شهرستان‌های استان تهران ازنظر شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی وضع مطلوبی ندارند
‎شهرری ـ خبرنگار اطلاعات: رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: رویکرد دولت در سطح کلان، تکمیل پروژه‌های عمرانی و آماده سازی آنها برای ارائه خدمت به مردم است و انتظار می‌رود با مدیریت صحیح هزینه‌ها و نظارت مستمر، این امر سریع‌تر محقق شود‏‎.

‎علاءالدین ازوجی در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان ورامین، افزود: با بررسی‌های انجام شده، شهرستان‌های تابعه استان تهران از نظر شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و زیر بنایی به نسبت سایر استان‌های کشور، وضعیت نامطلوبی دارند‎.

‎وی گفت: از سالیان گذشته به شهرستان‌های استان تهران، نسبت به مرکز، کم توجهی شده است و جبران این موضوع به وسیله دولت سیزدهم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به صورت ویژه پیگیری می‌شود‏‎.

‎ازوجی با اشاره به این که، بخش قابل توجه اعتبارات کل کشور از محل درآمدهای استان تهران تامین می‌شود، یادآور شد: با این حال، سهم اعتبارات تخصیصی استان با نیازهای واقعی آن تناسب ندارد‎.

‎وی افزود: شهرستان ورامین در حوزه میراث فرهنگی و صنایع تبدیلی و تکمیلی به صورت نمونه استانی مورد مطالعه قرار گرفته است تا در این حوزه‌ها نیز کسب و کار رونق بگیرد‏‎.

‎ازوجی اظهارداشت: منابع طبیعی فراوانی در ورامین وجود دارد که با ایجاد زیرساخت لازم می‌توان از این طریق، درآمدهای پایداری برای مردم ایجاد کرد‏‎.‎وی با تاکید بر این که اقتصاد استان تهران نقش پیش برنده در رونق اقتصادی کشور دارد، افزود: ورامین نیز باید نقش خود در این چرخه را حفظ و تثبیت کند‎.

‎معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نیز گفت: اعتبارات عمرانی شهرستان ورامین نسبت به سال گذشته ۸۵ درصد رشد داشته است‏‎.‎حشمت‌الله سلیمانی افزود: سهم شهرستان ورامین از اعتبارات ملی و استانی مشخص شده است و در این میان، نقش فرمانداری‌ها برای توزیع اعتبارات و اولویت بخشی طرح‌ها، پر رنگ‌تر خواهد بود‎.

‎سلیمانی تاکید کرد: برخی طرح‌های شهرستانی دارای اعتبارات ملی است که لازم است مدیران شهرستان‌ ورامین با پیگیری‌های لازم، از ظرفیت اعتباری و ردیف‌های ملی بهره‌مند شوند‏‎.

‎وی افزود: صنایع کوچک متعددی در ورامین وجود دارد که انتظار می‌رود مسئولان با برنامه‌ریزی‌های صحیح و هدفمند از تسهیلات اشتغال خانگی برای مردم و به ویژه بانوان استفاده کنند‏‎.مجید درویشی، فرماندار ویژه شهرستان ورامین نیز گفت: در ورامین حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت ساکن و ۱۵۰ هزار اتباع خارجی وجود دارد و سرانه‌های موجود پاسخگوی نیاز این جمعیت نیست‎.

‎وی افزود: ورامین ۱۱۷ اثر تاریخی دارد که شماری از این آثار به ثبت جهانی و ملی رسیده است، همچنین چهره‌های فرهنگی، هنری و ورزشی متعددی از ورامین در سطح بین‌الملل و کشور درخشیده اند، اما فضای خدمت رسانی و حمایت از آنان وجود ندارد‏‎.

‎درویشی یادآور شد: ورامین قطب کشاورزی و دامپروری استان تهران است، اما زیر ساخت‌های لازم برای صنایع تبدیلی و تکمیلی وجود ندارد و اگر به آن‌ها توجه شود، اتفاقات خوبی در سطح استان تهران و‌کشور رقم خواهد خورد‏‎.

‎فرماندار ویژه شهرستان ورامین تاکید کرد: با وجود شهرت محصولات کشاورزی ورامین، در حوزه تامین آب کشا‌ورزی مشکل داریم که اگر این مشکل برطرف شود، تمامی ظرفیت‌های تولیدی به همراه سرمایه گذاری‌های جدید به میدان می‌آیند‏‎.

نسخه مناسب چاپ