بورس دوباره صعودی می شود
درحالی که تالار شیشه‌ای روزهای پرنوسانی را تجربه می‌کند، یک تحلیلگر بازار سرمایه در تشریح دلایل وضع فعلی بر این باور است که بورس پایین‌تر از اعداد فعلی نخواهد رفت و برای صعود نیازمند چند محرک مثبت است.

ولید هلالات در گفتگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه نسبت به بازار سرمایه یک بدبینی وجود دارد، توضیح داد: این بدبینی دلایل مختلفی دارد که از جمله آن نگرانی درمورد قیمت ها در بازار جهانی و فاصله بین قیمت دلار نیما و بازار آزاد است.

از طرف دیگر افزایش نرخ هایی که دولت به شرکت ها داده این نگرانی را ایجاد کرده است که هزینه ها بیشتر از درآمدها رشد کرده باشد.

همچنین شاهد نرخ گذاری‌های دستوری در صنعت خودرو هستیم و واگذاری بلوک خودرویی‌ها هم به نتیجه نرسیده است و همه این عوامل در کنار هم باعث می شود تمایل بازار به سرمایه گذاری جدید کم باشد.

وی با اشاره به کاهش حجم معاملات گفت: معمولا همه در چنین شرایطی دست نگه می‌دارند و معامله سهام انجام نمی‌دهند.

همین موضوع باعث می شود حجم معاملات کاهش یابد و در این شرایط بازار به صورت فرسایشی افت کند درحال حاضر هم با توجه به اینکه فصل مجامع است و در هفته اخیر شاهد ترافیک مجامع بودیم، نمادهای زیادی متوقف بودند که بخش زیادی از بازار را از نظر ارزشی تشکیل می دهند و همین موضوع باعث شده است ارزش معاملات کاهش یابد.

ارزش معاملات درحال حاضر روی ارقامی است که گفته می شود بازار در حالت رکود به سر می برد و برای اینکه به حالت عادی برگردد باید یکی از گره های ذهنی بازار حل شود. تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بدبینی موجود باید برطرف شود، بیان کرد: درحال حاضر بحث افزایش نرخ بهره بین بانکی مطرح است، هرچند این افزایش در تورم فعلی ناچیز است اما از نظر روانی این سیگنال را می دهد که دولت خیلی هم به وعده های قبلی خود پای بند نیست. زیرا پیش از این، بحثی مطرح بود که نرخ بهره بین بانکی زیر ۲۰ درصد مدیریت شود اما این اتفاق نیفتاد اگر این ابهامات برطرف و تکلیف برجام بیشتر از قبل مشخص شود بازار به حالت عادی برمی گردد.

نسخه مناسب چاپ