شاه اردن: ما و همه کشورهای عربی خواستار بهترین روابط با ایران هستیم
 

سرویس خارجی: «عبدالله دوم»، شاه اردن نیز پس از نتایج مثبت گفتگوهای اخیر منطقه ای با میانجیگری «بغداد» و اظهار نظر برخی مقامات و رهبران کشورهای عرب منطقه مبنی بر تمایل کشورهایشان به رفع تنش ها و اختلافات با تهران و بهبود مناسبات با ایران، در مصاحبه ای با روزنامه اردنی «الرای»صراحتا اعلام کرد : «امان» نیز همانند سایر کشورهای عرب منطقه خواستار بهترین روابط با ایران است.

«عبدالله دوم» در گفتگو با روزنامه اردنی «الرای» تصریح کرد: ما خواستار تنش در منطقه نیستیم و اردن و همه کشورهای عربی خواستار بهترین روابط با ایران هستند. وی افزود: ما خواستار روابطی خوب، مبتنی بر احترام دوجانبه، حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر هستیم و معتقدیم که گفتگو، راه حل اختلافات است. شاه اردن ادامه داد:بهبود روابط میان اعراب و تهران به نفع همه کشورها در منطقه از جمله ایران و مردم این کشور است.

خبرنگار روزنامه «الرأی» در سوالی به سر و صدایی که در پی اظهارات شاه اردن مبنی بر تشکیل «ناتوی عربی» به راه افتاد، پرداخت و از شاه اردن پرسید که «امان» چه می‌خواهد؟

شاه اردن پاسخ داد: اردن همواره دنبال تقویت کار مشترک عربی در راستای خدمت به مسائل و منافع بوده است و همیشه با ائتلاف امت عربی و منافع و قضایای آن بوده و خواهد بود. وی افزود: «امان» در صدر طرف‌های مقابله کننده با تهدیدات تروریستی و امنیتی کشورهای عربی قرار داشته است و ما از نیاز به یک سیستم دفاعی عربی صحبت می‌کنیم و این مشورت، هماهنگی و کار طولانی با برادران را می‌طلبد به نحوی که مقدمات و اهداف مشخص باشد. «عبدالله دوم» ادامه داد: باید یادآور شوم که این طرح بخشی اساسی از اصولی است که کشورهای اتحادیه عرب بر آن بنا شده‌اند؛ با این وجود موضوع ائتلاف (ناتوی عربی) در حال حاضر اصلا مطرح نیست.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به موضوع فلسطین پرداخت و تاکید کرد: «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا قبل از نشست «جده» در عربستان، با فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها دیدار کرد و این پیامی مهم از آمریکا مبنی بر توجه به منطقه است همانطور که مشارکت آمریکا در نشست، اهمیت اقتصادی و سیاسی برای مابقی کشورهای شرکت‌کننده را برجسته می‌کند. «عبدالله دوم» گفت: امیدواریم نتایج این نشست به تبلور چشم‌اندازی جدید برای منطقه مبتنی بر تکامل اقتصادی و رفتن به سمت راه‌حل‌های سیاسی برای بحران‌های منطقه بیانجامد.

* عربستان

سرویس خبری ریاست جمهوری قزاقستان در گزارشی، از توافق رئیس جمهوری قزاقستان و ولیعهد عربستان برای تقویت همکاری بین دو کشور خبر داد.

در گزارش این سرویس خبری آمده است : «قاسم جومارت توکایف»، رئیس جمهوری قزاقستان و «محمد بن سلمان»،‌ ولیعهد عربستان در جریان دیدارشان در «جده»، عربستان بر تمایل دو طرف در تقویت چشمگیر تجارت دوجانبه تاکید کردند و گفتند که می‌خواهند در آینده‌ای نزدیک دولت‌های دو کشور همکاری در این زمینه را تسریع بخشند.

توکایف همچنین گفت: قزاقستان آماده ارائه پیشنهاد شرایط ویژه و طیف گسترده‌ای از آنها برای سرمایه‌گذاران سعودی در حوزه‌های مختلف و مورد توجه است.بر اساس این گزارش، «محمد بن سلمان» نیز گفت: روابط بین ریاض و قزاقستان در سطح خوبی است و یک گستره وسیع برای تقویت همکاری و توسعه بین دو کشور وجود دارد. در همین حال رئیس جمهوری قزاقستان از ولیعهد عربستان دعوت کرد تا به این کشور سفر کند و این دعوت از سوی محمد بن سلمان پذیرفته شد.

نسخه مناسب چاپ