معاون سیاسی وزیر خارجه: روابط با همسایگان سقف ندارد
معاون سیاسی وزیر خارجه انتخاب زمان برگزاری نشست روند آستانه در تهران را نشانه هوشمندی دیپلماسی ایران و برنامه‌ریزی این اجلاس را نماد برتری گفتمان تعامل منطقه ای جمهوری اسلامی ایران دانست.

به گزارش ایسنا، علی باقری با اشاره به نشست روز یکشنبه خود با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: در این جلسه ضمن تبیین سیاست های منطقه ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، به پرسش های نمایندگان پاسخ داده شد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات منطقه ای و بین المللی، «فرصت ربایی » را یکی از ویژگی های دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران بیان کرد و اظهار داشت: در سیاست همسایگی، روابط با همسایگان سقف ندارد. باید از همه ظرفیت های بالفعل و بالقوه استفاده کرد تا با «تعامل حداکثری با همسایگان» بستر لازم برای «پیوندهای پایدار و بلندمدت اقتصادی میان کشورهای منطقه» فراهم شود.

باقری، آشکار شدن ضعف های بنیادین یکجانبه گرایی و چالش های بزرگ سیاسی و اقتصادی آمریکا در حفظ جایگاه هژمون جهانی را یادآور شد و تصریح کرد: پیوستن ایران به «سازمان همکاری شانگهای» و «مجموعه بریکس»، قدرت راهبردی و جایگاه ژئواستراتژیک چندجانبه گرایی را به صورتی معنادار، ارتقاء می بخشد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به ناکامی رئیس جمهوری آمریکا در تحقق اهداف سفرش به منطقه، تاکید کرد: برنامه ریزی اجلاس آستانه به فاصله چند روز پس از سفر ناموفق بایدن به منطقه، نشانه «هوشمندی دیپلماسی ایران» و نماد برتری «گفتمان تعامل منطقه ای جمهوری اسلامی ایران» است.

باقری، الگوی تدوین برنامه های بلندمدت روابط با قدرت های منطقه ای و جهانی را بااهمیت توصیف و تصریح کرد: «الگوی برنامه‌های بلندمدت در روابط دوجانبه» که در مقطع اخیر علاوه بر چین، روسیه، ونزوئلا و ترکیه را هم دربرگرفت، به «پایدارسازی روابط اقتصادی» منجر شده و به طور موثر مانع تأثیرگذاری تکانه‌های سیاسی و اقتصادی بین‌المللی بر وضع اقتصادی کشور شده است و خنثی‌سازی تحریم‌ها را در میدان اقتصاد و تجارت معنا می‌بخشد.

در این نشست معاون سیاسی وزارت امور خارجه به پرسش‌های نمایندگان درباره موضوعات مختلف سیاست خارجی از جمله مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز پاسخ داد.

نسخه مناسب چاپ