نگرانی‌های بین‌المللی از تداوم خشونت و ناآرامی‌ها در عراق
سرویس خارجی: ناآرامی های اخیر در عراق و تداوم آن با تظاهرات و ورود دوباره هوادارن جریان «صدر» به منطقه سبز بغداد و در ادامه، اشغال مجدد پارلمان و تحصن معترضان در داخل ساختمان این نهاد قانونگذاری عراق که منجر به لغو فعالیت آن تا اطلاع ثانوی شد، موجی از نگرانی های بین المللی را به دنبال آورد.
در همین راستا، دبیر کل سازمان ملل در ارتباط با تحولات اخیر عراق و در اولین واکنش خود به این ناآرامی ها، بیانیه ای صادر کرد و در آن از جریان های سیاسی عراق خواست تا روند تشکیل دولت جدید را تسریع بخشند. «آنتونیو گوترش » تاکید کرد که ناآرامی ها در این کشور را با نگرانی شدید دنبال می کند. هیات سازمان ملل در عراق «یونامی» نیز در واکنش به تظاهرات و یورش معترضان و هواداران جریان «صدر» به منطقه «الخضراء» (سبز) بغداد و اشغال ساختمان پارلمان توسط آنها، خواستار برقراری آرامش شد.
از طرفی، «اتحادیه اروپا» نیز با صدور بیانیه‌ای نسبت به تشدید احتمالی تنش ها در عراق ابراز نگرانی کرد.این اتحادیه با دعوت طرف‌های عراقی به خویشتنداری، از احزاب سیاسی این کشور خواست که چنین مسائلی را با گفتگوی سیاسی سازنده در چارچوب قانون اساسی حل و فصل کنند.«احمد ابوالغیط» دبیرکل «اتحادیه عرب» نیز از تمامی گروه‌های سیاسی خواست تا برای پایان دادن به فتنه و توقف تنش ها در عراق در نزدیکترین زمان ممکن تلاش کنند.
همچنین، سفارت آمریکا در عراق نیز با ابراز نگرانی از ناآرامی‌ها درپایتخت، خواستار خویشتنداری طرف‌های عراقی شد.«انور قرقاش» مشاور امور دیپلماتیک رئیس امارات نیز خواستار خویشتنداری گروههای عراقی شد.
واکنش های داخلی به تداوم تنش ها و ناآرامی ها در عراق نیز همزمان با نگرانی های بین المللی همچنان ادامه داشت. « مصطفی الکاظمی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق در همین رابطه در سخنانی تاکید کرد : گروه های سیاسی در اسرع وقت گفتگو را به دور از حذف رقیب شروع کنند.
« نوری مالکی» رئیس ائتلاف «دولت قانون » عراق نیز از «چارچوب هماهنگی گروه های شیعی» و جریان «صدر» خواست که موضع مسئولانه اتخاذ کنند.
« برهم صالح » رئیس جمهوری عراق و دبیر کل جنبش «عصائب اهل حق» نیز در واکنش به رخدادهای جاری این کشور خواستار برگزاری گفتگوی جدی حفظ صلح و آرامش داخلی شدند.
همچنین «قیس الخزعلی»، سید «عمار حکیم » و «هادی العامری» رئیس ائتلاف «الفتح» نیز «مقتدا صدر»، رهبر جریان صدر را به گفتگوی جدی با «چارچوب هماهنگی » دعوت کردند. همچنین«حیدر العبادی» رئیس ائتلاف «النصر » و نخست وزیر سابق عراق نیز از رهبران سیاسی این کشور خواست که به گفتگو روی بیاورند و منافع ملی را در اولویت خود قرار دهند.

نسخه مناسب چاپ