امروز در تاریخ
نوسازی بندر صور با هزینه ایران
نیمه تابستان سال ۵۳۵ پیش از میلاد، بندر صور در فنیقیه (لبنان امروز) با هزینه ایران نوسازی شد. این بندر سه هزار ساله و چهارمین شهر بزرگ لبنان، در سال ۵۷۳ پیش از میلاد توسط ارتش بخت‌النصر دوم امپراتور بابل، تصرف و ویران شده بود. کوروش بزرگ در سال ۵۳۹ پیش از میلاد و پس از تصرف بابل و انهدام این امپراتوری، دستور داد که همه خرابی‌های وارده توسط حاکمان قبلی بابل مرمت شوند و هزینه تمامی آنها از خزانه امپراتوری ایران پرداخت گردد.

بلاش یکم، شاه باتدبیر
بلاش یکم، شاه انتخابی ایران در دوران اشکانیان، سی‌ام جولای سال ۷۷ میلادی درگذشت. وی منسوب به مادها و یکی از شاهان باتدبیر ایران باستان بود و ۲۵ سال سلطنت کرد.وی در جولای سال ۷۶، یک سال پیش از اینکه فوت شود، دستور داده بود «اوستا» به صورت کتاب درآید که این کار او را بعدها اردشیر پاپکان تکمیل کرد.

انتشار «سیاست‌نامه» به زبان فرانسه
ترجمه کتاب سیاست‌نامه تألیف خواجه نظام‌الملک در جولای ۱۸۹۱ میلادی به زبان فرانسه در پاریس انتشار یافت. خواجه که ۳۰ سال وزیر بود و تمامی عمر خود پس از تحصیلات مرسوم آن زمان را در امور اداری دولت گذرانده بود، این کتاب را ظاهرا در آخرین سال عمر خود تکمیل کرد.

تصویب آیین دادرسی کیفری
مجلس شورای ملی، هشتم مرداد ۱۳۰۷، قانون آیین دادرسی کیفری را تصویب کرد و ایران دارای اصولی مصوب و یکنواخت برای محاکمات جزایی ـ مشابه کشور بلژیک شد، زیرا بسیاری از مواد این قانون از قوانین بلژیک ترجمه شده بود و بلژیکی‌ها هم آن را از فرانسه اقتباس کرده بودند.

بیسمارک، صدراعظم آلمان
سی‌ام جولای سال ۱۸۹۸، اتو فن بیسمارک، مردی که آلمان را به صورت کشوری واحد درآورد و «داور قدرت‌های اروپایی» ساخت، از دنیا رفت. وی ۲۸ سال رئیس دولت پروس و نخستین صدراعظم آلمان واحد بود.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ