حملات به کنسولگری «آنکارا» در موصل و پایگاه‌های ترکیه در اقلیم کردستان عراق
 

سرویس خارجی: واکنش های میدانی به جنایت اخیر ارتش ترکیه در حمله خونبار توپخانه ای به منطقه ای گردشگری در «دهوک» عراق که دهها کشته و زخمی از میان غیرنظامیان برجا گذاشت، همچنان ادامه دارد و این بار ساختمان کنسولگری «آنکارا» در موصل به همراه دو پایگاه «سیری» و «باروخی»ارتش ترکیه در اقلیم کردستان، اهداف جدید گروه های عراقی بودند تا در حملاتی موشکی و پهپادی هدف قرار گیرند.

«سومریه نیوز» به نقل از این منبع امنیتی اعلام کرد: کنسولگری ترکیه در شهر «موصل » با دو فروند موشک هدف قرار گرفته است که در نتیجه آن تعدادی از خودروها در محل اصابت موشک ها دچار خسارت شدید شدند. کنسولگری ترکیه در عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: حال «مهمت کوچوک» سرکنسول و تمامی کارکنان کنسولگری خوب است و در این حمله موشکی که ساختمان را هدف قرار داد، آسیب ندیدند. در این بیانیه آمده است: این حمله تنها خسارات مادی داشته است.

همزمان، کانال تلگرامی «صابرین نیوز» از حملات پهپادی به پایگاه «سیری» و اردوگاه «باروخی» ارتش ترکیه در استان « دهوک» اقلیم کردستان عراق خبر دادند. بر اساس گزارش این رسانه، محل حضور و تجمع نیروهای نظامی ترکیه در این اردوگاه و پایگاه با چند فروند پهپاد انتحاری «مراد۶» هدف قرار گرفته شدند.

ساعتی بعد، گروه مقاومت «سرایا ابابیل» در بیانیه ای مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت و اعلام کرد که این عملیات را در پاسخ به جنایت اخیر آنکارا و حمله توپخانه ای ترکیه به یک منطقه گردشگری در «دهوک» انجام داده است. این گروه مقاومت همچنین تصاویر و صحنه‌هایی را از روند انجام این عملیات و حملات را منتشر کرد.

همزمان با واکنش های میدانی عراقی ها به تجاوزات ارتش ترکیه، واکنش های سیاسی مقامات بغداد علیه تجاوزات «آنکارا» نیز همچنان ادامه داشت و « فواد حسین»، وزیر خارجه این کشور در نشست فوق العاده شورای امنیت برای بررسی حمله ترکیه به «دهوک»، در سخنانی سیاست ها و اقدامات تجاوزکارانه ترکیه در عراق را به باد انتقاد گرفت و به آن اعتراض کرد.

وزیر خارجه عراق در سخنانی ضمن هشدار نسبت به ادامه رفتار تهاجمی ارتش ترکیه، خواستار خروج نیروهای این کشور از خاک عراق شد. وی از شورای امنیت خواست تا به مسئولیت‌های خود در حفظ صلح و امنیت بین المللی عمل کند و بر اهمیت صدور یک قطعنامه فوری و الزام آور برای وادار کردن ترکیه به خروج نیروهای نظامی خود از تمامی خاک عراق تاکید کرد. «فواد حسین» همچنین خواستار الزام دولت ترکیه برای پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حمله «دهوک» شد.

این مقام عراقی با بیان اینکه ترکیه به استدلال‌های بی‌اساس مربوط به یک مشکل داخلی استناد می‌کند، افزود : عراق خواستار حل اختلافات انباشته شده با ترکیه است و رفتار تهاجمی «آنکارا» ممکن است وضعیت غیرقابل تصوری را ایجاد کند. وی همچنین خاطرنشان کرد: حضور عناصر «پ ‌ک ‌ک» باعث ناامنی و بی‌ثباتی عراق ‌شده است.

در این حال، نماینده ترکیه در شورای امنیت بار دیگر عناصر «پ ‌ک ‌ک» را مسئول حمله توپخانه‌ای اخیر به استان «دهوک» در شمال عراق اعلام کرد. وی افزود: ما نمی‌پذیریم عراق و یا هر کشور دیگری نقطه آغاز حملات تروریست‌ها باشد، همچنین نمی‌خواهیم در نتیجه حساب و کتاب‌های سیاسی در عراق، به روابط‌مان با این کشور آسیبی وارد شود.

از طرفی، «مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه نیز در سخنانی عراق را به ناتوانی مبارزه با تروریسم متهم کرد و آن را دلیلی برای نقض حاکمیت این کشور از سوی «آنکارا» دانست و گفت: چون عراق نمی تواند این کار (مقابله با تروریست ها) را انجام دهد، ما آن را انجام می دهیم.

در چنین شرایطی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به درخواست وزیر خارجه عراق از شرکای بین المللی در شورای امنیت برای صدور قطعنامه‌ای درباره اخراج نیروهای ترکیه واکنش نشان داد.

« ند پرایس» در مصاحبه با شبکه «الحره» گفت: ما از شکایت دولت عراق در شورای امنیت و بیانیه این شورا درباره حملات ترکیه به عراق خبر داریم و مجددا تأکید می‌کنیم که در هرگونه فعالیت نظامی در عراق باید به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور احترام گذاشته شود. وی درباره اینکه آیا آمریکا از چنین قطعنامه‌ای حمایت می‌کند یا خیر گفت: ما اصولی را که در بیانیه شورای امنیت توضیح داده شده است تأیید کردیم.

همزمان با این رویدادها، «محمد الصهیود» عضو ائتلاف «دولت قانون» عراق از تصمیم پارلمان این کشور برای اخراج نیروهای ترکیه در سریعترین زمان ممکن خبر داد و گفت: پارلمان عراق مصمم است تا تکلیف پرونده حضور غیرقانونی نیروهای ارتش ترکیه در مناطقی از شمال عراق را که تجاوز آشکار به حاکمیت آن محسوب می‌شود، مشخص کند.از سویی،سخنگوی وزارت امور خارجه عراق نیز در سخنانی گفت :ترکیه در عراق اهداف توسعه‌طلبانه دارد و درگیری با «پ.ک.ک» صرفا بهانه‌ای برای این اهداف است. «احمد الصحاف» افزود: نظامیان ترکیه باید فورا عراق را ترک کنند و گزینه‌های ملی و حاکمیتی عراق برای اخراج نیروهای این کشور همچنان پابرجاست. وی تأکید کرد: عراق با همکاری دوستان و همپیمانان خود، نیروهای ترکیه را اخراج خواهد کرد.

در تحولات سیاسی داخلی و تلاش ها برای تشکیل دولت آتی در این کشور نیز، «محمد خلیل» از رهبران حزب دموکرات کردستان به ریاست «مسعود بازرانی» از نامزدی «محمد شیاع السودانی»، برای تصدی منصب نخست‌وزیری عراق حمایت کرد. وی به پایگاه خبری «المعلومه» گفت: «السودانی» نامزد «چارچوب هماهنگی شیعیان» گزینه مورد قبولی از نظر طیف‌های سیاسی است و او شخصیت سالمی دارد و از تجربه بالایی نیز برخوردار است. این مقام سیاسی کُرد افزود: حزب دموکرات کردستان مخالف اراده اعضای «چارچوب هماهنگی شیعیان» نیست.

نسخه مناسب چاپ