پوتین، دکترین جدید دریایی روسیه را با هدف امنیت بیشتر مرزهایش امضا کرد
سرویس خارجی: «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه دکترین دریایی و منشور ناوگان نظامی روسیه را امضا کرد تا از این طریق، تغییرات در اوضاع ژئوپلتیکی و نظامی و راهبردی جهان نتواند امنیت روسیه را مختل کند.
شبکه روسی «راشاتودی» گزارش کرد، مراسم امضای دکترین جدید دریایی روسیه در موزه ملی تاریخ «سنت پترزبورگ» در «پیتر و پائول فورترس» درست لحظاتی قبل از شروع رژه روز نیروی دریایی صورت گرفت. «یوری بوریسوف» معاون نخست‌وزیر وقت روسیه گفت که در بحبوحه عملیات نظامی مسکو در اوکراین و جنگ تمام عیار غرب علیه مسکو، توانمندی‌های ساختاری برای تضمین و حفاظت از منافع ملی در اقیانوس‌های جهان است. وی تصریح کرد: دکترین دریایی مطابقت داده شده تغییرات در اوضاع ژئوپولتیکی و نظامی-راهبردی در جهان را در نظر می‌گیرد. به گفته بوریسوف، اساساً مفاد جدید دکترین مربوط به آمادگی برای بسیج و آمادگی بسیج در حوزه فعالیت های دریایی است. وی توضیح داد: آنچه در حال حاضر اهمیت دارد این است که تمامی این اقدامات راه‌اندازی کشتی‌های غیرنظامی و خدمه برای نیروی دریایی و همچنین عملیات تأسیسات زیرساخت دریایی در زمان جنگ را تضمین می‌کند. بوریسوف تأکید کرد که این دکترین با هدف تقابل نیست بلکه بیشتر به دنبال تقویت امنیت ملی دریایی و کاهش قابل توجه وابستگی نیروی دریایی به عوامل و شرایط بازار خارجی است.
براساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، تلاش ایالات متحده برای سلطه جهانی بر دریاها و گسترش ناتو از تهدیدات اصلی علیه امنیت ملی دریایی روسیه محسوب می‌شوند. خبر دیگر اینکه مقام‌های روس اعلام کردند که ارتش اوکراین با یک فروند پهپاد به مقر ناوگان دریای سیاه روسیه در سواستوپل حمله و پنج نفر را زخمی کرد. از سویی رئیس‌جمهوری اوکراین در پی پیشروی ارتش روسیه، از مردم دونتسک خواست هرچه سریع‌تر این منطقه را تخلیه کنند. با پیشروی نظامیان روس به سمت شرق اوکراین، «ولودیمیر زلنسکی» از غیرنظامیان خواست خط مقدم منطقه دونتسک که صحنه درگیری میان نظامیان روسیه و اوکراین است را تخلیه کنند.
زلنسکی هشدار داد که هزاران نفر از جمله کودکان همچنان در مناطق نبرد دونتسک هستند. در این حال روسیه از کارشناسان سازمان ملل و صلیب سرخ دعوت کرد درباره کشته شدن ده‌ها اسیر اوکراینی در حمله به بازداشتگاهی در جمهوری خلق دونتسک که کی‌یف، مسکو را مسئول آن می‌داند، تحقیق کنند. به گزارش رویترز، اوکراین و روسیه اتهاماتی را در خصوص حمله موشکی جمعه گذشته که باعث کشته شدن ده‌ها اسیر جنگی اوکراینی در شرق دونتسک شد، علیه یکدیگر مطرح کرده‌اند. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد مسکو از کارشناسان سازمان ملل و صلیب سرخ دعوت کرده تا در مورد مرگ‌ها تحقیقات عینی انجام دهند. پیش‌تر، این وزارتخانه فهرستی از ۵۰ اسیر جنگی اوکراینی را منتشر و اعلام کرد این افراد در حمله نظامی اوکراین با سامانه موشکی هیمارس ساخت ایالات متحده کشته و ۷۳ نفر دیگر زخمی شدند. نیروهای مسلح اوکراین مسئولیت این حمله را رد کردند و گفتند توپخانه روسیه این زندان را هدف قرار داده تا بدرفتاری با اسرا را در آنجا پنهان کند.
خبر دیگر اینکه رسانه‌ها از قرارداد جدید شرکت «روس اتم» روسیه با دولت ترکیه برای تکمیل نیروگاه هسته‌‌ای ترکیه خبر دادند. قرارداد مهندسی، خرید و ساخت نیروگاه هسته‌ای ۲۰ میلیارد دلاری پس از فسخ قرارداد با یک شرکت ترکیه‌ای، توسط شرکت روسی «آکویو نیوکلییر» امضا شد.

نسخه مناسب چاپ