صالح آبادی: نرخ سود بین بانکی در چارچوب سیاست‌های پولی کنترل می شود
 

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تأکید بر لزوم یکپارچگی سیاست‌های پولی و مالـی تأکید کرد: نرخ سود بین بانکی در چارچوب سیاست‌های پولی کنترل خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر صالح آبادی که در نشست مشترک با رئیس سازمان بورس اوراق بهادار سخن می گفت، با اشاره به موضوع نرخ سود بین بانکی به عنوان یکی از دغدغه های فعالان بازار سرمایه گفت: نرخ سود در بازار بین بانکی طبیعتا متناسب با عرضه و تقاضا و مکانیزم بازار تعیین می شود، اما بانک مرکزی به عنوان بازارساز و در چارچوب سیاست پولی ضدتورمی که به تأئید دولت هم رسیده است، در این بازار حضور دارد و نرخ سود در این بازار را در چارچوب مشخصی کنترل می کند و در همین راستا هم در جلسه اخیر تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شده که با اجرای این تصمیمات، نرخ سود در بازار بین بانکی کنترل خواهـد شد.

وی در عین حال رویدادهای اثرگذار بر بازار سرمایه را موضوعات چندگانه دانست که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد و افزود: دغدغه فعالان بازار سرمایه مورد توجه تیم اقتصادی دولت و بانک مرکزی است و تدابیر لازم در این خصوص اتخاذ خواهد شد. البته باید توجه داشت که هرگونه سیاست در زمینه حمایت از بازار سرمایه می بایست همراستا با سایر سیاست های دولت به ویژه سیاست کنترل تورم و اصلاح نظام بانکی باشد.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با تأکید بر لزوم پایبندی بانک?ها و نهادهای مالی به نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار افزود: سازمان بورس سازوکارهای حمایت نظام بانکی از شرکت ها و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه از جمله بازنگری در برخی مقررات در حوزه نهادهای مالی، سیاست های هدایت اعتباری با هدف تسهیل و ایجاد مشوق برای تأمین مالی شرکت های فعال در بازار سرمایه از بانک ها را بررسی و باید به بانک مرکزی پیشنهاد کند و بانک مرکزی برای همکاری با بازار سرمایه در این زمینه آمادگی کامل دارد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم در این جلسه با ارائه تحلیلی از وضعیت فعلی بازار سرمایه و عوامل متعدد اثرگذار بر روند شاخص بورس طی ماه ها و روزهای اخیر، از اهتمام رئیس کل بانک مرکزی به منظور رسیدگی به دغدغه فعالان بورس قدردانی کرد و افزود با تصمیم بانک مرکزی مبنی بر کنترل نرخ سود بین بانکی، یکی از این دغدغه ها برطرف خواهد شد.

دکتر مجید عشقی ادامه داد البته متغیرهایی همچون افت قیمت جهانی کالاها یا برخی تصمیمات ازجمله نرخ گذاری دستوری کالاها هم بر وضعیت درآمدی شرکت?های بورسی و کاهش پیش بینی پذیری و اطمینان در بازار سرمایه اثرگذار است که امیدواریم برای حل این موضوعات تدابیر لازم اتخاذ و اطمینان فعالان بازار سرمایه به این بازار تقویت شود.

وی همچنین به برخی راهکارها به منظور تقویت هم افزایی بازار پول و سرمایه از جمله رفع برخی محدودیت ها در تراکنش متقاضیان سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری، اصلاح مقررات در حوزه نهادهای مالی وابسته به بانک‌ها، تسهیل ارائه خدمات شبکه بانکی به شرکت ها و نهادهای فعال در بازار سرمایه اشاره کرد که با استقبال رئیس کل بانک مرکزی مواجه و مقرر شد تدابیر پیشنهادی در کمیته مشترک بانک مرکزی و سازمان بورس مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار گیرد.

خبر دیگری حاکیست:رئیس سازمان بورس همچنین در خصوص جزئیات جلسه مشترک با رئیس کل بانک مرکزی، گفت: ثرار شد نرخ بهره بین بانکی با توجه به اثراتی که بر بازار سرمایه و کلیت اقتصاد دارد، باید مدیریت شده و روند صعودی آن متوقف شود و روند کاهنده‌ای پیدا کند.به گزارش تسنیم ،‌ وی با بیان اینکه در این جلسه قرار بر این شد بانک مرکزی هماهنگی‌های لازم را در این خصوص انجام دهد تا این نرخ روند نزولی به خود بگیرد، افزود: با توجه به مصوبه‌ای که در ستاد اقتصادی دولت در سال گذشته داشتیم، بنا بر این بود که میانگین نرخ بهره بین بانکی یک عدد مشخصی باشد که امیدواریم بتوانیم به این نرخ نزدیک شویم.

این مقام مسئول تصریح کرد: در این جلسه همچنین ضوابط حاکم بر فعالیت نهادهای مالی که تحت مالکیت بانک‌ها هستند هم مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد تغییراتی شکل بگیرد که این فعالیت‌ها تسهیل شود. موضوع بعدی هم درباره سقف تراکنش‌های موجود در نهادهای مالی است که در خصوص شرکت‌های کارگزاری و صندوق?های سرمایه‌گذاری و تامین سرمایه‌ها بود. این سقف مانند سقف‌های دیگر کارتخوان‌ها و درگاه‌های پرداخت است که بسیار پایین است و برای بازار سرمایه مناسب نبود؛ بنابراین مذاکراتی صورت گرفت و قرار شد این موارد اصلاح شود.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه تحت تاثیر متغیرهای زیادی است، اظهار داشت: نمی‌شود ادعا کرد که یک عامل باعث نوسانات بازار شده است بلکه قطعا عوامل متعددی از نرخ بهره بین بانکی گرفته تا نرخ جهانی کالاهای اساسی وجود دارد که بازار از آنها تاثیر می‌گیرد. این متغیرها مدام در حال تغییر هستند و انتظار می‌رود با اصلاحاتی که صورت می گیرد، بازار سرمایه روند عادی خودش را ادامه دهد چرا که قطعا این فراز و نشیب‌ها ادامه دارد.

عشقی اظهار داشت: افرادی که سهام عدالت دارند و در سال های گذشته فوت شدند، باید این دارایی?ها به وراث این افراد منتقل شود. در این خصوص یک تعاملی با قوه قضاییه داشتیم چرا که این کار باید به صورت الکترونیک انجام شود. براساس برنامه‌ریزی که انجام شده، امیدواریم تا پایان شهریور بستر این امر کاملا آماده شود و بتوانیم انتقال‌ها را انجام دهیم.

وی درباره جاماندگان سهام عدالت هم گفت: براساس قانون مجلس، سازمان خصوصی سازی در حال رایزنی با دستگاه‌های مربوطه است که این افراد را شناسایی کند و طبق قانون سهام عدالت به آنها اختصاص یابد

نسخه مناسب چاپ