دستور رئیس قوه قضائیه برای ساماندهی مطلوب کالاهای متروکه در گمرکات و بنادر
 

سرویس شهرستان ها: رئیس قوه قضائیه ضمن بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر گفت: وضع موجود در انبارهای گمرکات، بنادر و سازمان اموال تملیکی از حیث ساماندهی مناسب کالاهای متروکه، قابل مقایسه با ۱۰ماه گذشته نیست اما موضوع تا حصول نتیجه مطلوب دنبال می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای که در سفری بدون تشریفات به بوشهر رفته بود، با حضور در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، در بازدیدی ۵ر۴ ساعته وضع این منطقه اقتصادی را از حیث فرآیندهای مختلف ناظر بر ورود و خروج کالاها و نگهداری آن ها، مورد نظارت، بررسی و ارزیابی قرار داد.
رئیس دستگاه قضا همواره بر پیگیری برنامه‌ها و مأموریت‌ها تا حصول نتیجه تاکید دارد؛ بر همین اساس، مبتنی بر ورود مجدانه و پیگیرانه‌ای که رئیس عدلیه به موضوع ساماندهی انبارهای بنادر، گمرکات و اموال تملیکی دارد، بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر انجام گرفت.
در جریان بازدید رئیس قوه قضائیه از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، وضع ۳۰کانتینر بلاتکلیف دراین منطقه ویژه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.
۳۰کانتینر در جریان انبارگردانی‌های اداره بنادر و دریانوردی بوشهر کشف شده بودند و نکته قابل تأمل آن که سابقه و اطلاعاتی از این کانتینرها در هیچکدام از سامانه‌‎های اداره بنادر و دریانوردی بوشهر وجود نداشت. علاوه بر این، طبق استعلام از یکی از شرکت‌های مالک این کانتینرها، آنها هم از محتوای داخل این کانتینرها اظهار بی‌اطلاعی کرده بودند.
رئیس دستگاه قضا در جریان این بازدید میدانی، اقدام به شکستن پلمب برخی از این کانتینرها که از دهه ۸۰تاکنون بلاتکلیف بودند، کرد.بر اساس توضیحات ارائه شده به محسنی اژه‌ای ، از سال ۸۸که سیستم ثبت دستی انبارهای منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به سامانه‌های الکترونیکی تبدیل و تجهیز شد، نسبت به گنجاندن این ۳۰کانتینر در آن سامانه‌های الکترونیکی اقدامی انجان نگرفت؛ لذا از سال ۸۸تا انبارگردانی انجام گرفته در سال جاری، هیچگونه اطلاعی از وجود این ۳۰کانتینر در انبارهای بنادر و گمرکات بوشهر وجود نداشت و از مشخصات ناظر بر محتوا و مالک این کانتینرها اطلاعی در دست نبود؛ بر همین اساس نسبت به اعلام متروکه شدن آنها هم اقدامی انجام نگرفته بود.
رئیس قوه قضائیه سپس نسبت به انجام اقدامات قانونی درباره تعیین تکلیف این ۳۰کانتینر، دستورات مقتضی را صادر کرد و خطاب به مسئولان و متولیان استانی و دولتی گفت: اکنون در قبال این ۳۰کانتینر، ۳ بحث اصلی وجود دارد؛ نخست آن که چرا طی ۱۳سال اخیر، کشتیرانی که صاحب ۱۱کانتینر از این ۳۰کانتینر بوده و قاعدتاً مجوز سایر کانتینرها را صادر کرده، هیچ موقع سراغی از آن ها نگرفته است؟ نکته دوم آن است که مشخص نیست محتوای این کانتینرها از ابتدا همین بوده است یا خیر؟ و مواردی به آن اضافه یا کم شده است؟ چرا که برخی از این کانتینرها حاوی محموله‌های متفرقه یا کارتن‌های خالی بودند؛ و نکته سوم آن که اکنون کدام دستگاه مسئول بررسی و تعیین تکلیف این محموله‌هاست؟
وی در ادامه از مسئولان اداره بنادر و دریانوردی بوشهر این سؤال را مطرح کرد که چرا پس از مهلت مقرر، مراتب وجود چنین کانتینرها و محموله‌های بلاتکلیف را به گمرک اعلام نکردند؟
رئیس قوه قضائیه سپس تاکید کرد: ظرف ۶ماه آینده مجدد از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر بازدید خواهم کرد تا ببینم که آیا ساماندهی کالاها و محموله‌های بلاتکلیف و بلاصاحب و ثبت آن ها در سامانه‌های الکترونیکی محقق شده است؟ و همچنین مراتب این موضوع از سوی اداره بنادر و دریانوردی بوشهر به اداره گمرک اعلام شده است یا خیر؟
محسنی اژه‌ای، پس از بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، در مصاحبه ای ا با اظهار تأسف از وضع موجود در برخی ترتیبات ناظر بر واردات کالا، گفت: ما در فرآیندها و ترتیبات ناظر بر ورود کالا به بندر با کشتی، اعلام این موضوع به گمرک، اعلام متروکه شدن کالاها، ورود سازمان اموال تملیکی به جمع آوری این کالاهای متروکه و برخی جهات دیگر، متاسفانه با اشکالات عدیده‌ای مواجهیم.
رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: باید اشکالات و نواقص موجود در کار ساماندهی کالاهای متروکه در انبارهای گمرکات، بنادر و سازمان اموال تملیکی رفع شود که در این مسیر چنانچه خلاء قانونی وجود دارد یا کوتاهی‌هایی از مسئولان و دست‌اندرکاران ذیربط چه در قوه قضائیه و چه در بخش‌ها و دستگاه‌های دیگر، سر می‌زند، موضوع مورد رسیدگی و اتخاذ تصمیم قرار گیرد.
محسنی اژه‌ای با اشاره به حضور و بازدید خود از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، تاکید کرد: مسئولان و دست‌اندرکاران این منطقه ویژه اقتصادی وعده دادند که نسبت به ثبت در سامانه تمامی کانتینرها و محموله‌ها در این منطقه، اقدامات عاجلی را انجام دهند و متروکه شدن محموله‌ها را با فوریت و در موعد مقرر اعلام کنند تا نسبت به جمع‌آوری و ساماندهی آن ها از ناحیه سازمان اموال تمیلکی اقدامات مقتضی انجام شود.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به موضوع ۳۰کانتینر کشف شده در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر که بلاتکلیف مانده اند و هیچ سابقه و اطلاعاتی از آن ها در سامانه‌های این منطقه ویژه اقتصادی وجود ندارد، گفت: این کانتینرها ۲قِسم هستند؛ قِسم نخست شامل کانتینرهایی می‌شود که حاوی خوراکی فاسد شده هستند که ضروری است با ترتیبات قانونی نسبت به معدوم کردن آن ها اقدام شود؛ قِسم دوم این کانتینرها، دارای اموال بلاتکلیف هستند که مالک آن ها مشخص نیست؛ برخی از این محموله‌ها، بالغ بر ۱۳سال است که کسی به عنوان مالک و صاحب سراغ آنها نیامده است؛ لذا تکلیف این قِسم از محموله‌ها بزودی با حکم دادگاه مشخص خواهد شد.
محسنی اژه‌ای در ادامه بازدیدهای میدانی خود در سفر به بوشهر، از انبارهای گمرک این شهر هم سرکشی کرد؛ در این انبارها هم ۱۸۰ردیف کالای متروکه وجود داشت که نسبت به اعلام آن ها به سازمان اموال تملیکی اقدامی انجام نگرفته بود؛ رئیس قوه قضاییه در همین باره به مسئولان دادستانی بوشهر دستور داد تا در اسرع وقت بررسی کنند چه میزان از این ۱۸۰ردیف کالای متروکه از ناحیه گمرک بوشهر، به سازمان اموال تملیکی جهت جمع‌آوری اعلام شده است؟
رئیس دستگاه قضا سپس از بخش نگهداری خودروهای لوکس این گمرک بازدید کرد؛ در این بخش بالغ بر ۹۷۶دستگاه خودروی لوکس وجود داشت که فقط ۹۰دستگاه از آن ها به سازمان اموال تملیکی گزارش شده بودند.
قاضی‌القضات همچنین از بخش نگهداری ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی در این گمرک بازدید به عمل آورد؛ بیش از ۳۰۰دستگاه ماشین‌آلات سنگین ویژه راهسازی که مستعمل شده بودند در این بخش نگهداری می‌شد که مشکل ترخیص آن ها هم ناظر بر عدم برخورداری از مجوز«کمیسیون ماده یک آیین‌نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات در راستای حمایت از تولید» بود که محسنی اژه ای به گفتگوی مستقیم و بی‌واسطه با صاحبان این ماشین‌آلات پرداخت و در جهت رفع مشکلات و مسائل آن ها دستورات مقتضی را صادر کرد.
وی همچنین تاکید کرد: وجود سامانه برای ساماندهی انبارهای بنادر، گمرکات و امول تملیکی، یک الزام قانونی است و مسئولان این بخش‌ها در بوشهر برای تحقق این مهم به ما وعده دادند و ما قطعاً این موضوع را تا حصول نتیجه پیگیری خواهیم کرد.
رئیس قوه‌قضائیه همچنین در جلسه بررسی راهکارهای ساماندهی وضع انبارهای بندر، گمرک و سازمان اموال تملیکی بوشهر ،افزود:با فوریت گزارشی جامع و کاملی درباره وضع خودروها و ماشین آلات موجود در انبارهای گمرک این استان تهیه شود.
وی همچنین در جریان بازدید از انبارهای اموال تملیکی استان بوشهر از مدیرعامل سازمان اموال تملیکی این سؤال را مطرح کرد که سامانه ناظر بر شفاف‌سازی وضع کالاها در انبارهای اموال تملیکی چه زمانی به طور کامل راه‌اندازی خواهد شد که «اجتهادی» پاسخ داد این کار طی ۶تا ۹ماه آینده در کل کشور انجام خواهد گرفت.

نسخه مناسب چاپ