کوتاه از سراسر جهان
 

چامسکی: وضع آزادی رسانه در آمریکا بدتر از اتحاد جماهیر شوروی است

تسنیم: نظریه پرداز بزرگ آمریکایی اظهار داشت که وضع آزادی رسانه در ایالات متحده بدتر از زمان اتحاد جماهیر شوروی است. نوآم چامسکی، فیلسوف و زبان شناس مشهور آمریکایی در مصاحبه‌ای گفت: آمریکا تحت فرهنگ تمامیت خواهانه‌ای است که بسیار بدتر از اتحاد جماهیر شوروی است. وی افزود، شوروی به بی‌بی‌سی و صدای آمریکا و تلویزیون آلمان دسترسی داشت اما امروز آمریکایی‌ها اجازه ندارند حتی بشنوند روس‌ها چه می‌گویند.

تجهیزات «هوآوی»، عامل ایجاد اختلال در تسلیحات هسته‌ای آمریکا

ایسنا: شبکه سی‌ان‌ان به نقل از دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) گزارش داد که دکل‌های مخابراتی چینی در سراسر ناحیه غرب میانه آمریکا قادر به ضبط ارتباطات پنتاگون بوده‌اند. سی‌ان‌ان گزارش داد، در حالی که طبق ادعای اف.‌بی.‌آی تجهیزات شرکت مخابراتی هوآوی چین احتمالا برای جاسوسی مورد استفاده قرار گرفته و ارتباطات را در پایگاه‌های نظامی آمریکا، از جمله پایگاه‌های میزبان موشک‌های هسته‌ای مختل ساخته‌اند، تلاش‌های دولت آمریکا برای حذف این تجهیزات به بن‌بست خورده است.

پاپ برای عذرخواهی راهی کانادا شد

ایسنا: پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان به دلیل نقش کلیسای کاتولیک در یکی از سهمگین‌ترین تراژدی‌های کانادا، برای عذرخواهی به این کشور سفر کرد. فرانسیس در طول دوره فعالیت خود بارها با فشار برای سفر به کانادا و عذرخواهی به دلیل نقش کلیسای کاتولیک در اداره مدارس شبانه‌روزی مواجه شده است، مدارسی که بیش از یک قرن فعالیت داشته و به عنوان بخشی از سیاست دولت کانادا برای همسان‌سازی کودکان بومی و از بین بردن تفاوت‌ها و فرهنگ آن‌ها فعالیت می‌کردند. مدارس کاتولیک از سال ۱۸۴۰ تا دهه ۱۹۹۰ توسط کلیساها اداره می‌شدند. سال گذشته صدها گور بی‌نام‌ونشان کودکان در نزدیکی این مدارس یافت شدند.

هشدار درباره ساخت سلاح از «دی‌ان‌ای» انسان

ایسنا: یکی از اعضای کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا هشدار داد که از «دی‌ان‌ای» شخص، سلاح بیولوژیکی می‌سازند که از آن فقط برای کشتن همان فرد استفاده می‌شود. “جیسون کرو” به شهروندان آمریکا هشدار داد از اشتراک‌گذاری اطلاعات «دی‌ان‌ای» خود با کمپانی‌های خصوصی امتناع کنند چون ممکن است از این داده‌ها برای ساخت و تولید تسلیحات جدید استفاده شود. وی گفت: شما می‌توانید مثلا از طریق پرونده‌های پزشکی «دی‌ان‌ای» یک فرد را بگیرید و سلاح بیولوژیکی با استفاده از همان «دی‌ان‌ای» تولید کنید که همان فرد را از پای در می‌آورد.

چین به آمریکا درباره سفر احتمالی «پلوسی» به تایوان

هشدار داد

فارس: چین پیام‌های خصوصی تند و هشدارآمیزی به دولت آمریکا درباره سفر احتمالی «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان این کشور به تایوان، ارسال کرد.علی‌رغم مخالفت‌های شدید و هشدارهای مکرر چین به مقامات آمریکایی درباره دخالت نکردن در امور تایوان، گفته می‌شود پلوسی قصد سفر به تایپه را دارد. روزنامه «فایننشال تایمز» گزارش داد که این هشدار چین به طور قابل توجهی تندتر از تهدیداتی هستند که پکن در گذشته از اقدامات یا سیاست‌های آمریکا در قبال تایوان ناراضی بود. «رویترز» هم نوشت، این پیام‌ خصوصی هشدارآمیز چین، شامل پاسخ نظامی احتمالی نیز بود.

هیل: رکود اقتصادی، سلامت روان آمریکایی‌ها را تهدید می‌کند

ایرنا: نشریه آمریکایی هیل گزارش داد، در سال های اخیر بروز نشانه‌های رکود اقتصادی و تورم بالا در آمریکا، سلامت روان شهروندان این کشور را به خطر انداخته است. هیل نوشت: در گذشته، رکود اقتصادی و کشمکش‌های اقتصادی با پیامدهای بدتر شدن سلامت روان، نرخ بالاتر مصرف مواد مخدر و در برخی موارد، افزایش نرخ خودکشی مرتبط بود اما اکنون در حالی که کشور با افزایش تورم و اثرات ماندگار بیماری کووید-۱۹ دست و پنجه نرم می کند، نظام مراقبت های بهداشت روانی آمریکا در موقعیت شکننده ای قرار گرفته است.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: ارتش چین تهاجمی‌تر شده است

فارس: رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد که در مقایسه با پنج سال پیش، ارتش چین تهاجمی و خطرناک‌تر شده است. ژنرال «مارک میلی» گفت تعداد هواپیماها و کشتی‌های چینی که توسط ایالات متحده و شرکای این کشور رهگیری شده‌اند، به طرز قابل توجهی افزایش یافته‌اند و برخوردهای ناامن به نسبت افزایش یافته است. میلی ادامه داد: پیام این است که ارتش چین در هوا و دریا، به طرز چشمگیر و قابل توجهی تهاجمی شده است.

نسخه مناسب چاپ