اعلام آمادگی‌ ایران برای صادرات فلزات، خودرو و تجهیزات پزشکی به بلاروس
 

پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس به منظور توسعه هر چه بیشتر همکاری‌های بازرگانی و اقتصادی دوکشور در مینسک برگزار شد.به گزارش مهر، فاطمی امین وزیر صنعت در این اجلاس با بیان اینکه ظرفیت‌های زیادی بین دو کشور برای سرمایه گذاری وجود دارد، اظهار داشت: یک دوره زمانی دو ماهه پیشنهاد شده است که کارگروه‌های تخصصی شکل یابد و برنامه تعاملات طراحی شود.
وی با اشاره به ظرفیت ایران در حوزه نفت و گاز، زیست محیطی و فناوری صنایع و معادن خاطرنشان کرد: بلاروس هم در صنایع غذایی، میکرو الکترونیک و ماشین آلات صنعتی ظرفیت‌های خوبی دارد که باید با ورود شرکت‌های توانمند، تعاملات تجاری مناسبی رقم زده شود.وزیر صنعت افزود: وقتی منافع دو کشور با هم گره بخورد فرصت‌های چند جانبه ای ایجاد می شود؛ بنابر این در مسیر توسعه تعاملات باید یک نقشه راه هم ترسیم شود.
وی همچنین در دیدار با «بوگدانف الکسی» وزیر بازرگانی بلاروس از آمادگی‌ ایران برای صادرات فلزات، خودرو و تجهیزات پزشکی و تولید مشترک با این کشور خبر داد و گفت: موضوع پیوستن ایران به اورآسیا مساله مهمی است که به محض تحقق آن ظرفیت‌های جدیدی برای تعاملات تجاری ایجاد خواهد شد.
به گزارش ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، فاطمی امین بر توافق خرید و تولید مشترک ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین تاکید کرد و افزود: حجم مبادلات بین دو کشور ظرفیت افزایش تا یک میلیارد دلار را دارد.
وی همچنین با بیان اینکه لازم است بنگاه‌ها و صادرکنندگان بزرگ وارد این مبادلات شوند و دولت بلاروس هم از آنها حمایت به عمل آورد، ادامه داد: ایجاد مراکز تجاری بین ایران و بلاروس ایجاد یک‌ظرفیت خوب میان دوکشور است و رایزن بازرگانی می‌تواند در حوزه موضوعات مختلف تجاری تسهیل گری کند.
وزیر صنعت اظهار داشت: ایران و بلاروس سال گذشته ۱۲۰ میلیارد دلار حجم مبادلات داشته‌اند و تجربه‌های موفقی ‌در باب تجارت خارجی در شرایط غیر متعارف ایجاد شده است.
وی همچنین در دیدار با همتای بلاروسی خود در مینسک اعلام کرد: ایران برای توسعه روابط اقتصادی با بلاروس در بخش‌های ماشین آلات صنعتی، لیزر و الکترونیک و دارو آمادگی دارد.
به گزارش مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، فاطمی امین اظهار داشت: طی سال‌های گذشته دو کشور تعاملات زیادی با یکدیگر داشته اند اما با توجه به ظرفیت‌های موجود می‌توانیم همکاری های بیشتری انجام دهیم.
وزیر صنعت بلاروس هم با اشاره به اینکه به دستور رئیس جمهوری بلاروس، وزارت امورخارجه در حال تنظیم سند همکاری مشترک دو کشور وتوسعه روابط است، از سفر وزیر امور خارجه این کشور به ایران برای فعال کردن همه ظرفیت‌های موجود و دستیابی به سندی جامع خبر داد.

نسخه مناسب چاپ