کوتاه از سراسر جهان
 

اذعان پاپ به نسل‌کشی کودکان بومی در کانادا
فارس: رهبر کاتولیک‌های جهان در بازگشت از سفر خود به کانادا اعلام کرد که کشتار کودکان بومی در این کشور نسل کشی بوده است. پاپ فرانسیس در جمع خبرنگاران گفت من واژه نسل کشی را به کار می برم و از خداوند برای این فرایند که نسل کشی بود، طلب بخشش می کنم. اشاره پاپ به سفری بود که او دوم مرداد به کانادا داشت تا از بومیان این کشور بابت جنایت هولناک کلیسا و دولت کانادا علیه جامعه بومیان کانادایی عذرخواهی و طلب بخشش کند. پاپ در سفر به کانادا به شهر «کِبِک» و محل اسکان اقوام بومی ایکالویت رفت و با بازماندگان قربانیان مدارس شبانه روزی مسیحی دیدار کرد و به آن‌ها گفت، کلیسا از کارنامه سیاه خود در این فقره بسیار متأسف است. از سویی پاپ اذعان کرد که به دلیل کشیدگی رباط‌های زانویش دیگر نمی‌تواند مانند گذشته سفر کند و گفت که سفر یک هفته‌ای او به کانادا مثل آزمایشی کوچک بود که نشان داد او یا باید از میزان کارهایش کم کند یا استعفا دهد.

فشار آمریکا بر اروپا برای تروریستی خواندن حزب‌الله
فارس: کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از اتحادیه اروپا خواست کل جنبش حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد. طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی، طرح نمایندگان کنگره آمریکا، افزایش همکاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا در مقابله با گروههای مقاومت را مورد تحسین و حمایت قرار می‌دهد. طرح نمایندگان کنگره از اتحادیه اروپا درخواست می‌کند همگام با ایالات متحده، حزب الله را به طور کامل به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کند و فشار بر این گروه را افزایش دهد. کنگره آمریکا در صدد است همکاری بین اعضای اتحادیه اروپا برای مقابله با حزب‌الله و صدور حکم بازداشت علیه اعضای این جنبش و طرفداران این جنبش را تسهیل کند و شرایطی را فراهم آورد که دارایی‌های حزب‌الله در اروپا مسدود شود.

حبس ابد برای سازنده فیلم‌های جنایات داعش
مهر: «محمد خلیفه» سازنده کلیپ ها و فیلم های قتل و کشتار داعش، به دلیل ترویج و اشاعه جنایات وحشیانه این گروه تروریستی، به حبس ابد محکوم شد. محمد خلیفه از اتباع کانادا محسوب می شود که اصلیت سعودی دارد. وی علاوه بر تهیه و تولید فیلم های قتل، سربریدن و کشتار توسط داعش، به مشارکت در تامین مالی این گروه تروریستی نیز متهم است. دادستانی کل آمریکا محمد خلیفه را یک شخصیت برجسته در ساختار گروه تروریستی داعش توصیف کرده و وی را عامل اصلی تبلیغاتی این گروه تروریستی خوانده است.

مشاجره لفظی وزیران خارجه ترکیه و آلمان در کنفرانس خبری
مهر: نشست خبری وزیران خارجه آلمان و ترکیه در استانبول به محلی برای مشاجره لفظی و طرح اتهامات متقابل علیه پایتخت های دو کشور تبدیل شد. «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه و «آنالنا بائربوک» همتای آلمانی وی در یک کنفرانس مطبوعاتی طولانی و پرتنش در استانبول با یکدیگر مناظره شدیدی را در مورد طیف وسیعی از موضوعات انجام دادند و انتقادات شدیدی را علیه کشورهای یکدیگر در انظار عمومی رد و بدل کردند. چاووش اوغلو در ابتدا گفت: آلمان بی طرفی خود را در میانجیگری میان ترکیه، یونان و قبرس از دست داده است. بائربوک هم گفت: اختلافات در شرق مدیترانه را نمی‌توان با افزایش تنش حل کرد.

درخواست رئیس جمهوری چین برای ارتقاء ارتش
ایرنا: «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین بر ضرورت ترقی ارتش این کشور در سطح کلاس جهانی تاکید کرد. وی تصریح کرد: با توجه به شرایط بی ثبات جهان، امنیت ملی چین به فراخور شرایط فعلی، با بی ثباتی و عدم اطمینان بیشتری مواجه است.شی بر ضرورت تربیت نیروهای نظامی حرفه ای با استفاده از جدیدترین فن آوری‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: نیروی نظامی این کشور باید آموزشهای لازم بر اساس تغییرات ایجاد شده در شرایط جدید جهان را کسب کند. وی تاکید کرد: پرورش کارکنان نظامی حرفه ای برای تبدیل نیروهای مسلح چین به یک ارتش در سطح کلاس جهانی بسیار حائز اهمیت است.

واکنش کاراکاس به حکم انگلیس در مورد ذخایر طلای ونزوئلا
ایرنا: معاون ریاست جمهوری ونزوئلا با رد تصمیم دادگاه انگلیس مبنی بر ممانعت از دسترسی دولت کاراکاس به ذخایر طلای خود به نفع رهبر مخالفان، اصلاح این حکم و استرداد این ذخایر را خواستار شد. «دلسی رودریگز» در واکنش به اقدام دادگاه انگلیس مبنی بر جلوگیری از بازگرداندن ذخایر طلای ونزوئلا به دولت «نیکلاس مادورو»، تاکید کرد که این سیاست به دنبال غصب ثروت مردم ونزوئلا است. وی اعلام کرد: دولت بریتانیا باید برای اصلاح اقدام کند و این یک فرصت و پیامی است برای دولت بریتانیا تا به شیطنت‌هایش پایان دهد.

کاخ سفید: بایدن در انتخابات ۲۰۲۴ شرکت می کند
ایسنا: سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد رئیس‌جمهوری آمریکا که در سال ۲۰۲۴ ، ۸۱ سال سن خواهد داشت قصد دارد در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی آمریکا شرکت کند. «کارین ژان پیر» افزود که جو بایدن سال ۲۰۲۴ نامزد انتخابات خواهد شد. کاخ سفید در حالی خبر مشارکت بایدن در دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را منتشر کرده که وی در حال حاضر با کاهش حمایت رأی‌دهندگان دموکرات روبه‌رو است و برخی از نمایندگان همحزبی دموکرات وی در حال بازپس‌گیری حمایت از بایدن هستند.

نسخه مناسب چاپ