رویایی‌ترین‌جاده جنگلی‌کشور
 

جاده گردشگری خلخال – اسالم که شهرستان خلخال در استان اردبیل را به اسالم در استان گیلان متصل می کند، به دلیل برخورداری از شرایط خاص و اقلیم کوهستانی و ترکیب طبیعت جنگلی با دشت به عنوان رویایی ترین جاده جنگلی کشور شناخته می‌شود.
به گزارش مهر، طبیعت بکر و دست نخورده، زیبائی های وحشی جنگلی، زندگی سنتی افراد بومی، تولید عسل های ناب، وجود آبشار ، دشت وسیع گل و گیاهان کمیاب و… از جمله ویژگی هایی است که گردشگران می توانند در یک جاده ۷۰ کیلومتری یک جا همه این مواهب و دیدنی ها را مشاهده کنند.
مسیرخلخال به اسالم دارای دو جاده آسفالته و مالرو است که هر دو مسیر زیبا و دیدنی است.
این جاده به دلیل کوهستانی بودن در تابستان از آب و هوای سرد وخنک برخوردار است. در اغلب اوقات بویژه در نیمه دوم سال به دلیل بارش برف بسته می‌شود . این جاده مسیری برای ورود به بهشت طبیعت است، چراکه جاده خلخال –اسالم فقط یک جاده جنگلی نیست بلکه ترکیبی از جنگل و دشت، گلزار و آبشار است؛ تصویری از زیباترین جاذبه های طبیعی که کنار هم چیده شده‌اند .
دامنه های سر سبز و گله های سفید گوسفندی که در دور دست‌ها حرکت می کنند، چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان و مه ای که دره ها را سفید پوش می کند و گاهی حتی تا روی جاده می آید و درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستان را گاهی تاریک می کند بخشی از زیبایی های این جاده رویایی است. در این منطقه علاوه بر چشم اندازهای زیبای دشت های سر سبز و دره های مه آلود ،کلبه های کوچکی وجود دارد که پذیرای مسافران و گردشگران است. بعد از گذر از دشت های سرسبز می توانید به سوی خلخال و روستاهای گردشگری اطراف آن حرکت کنید تا شاهد طبیعت جالب و روستاهای بکر و زیبای آن باشید.
منطقه ای که در تمام فصل تابستان، هوایی مطبوع دارد با نسیمی بسیار خنک که همواره در حال وزیدن است. حتی در اواسط تابستان موقعی که مه غلیظ دریای خزر منطقه را فرا می گیرد هوا به قدری خنک و سرد می شود که مجبور می شوید لباس گرم بپوشید.
خلخال به اسالم دارای دو جاده آسفالته و مالرو است که هر دو مسیر زیبا و دیدنی است.جاده مالرو فقط مورد استفاده اهالی چند روستا و کوهنوردان و طبیعت گردان است.اما دلیل این که این مسیر اغلب از خلخال به اسالم پیموده می شود به دلیل سختی کمتر راه است. چرا که در این حالت شما از ارتفاع ۲۱۰۰ متری به ارتفاع ۳۳۰ متری می رسید و این به معنای فرود در شیب تند است.گفتنی است مسیر اسالم به خلخال را هم جاده ای با شیب تند و پر از گردنه تشکیل می دهدکه اطراف آن از درختان تنومند جنگلی، بوی رطوبت و طبیعی هزار رنگ پوشیده شده است. جنگل نوردانی هم که به این جاده سفر می کنند می توانند از مسیر روستای “نهالستان پیرسون” در ۲۰ کیلومتری اسالم به خلخال وارد جنگل شده و از این مناطق زیبا و افسونگر به سمت بالای جنگل و قله حرکت کنند تا به قله ای برسند که به دره “اشراف” معروف است، جایی که مثل بهشت یا اصلا خود بهشت است.

code

نسخه مناسب چاپ