسکین آلام داغ‌دیدگان استفاده کند.

وی همچنین ضمن ابراز همدردی با قربانیان حادثه، بر بسیج همه ظرفیت‌های موجود برای یافتن ناپدیدشدگان این حادثه و رسیدگی به امور خانواده قربانیان تاکید کرد.

علت وقوع حادثه در دست بررسی است

بازرس کل استان فارس که از سوی رئیس سازمان بازرسی کشور مسئول بررسی ابعاد سیل استهبان شده است، گفت:‌ علت وقوع این سیل در دست بررسی است؛ در این زمینه به راحتی نمی‌توان کسی را مقصر دانست چراکه در این منطقه نه آثار طبیعی به هم خورده و نه ساخت و سازی انجام گرفته است.

کاظم اکرمی در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: با وقوع این سیلاب در عصر جمعه ۳۱تیرماه و مرگ و مصدوم شدن شماری از هموطنان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور دستوری مبنی بر بررسی ابعاد مختلف این حادثه و نظارت و ارزیابی روند امدادرسانی به سیل زدگان صادر کرد که در این راستا تلاش شد تا با حضور در محل حادثه در جریان امور قرار بگیریم.

بازرس کل استان فارس ادامه داد: به همراه کارشناسان و بازرسان بازرسی کل استان با حضور در محل حادثه موضوع را از نزدیک مورد بررسی قرار دادیم و ابعاد و زوایای مختلف حادثه و روند امدادرسانی به سیل زدگان و مصدومان مورد نظارت دقیق قرار گرفت.

وی گفت: کارشناسان اکنون در محل حادثه مستقر و در حال بررسی موضوع هستند، در واقع‌ ارائه گزارش مربوط به تخلفات احتمالی سیل بر عهده ما ست و ما این موضوع را از این جهت مورد ارزیابی قرار می‌دهیم که تخلف گروه یا دستگاهی موجب وقوع این حادثه نشده باشد که در صورت وقوع قصور یا تقصیر احتمالی از سوی هر یک از دستگاه‌ها، مراتب مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

اکرمی تاکید کرد: در بازدید ۴ ساعته‌ای که از محل حادثه داشتیم در جریان اقدامات امدادگران هلال احمر هم قرار گرفتیم و می‌توان گفت هلال احمر فارس در طول این مدت اقدامات قابل توجهی برای کمک به مردم و پیدا کردن اجساد جانباختگان انجام داده است.

بازرس کل استان فارس ضمن تسلیت به خانواده جانباختگان و آرزوی سلامتی برای مصدومان، ادامه داد: هدف ما کمک به مصدومان و التیام بخشی به خانواده متوفیان است.

همچنین در پی وقوع سیلاب در رودخانه فصلی استهبان، احمد وحیدی وزیر کشور با هدف رسیدگی به حادثه و اقدامات لازم، بازدیدی هوایی از منطقه وقوع سیل انجام داد. وی در این سفر بر پرداخت حقوق کامل خسارت دیدگان از سیل تأکید کرد و گفت: ساماندهی منطقه رودبال در دستور کار وزارت کشور است.

وی با تاکید بر این که ساماندهی منطقه رودبال در دستور کار وزارت کشور است،ادامه داد: با توجه به حوادث سال‌های گذشته لازم بود از قبل برای این منطقه برنامه ریزی اصولی انجام می شد.

وزیر کشور همچنین به ستاد بحران استان فارس دستور داد تا هر چه زودتر ایستگاه هلال احمر و اورژانس با امکانات کامل در این منطقه مستقر شود.

ادامه تلاش برای یافتن دختربچه مفقود شده

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان فارس با بیان این که وقوع سیلاب در منطقه رودبال استهبان منجر به جان باختن ۲۲نفر از هموطنان شد، افزود: تلاش‌ برای یافتن یک دختربچه مفقود شده همچنان ادامه دارد.

حسین درویشی دیروز در گفتگو با ایرنا با بیان این که در پی وقوع سیلاب در منطقه رودبال استهبان فارس ۲۲نفر مفقود شدند که تاکنون جسد ۲۱نفر کشف شده است،ادامه داد: فقط پیکر یک دختربچه یک ساله کشف نشده که تلاش‌ها در این زمینه ادامه دارد.وی تاکید کرد: دیروز منطقه تقسیم بندی و هر تیم موظف شد عملیات جستجو را در حدود یک کیلومتر ادامه دهد.

هشدار سطح قرمز در ۴ استان

سازمان هواشناسی نسبت به تشدید رگبارهای موسمی در سیستان‌ و بلوچستان، شرق و شمال هرمزگان، نیمه جنوبی فارس و کرمان از بعد از ظهر امروز تا بعد از ظهر پنجشنبه هشدار سطح قرمز صادر کرد.

در هشدار سطح قرمز به آماده باش همه دستگاه‌های اجرایی از جمله فرمانداری، شهرداری، راهداری، وزارت نیرو و وزارت جهادکشاورزی برای مقابله با خسارت احتمالی، تخلیه هموطنان از نواحی حادثه‌خیز مانند بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاکسازی کانال‌ها و آبراهه‌ها و بازگشایی دهانه پل‌ها توصیه شده است.بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی تمرکز بارش‌های رگباری امروز در جنوب کرمان، هرمزگان و سیستان‌ و بلوچستان است.

این روند تا روز پنجشنبه در همین استان‌ها ادامه دارد و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هم بارش‌ها به نیمه جنوبی استان فارس خواهد رسید.

نسخه مناسب چاپ