روند صعودی فوتی‌های کرونا در ۲۳ استان
موج هفتم کرونا در حال پیشروی است و ۳۰استان کشور در هفته ۱۲۷همه‌گیری کرونا افزایش بارز موارد بستری را گزارش کرده‌اند. همچنین در این بازه زمانی، در ۲۳استان موارد فوت ناشی از کووید ۱۹روند صعودی داشته است.
به گزارش ایسنا، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز کرونایی مجددا افزایش یافته و از ۵۷شهر قرمز به ۱۲۰شهر رسیده است. همچنین تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از ۸۶به ۱۱۲شهر افزایش یافته است و گویا موج هفتم کرونا به تدریج دارد زنگ خطرش را بلندتر به گوش می‌رساند. در عین حال تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۱۹۹به ۱۶۶و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از ۱۰۶به ۵۰شهر کاهش یافته‌اند. بر این اساس شهرهای پرخطر کرونایی در حال افزایشند؛ افزایشی که این بار با غلبه دو زیرسویه اُمیکرون یعنیBA4وBA5خودش را نشان می‌دهد.
در حال حاضر زیرسویه‌های اُمیکرون در کشور غالب شدند و موج هفتم بیماری کووید ۱۹اثرش را بر افزایش موارد ابتلا، بستری و متأسفانه مرگ‌ومیر گذاشته است؛ طوری که تعداد موارد روزانه ابتلا به کرونا پنج رقمی شده و میزان فوت نیز از صفر و یک هفته‌های اخیر، دو رقمی شده و به ۴۰تا ۵۰درصد رسیده است و همچنان بیم سه رقمی شدن فوتی‌ها وجود دارد.
در استان تهران نیز تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده در هفته اخیر، ۲۱۷۴نفر، تعداد موارد بستری جدید ۱۰۷۱نفر و تعداد موارد فوتی تهران در هفته اخیر ۳۶نفر بوده است.
ممنوعیت پذیرایی در عزاداری محرم
در دستورالعمل مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت برای برگزاری سوگواری ویژه محرم و صفر امسال آمده است: با توجه به مخاطرات جدی نسبت به توزیع نذورات به شکل سنوات گذشته، توصیه می‌شود پذیرایی در محل عزاداری انجام نشود و در صورت پذیرایی در محل برگزاری مراسم، اولویت در فضای باز و فضاهای بسته دارای تهویه مناسب و استفاده از ظروف یکبار مصرف دارای مجوز قانونی (ترجیحاظروف یکبار مصرف بر پایه گیاهی) است. همچنین توزیع نذورات برابر نکات مندرج در دستورالعمل بهداشتی مرتبط با اولویت مواد غذایی خشک یا خام است.
در این دستورالعمل تأکید شده است: در صورت برپایی هر نوع ایستگاه‌های صلواتی توزیع نذورات و چای (موکب‌ها، ‌خیمه‌ها، ‌چادر و…) در تمامی استان‌ها و شهرستان‌ها مدیریت تجمع به نحوی باشد که رعایت فاصله توسط موکبداران و خادمان ایستگاه‌ها کنترل شود.
۶۱فوتی
بنابر اعلام وزارت بهداشت، طی ۲۴ساعت منتهی به ۹ مرداد، ۶۱بیمار کووید ۱۹در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان ۱۴۱هزار و ۹۹۸نفر شد.
در همین مدت، ۹۷۲۷بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران به ۷میلیون و ۳۹۱هزار و ۲۶نفر رسید.

نسخه مناسب چاپ