کشته شدن ۵۳ اسیر اوکراینی در بمباران اشتباهی ارتش این کشور
سرویس خارجی: مقامات محلیِ مناطق خودمختار در شرق اوکراین اعلام کردند که نیروهای ارتش اوکراین ساختمان محل نگهداری اسرای جنگی را هدف قرار دادند که در نتیجه آن ده‌ها نفر کشته یا زخمی شدند.
«دانیل نزونوف»، معاون وزیر اطلاعات جمهوری خلق «دونتسک» اعلام کرد نیروهای ارتش اوکراین، ساختمان محل نگهداری اُسرای جنگی در منطقه «یِلِنووکا» را بمباران کردند که در نتیجه آن ۵۳نفر کشته و ۷۵نفر زخمی شدند. وی افزود: معتقدیم که ارتش اوکراین در این حمله از موشک اندازهای چندمنظوره «هیمارس» استفاده کرده که آمریکا در اختیار آنها قرار داده است. بنا بر گزارش خبرگزاری تاس، این زندان محل نگهداری نظامیان اوکراینی است که در جریان محاصره کارخانه فولاد «آزوفستال» در شهر «ماریوپل»، به اسارت ارتش روسیه و نیروهای متحدش درآمدند. وزارت دفاع روسیه هم اعلام که ارتش اوکراین در اقدامی تحریک‌آمیز، با استفاده از سامانه‌های موشکی آمریکایی به زندان اسرای اوکراینی در دونتسک حمله کرد.وزارت دفاع روسیه اعلام کرد حمله هوایی به زندان دونتسک که در آن اسرای گردان افراطی و نئونازی «آزوف» نگهداری می‌شدند، توسط ارتش اوکراین انجام شد. در بیانیه این وزارتخانه آمده است: در حمله اوکراین به بازداشتگاه واقع در شهر اُلِنیفکا در جمهوری دونتسک با استفاده از موشک‌های آمریکایی همیارس، ۵۳اسیر جنگی اوکراینی کشته و ۷۵نفر از آنها زخمی شدند.
خبر دیگر اینکه همزمان با پیشروی نیروهای روسی در عملیات نظامی ویژه در دونباس به سمت منطقه خِرسون، مقامات کی‌یف از سقوط دومین نیروگاه بزرگ اوکراین خبر می‌دهند. مشاور رئیس جمهوری اوکراین با اعلام خبر تسلط روس‌ها بر تأسیسات حرارتی شهر ووهلهیرسک در منطقه دونتسک، گفت روسیه در حال استقرار نیروهای خود به سمت خِرسون، ملیتوپل و زاپوروژیا است. «میخائیل پودولیاک» مشاور رئیس جمهوری اوکراین گفت که روس‌ها کنترل تأسیسات حرارتی ووهلهیرسک با سوخت زغال‌سنگ در دونتسک را که دومین نیروگاه بزرگ برق این کشور است، به دست گرفتند. پودولیاک همچنین توضیح داد که روسیه در حال استقرار گسترده نیروهای زمینی خود به سمت خِرسون، ملیتوپل و زاپوروژیا است.
همزمان شبکه الجزیره گزارش داد که چهارانفجار قوی شهر خارکیف واقع در شمال شرق این کشور را لرزاند. در خبری دیگر وزارت دفاع روسیه گزارش داد که در ۲۴ساعت گذشته، نظامیان روس در عملیات خود سه پهپاد اوکراینی را منهدم کردند و ۲۰۰نظامی اوکراینی را نیز کشتند. در رویدادی دیگر یکی از معاونان اداره نظامی-مدنی منطقه خرسون در اوکراین اعلام کرد که به زودی در این منطقه همه‌پرسی برای الحاق به روسیه برگزار می‌شود. «کریل استروموسوف» در یک پیام ویدئویی گفت: منطقه خرسون به زودی نئونازیسم را فراموش خواهد کرد و ما برای یک همه‌پرسی آماده‌ می‌شویم و آن را برگزار خواهیم کرد.

نسخه مناسب چاپ