خسارت سیل به ۲۰ هزار واحد مسکونی در ۱۵ استان
 

سرویس حوادث: معاون بازسازی مسکن روستایی گفت: براساس برآوردهای اولیه، فعالیت سامانه مونسون و بارش های سیل آسا ، به ۲۰هزار واحد مسکونی در ۱۵استان کشور خسارت وارد کرده است.
مجید جودی افزود: بر اساس آخرین بررسی‌های انجام گرفته، همزمان با وقوع سیل در استان‌های مختلف کشور عملیات امداد و نجات و بازگشایی معابر در دست اجراست و نیرو‌های بنیاد مسکن در کنار آوار برداری اقدام به برآورد خسارت و جمع آوری اطلاعات اولیه کرده اند.
به گفته معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن حدود ۲۰هزار واحد مسکونی در ۱۵استان کشور دچار آسیب شده اند و نیرو‌های بنیاد مسکن در حال جمع آوری و برآورد و پیش نویس اطلاعات هستند که کار‌های جمع آوری و آماده سازی اطلاعات در دست انجام است و بزودی برای دریافت مصوبه تسهیلات به هیات دولت ارائه می‌شود.
مرگ ۴۳ نفر در استان تهران بر اثر مخاطرات سیل
استاندار تهران از مرگ ۴۳نفر و مفقود شدن ۳نفر بر اثر وقوع سیل در استان تهران خبر داد و گفت: ۱۵نفر در فیروزکوه، ۲۲نفر در امامزاده داوود، یک نفر در دماوند، یک نفر در شمیرانات و ۴ نفر در پردیس جان باختند.
محسن منصوری با بیان این که در فیروزکوه یک نفر و در پردیس دو نفر مفقودی داریم که امید است به زودی وضع آنها مشخص شود، افزود: عملیات امداد و نجات در امامزاده داوود (ع) در مرحله پایانی قرار دارد و در مجموع دستگاه‌ها با تجهیزات در حال خدمات رسانی هستند.استاندار تهران ادامه داد: فهرست برآورد خسارات ناشی از سیل در استان تهران نهایی می‌شود تا به دولت اعلام کنیم و سپس وارد فضای بهسازی و نوسازی این مناطق شویم.
همچنین جمال شریفی، مسئول جمعیت هلال احمر شمیرانات گفت: از صبح جمعه تا شامگاه یکشنبه ، ۱۱۵امدادگر در قالب ۲۳تیم امداد و نجات ۵نفره، از پایگاه‌های سطح شهرستان به منطقه سیل‌زده امامزاده داوود (ع) و ۴تیم به روستای سیل‌زده فیروزکوه اعزام
شدند.
خسارت ۳۰۰۰ میلیاردی سیل به حوزه میراث فرهنگی
قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان این که بافت تاریخی یزد متعلق به همه است، افزود: وظیفه همه مسئولان و آحاد مردم حفاظت از بافت قدیم و تاریخی یزد است.
علی دارابی در سفر به شهر جهانی یزد ضمن بازدید از مناطق سیل‌زده بافت تاریخی یزد اظهار داشت: وقتی یک اثر ثبت جهانی می‌شود متعلق به کل جامعه بشریت است و همه آحاد مردم برای حفاظت و ساماندهی آن موظفند اقدامات لازم را انجام دهند.
وی با اشاره به خسارت‌های سیل اخیر گفت: خوشبختانه کمترین آسیب به بافت تاریخی وارد شده و حال بافت خوب است اما خرابی‌های زیادی را در شهر یزد شاهدیم که بخش عمده‌ای از خرابی‌هایی که در خصوص بافت مطرح می‌شود مربوط به حریم بافت تاریخی یزد بوده است.
وی تاکید کرد: تاکنون در حوزه میراث فرهنگی در ۴ استان درگیر سیل تاکنون حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان برآورد اولیه خسارت در کشور انجام شده است که با توجه به اینکه برخی بناهای دیگر در حال ریزش است، خسارت‌ها افزایش خواهد یافت.
استاندار یزد هم با اشاره به راه اندازی سامانه ثبت خسارت دیدگان سیل در شهر یزد، گفت: در سیل اخیر استان خسارت ۲۰تا ۱۰۰درصدی به ۹۰۰۰واحد مسکونی شهری، روستایی و تجاری وارد شده است.
«مهران فاطمی» از آغاز فرآیند اعلام خسارت سیل در شهرستان یزد خبر داد و گفت: سامانه ۱۰۰۰۶۱۱۱از ساعت ۸صبح دیروز آغاز به کار کرد و آسیب دیدگان می‌توانند شماره یک را به این سامانه ارسال کنند که بلافاصله لینکی حاوی یک فرم برای آنان ارسال می‌شود و می‌توانند مشخصات واحد خسارت دیده را وارد کنند.
همچنین شهرکی، مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان درباره خسارت های سیل در این استان گفت: تخمین و برآوردهای اولیه از مجموع خسارت به زیرساخت های استان، ۲۰۰۰میلیارد تومان است، البته برآورد خسارت همچنان ادامه دارد و به احتمال زیاد تا هفته آینده نهایی شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس هم گفت: بارش و سیلاب شدید در استان فارس تا روز یکشنبه این هفته بیش از ۲۸۰۰میلیارد تومان به کشاورزی فارس خسارت وارد کرد.
به گزارش مهر، مجتبی دهقان پور در نشست مشترک ستاد بحران بخش کشاورزی استان فارس و کمیته بحران شهرستان‌های این استان به منظور بررسی وضع خسارت‌های بارش‌های اخیر گفت: امیدوار هستیم در کمکی که خواهد شد، استان فارس به طور یک استان خاص مورد توجه و عنایت قرار بگیرد.
وی با اشاره به این که بیشتر از ۱۰درصد تولیدات کشاورزی کشور اعم از تولیدات باغی، زراعی، دام، طیور و آبزیان و شیلات متعلق به استان فارس است و مقام دوم تولیدات کشاورزی کشور را داریم، افزود: استان فارس نقش مهمی در امنیت غذایی کشور دارد، به همین دلیل آسیبی هم که به کشاورزان و تولیدکنندگان در این بخش وارد می‌شود باید به نحوی مورد حمایت و جبران باشد.
خسارت به راه های مازندران
دیگر منطقه پر خسارت بر اثر فعالیت سامانه مونسون بر فراز کشورمان، مازندران است که به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان میزان خسارت اولیه فقط به محورهای ارتباطی ناشی از بارش ها و جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه ها ۱۱۰۰میلیارد تومان برآورد شده است.
مهندس حسن جهانیان اظهار داشت: بدلیل بارش شدید باران و جاری شدن سیل ، رانش زمین ، آب بردگی در مسیرها ، خسارات شدیدی به زیرساخت‌های محورهای ارتباطی مازندران وارد شده است.
اقدام تحسین برانگیز مامور پلیس
در پی وقوع سیل اخیر شهرستان “انار” ،فرمانده انتظامی و شماری از نیروهای پلیس این شهرستان توانستند چند نفر را از مرگ نجات دهند .
دقایقی پیش از جاری شدن سیلاب شدید در ۸مردادماه به سمت شهرستان انار، ۳نفر از نگهبانان باغات پسته محدوده محور انار مهریز به‌همراه ۶شهروند دیگر اناری که مشغول آبیاری باغات پسته خود بودند، گرفتار جریان شدید سیلاب شدند و برای نجات خود به بالای یک اتاقک نگهبانی پناه بردند.
لحظاتی بعد یک مرد جوان و پدر سالخورده وی هم که خودرو آنان در گل و لای سیلاب واژگون شده بود برای نجات جان خود به آنان پیوستند.
همه این افراد در حالی که با خطر تخریب اتاقک نگهبانی و بالا آمدن جریان شدید آب مواجه شده بودند، با شماره واحدهای امدادی تماس گرفتند.به گزارش خبرنگار ما در کرمان، یکی از نگهبانان باغات پسته که از قبل شماره تلفن سرهنگ خلیلی فرمانده انتظامی شهرستان انار را در گوشی تلفن همراهش ذخیره کرده بود، با این مسئول انتظامی تماس گرفت و با ذکر آدرس محل درخواست کمک کرد.
فرمانده انتظامی شهرستان انار بلافاصله با خودرو سازمانی کمک دار به همراه شماری از نیروهای تیم‌گشت کلانتری عازم این محل شدند .آنها زمانی که با ابراز ناتوانی راننده یک دستگاه لودر و دیگر افراد حاضر در محل برای رویارویی با سیلاب شدید و نجات افراد گرفتار سیل مواجه شدند، کفش های خود را بیرون آوردند و وارد سیل خروشان شدند.
جدال فرمانده انتظامی شهرستان انار و همکارانش با جریان شدید آب در تاریکی شب چند ساعت به طول انجامید و آنها توانستند ، همه ۱۱نفر را یکی پس از دیگری روی دوش خود بگذارند و از مسیر سیلاب خارج و سوار وانت یگان امداد کنند ؛ به این ترتیب سرهنگ خلیلی و همکاران شجاعش جان ۱۱ نفر را از مرگ نجات دادند. دکتر وحیدی، وزیر کشور در سفر به رفسنجان در پایان جلسه ستاد بحران این شهرستان به طور ویژه از سرهنگ خلیلی نژاد و دو نفر از کارکنان انتظامی شهرستان انار به سبب جانفشانی و فداکاری در نجات جان ۱۱نفر تجلیل کرد.
کشف یک حمام مفقود شده پس از بارش‌ها
خبر دیگر این که بارندگی‌های شدید و سیل آسا، یک حمام قاجاری مفقود شده در استان کرمان را پدیدار کرد.محمدرضا نسب عبداللهی ، دانشجوی کارشناسی ارشد باستان‌شناسی با اعلام این خبر به ایسنا، گفت: این حمام که حدود ۱۶۰سال قبل به دستور محمداسماعیل خان نوری (وکیل‌الملک)، حاکم کرمان در دوره قاجار و در عمق زمین ساخته شده بود، ده ها سال قبل براثر سیل مدفون شد و مکان دقیق آن مشخص نبود، اما بارندگی‌های گسترده اخیر در شهر انار سبب آبگرفتگی در نزدیکی یک عمارت تاریخی شد و در نهایت این آبگرفتگی سبب نشست زمین و آشکار شدن سقف این حمام بزرگ و در نتیجه کشف آن شد.
هشدارهای هواشناسی درباره احتمال بارش و وقوع سیلاب
مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی نسبت به احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها، آبگرفتگی معابر و وزش باد شدید در استان هشدار داد.
محمدباقر هنربر در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: از هموطنان درخواست می‌کنیم در بستر رودخانه و حاشیه مسیل‌ها توقف و اتراق نکنند.همچنین احتمال سقوط یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه‌های سبک و آتش سوزی جنگل‌ها وجود دارد.
هواشناسی خراسان رضوی هم دیروز با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به وقوع بارش های رگباری در سطح استان هشدار سطح نارنجی صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: طبق آخرین تحلیل نقشه‌ها و مدل های هواشناسی ناحیه شمال شرقی کشور تحت تاثیر جریانات مرطوب خزری پیش بینی می‌شود تا پایان امروز سه‌شنبه شاهد وقوع بارش‌های رگباری همراه با رعد و برق در نیمه شمالی استان خراسان رضوی باشیم.
سیلاب در ریاض
از سویی دیگر منابع خبری تصاویری از ریاض پایتخت عربستان سعودی منتشر کردند که از ایجاد سیلاب های گسترده در این شهر حکایت دارد.به گزارش مهر به نقل از رسانه های عربی، سازمان امداد و نجات عربستان سعودی پیش از این درباره ادامه بارش های سیل آسا در مناطقی از این کشور تا چهارشنبه این هفته ، هشدار داده بود. این سازمان سعودی به ساکنان شهرهایی نظیر عسیر، نجران، جازان و الباحه هشدار داده است که بیشتر مراقب وضعیت جوی باشند، چون بارش باران و توفان های موسمی در این مناطق شدیدتر خواهد بود.

نسخه مناسب چاپ