کدخدایی ، پروین و ره پیک حقوقدان شورای نگهبان شدند
 

سرویس سیاسی – اجتماعی: نمایندگان مجلس در نشست علنی دیروزخود، عباسعلی کدخدایی،خیرالله پروین،سیامک ره‌پیک را به عنوان سه عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب کردند.

به گزارش خانه ملت ، رئیس قوه قضائیه علی احمدی فر، سیامک ره پیک، خیرالله پروین، عباسعلی کدخدایی، عبدالحمید مرتضوی بریجانی و فضل الله موسوی رابرای انتخاب ۳عضو حقوقدان شورای نگهبان به مجلس معرفی کرده

بود .

نمایندگان هم بعد از استماع دیدگاه‌های افراد معرفی شده،عباسعلی کدخدایی رابا ۱۸۲رای ،خیرالله پروین رابا ۱۴۹رای ،سیامک ره‌پیک رابا ۱۱۶رای به عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب کردند.

سیامک ره پیک حقوقدان منتخب در تشریح برنامه های خود گفت: موضوع انتخابات دارای پیچیدگی‌ها و ابهاماتی است که با هماهنگی مجلس و شورای نگهبان در اصلاح قانون انتخابات این موضوع قابل حل است.

وی اظهار داشت: در حوزه تقنین در موضوعاتی مانند جمعیت و جوانی، بودجه سنواتی، قانون مالیات بر ارزش افزوده و تسهیل کسب و کار همکاری های خوبی بین مجلس و شورای نگهبان صورت گرفت که باید الگویی برای موارد مهمتر بعدی باشد.

عباسعلی کدخدایی دیگرحقوقدان منتخب هم گفت: شورای نگهبان هم مانند سایر نهادهای حاکمیتی نیازمند تحول است.

وی افزود: علیرغم اینکه مدت طولانی در شورای نگهبان بودم و سمت‌هایی مختلفی را داشتم معتقدم که شورا هم مانند سایر نهادهای حاکمیتی نیازمند تحول است .

کدخدایی اضافه کرد: تحول در ساختار که نیازمند بحث‌های بیشتر است. دیگر اینکه تحول در قوانین را نیاز داریم، قوانینی مانند انتخابات که دوستان هم مشغول هستند و مساله مهم دیگر، تحول در رویکردها ست.در این حوزه قطعاً باید از نیروهای جوان نخبه، مستعد و علاقه‌مند به نظام جمهوری اسلامی استفاده کنیم که این کار چند سالی است که شروع شده است به‌خصوص در پژوهشکده شورای نگهبان که مسئولیت آن با من است.

خیرالله پروین هم گفت: یکی از مراحل مهم انتخابات که بر حق انتخابات مردم تأثیرگذار است، بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری است.به یقین عملکرد قانونمند شورای نگهبان می‌تواند بافراهم کردن زمینه حضور نامزدها، انتخاباتی پرشور را فراهم کند. دراین باره بررسی اسناد و مدارک متقن و عدم توجه به هرگونه گزارش بی مبنا می تواند به ورود افراد سالم کمک شایانی کند. تلاش خواهم کرد هیچ حقی از هیچ فردی ضایع نشود تا افراد سالم در معرض انتخاب افکار عمومی قرار گیرند.

وی اضافه کرد: بررسی و نظارت بر فرآیند انتخابات از وظایف مهم شورای نگهبان است و بررسی صلاحیت نامزدها بدون تضمین شرایط برگزاری انتخابات سالم میسر نخواهد بود، این مهم ضرورت نظارت شورای نگهبان بر کل فرآیند انتخابات را بیش از بیش روشن می کند که باید در شرایط آرام و به دور از هرگونه حواشی انجام شود، مطمئناً ضابطه‌مند کردن و شفاف کردن این امر علاوه بر تضمین حداکثری سلامت انتخابات، اقبال عمومی مردم به مشارکت حداکثری در امر انتخابات را به دنبال خواهد داشت.

موافقت با تحقیق و تفحص از شرکت‌های ایمیدرو و ایدرو

خبردیگراین که نمایندگان در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع به تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت‌ عملکرد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) وهمه شرکت‌های وابسته و«عملکرد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) »در حوزه فولاد رأی مثبت دادند.

همچنین نمایندگان با انجام تحقیق و تفحص از وزارت جهاد کشاورزی درباره عملکرد سازمان حفظ نباتات موافقت کردند.

مجلس در جریان رسیدگی به تقاضای یک فوریت برای لایحه پروتکل تبدیل موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دولت‌های عضو که از سوی دولت مطرح شده بود، هم با بررسی آن به صورت یک فوریت موافقت کرد .

قالیباف: موضوع دریاچه ارومیه بسیار حیاتی است

دراین جلسه رئیس مجلس گفت: هیچ یک از نمایندگان نسبت به وضع دریاچه ارومیه

بی تفاوت نیستند، بلکه موضوع محیط زیست و به ویژه دریاچه ارومیه بسیار مهم و حیاتی است.

حجت الاسلام سید سلمان ذاکر در جلسه علنی مجلس و در جریان بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی در مورد لایحه تصویب اصلاحات ضمایم کنوانسیون

بین المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی‌ها ۱۹۷۳، گفت: گزارش مذکور بسیار خوب بوده و شاخص اصلی محیط زیست دریا ست اما کمیسیون کشاورزی و مجلس درباره از بین رفتن دریاچه ارومیه باید اظهارنظر کنند. چرا که خطرات خشک شدن دریاچه ارومیه با آلودگی دریاها بسیار متفاوت بوده و باید امروز در رابطه با احیای این دریاچه که جان و مال چندین میلیون نفر به آن وابسته است، صحبت کنند.

وی افزود: نباید اجازه دهیم دریاچه ارومیه جان بدهد، از شما درخواست دارم کمک کنید سدهای منتهی به دریاچه ارومیه رهاسازی شود تا این دریاچه جان ندهد، در این صورت از محیط زیست دفاع کرده ایم.

رئیس مجلس هم در پاسخ به این تذکر اظهارداشت : هفته گذشته در صحن علنی موضوع تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه را که بحثی بسیار مهم و حیاتی بود، بررسی کردیم که تصویب شد. در آنجا بنده و سایر نمایندگان به اهمیت موضوع تاکید کردیم و هیچ یک از نمایندگان نسبت به این موضوع بی توجه نیستند.

حقوق شهروندی تضییع نشود

یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس تأکید کرد: اقتدار نیروی انتظامی را در برابر اراذل و اوباش می‌خواهیم اما رفتار نیروی انتظامی با بانوان نباید منجر به ضایع شدن حق و حقوق شهروندی آنان شود.

محمدرضا صباغیان در تذکری در جلسه علنی مجلس اظهار داشت:‌ ضمن تشکر از زحمات نیروی انتظامی اما ما برخوردهایی را به هر دلیلی با شهروندان می‌بینیم که بعضا مناسب نیست. نیروی انتظامی باید در مقابل اراذل و اوباش محکم بایستد اما نباید برخورد آن با بانوان حقوق آن‌ها را تضییع کند. انتظار می‌رود نیروی انتظامی به این موضوع توجه لازم را داشته باشد.

نسخه مناسب چاپ