امروز در تاریخ
مهاجرت سکاها به جنوب روسیه و ایران
مهاجرت سکاها به جنوب روسیه که یک قوم ایرانی بودند در تابستان ۷۰۰ سال پیش از میلاد پایان یافت. سکاها از سغد (تاجیکستان امروز و مناطق اطراف آن) به حرکت درآمده بودند. دسته‌ای از آنان راهی جنوب شده بودند که در سیستان مستقر شده‌اند و نام سیستان (سکاستان) از نام این قوم گرفته شده است. سکاها در پی پارس‌ها، مادها و پارت‌ها که یک تبار آریایی را تشکیل می‌دادند، از آسیای میانه وارد مناطق جنوبی‌تر فلات ایران و نیز جنوب روسیه شده بودند.

دستگیری بابک خرمدین
بابک خرمدین که در آذربایجان و مناطق شمال‌غربی ایران بر ضد خلافت عباسی به‌پا خاسته و دردسر بزرگی برای خلیفه وقت ایجاد کرده بود، سوم آگوست (اوت) ۸۳۷ در حال فرار در ارمنستان دستگیر شد. بابک در جنگ با نیروهای خلیفه که فرمانده آنان افشین پسر کاووس بود شکست خورده بود. وی پس از انتقال به سامرا پایتخت تازه معتصم خلیفه عباسی، چهارم ژانویه سال ۸۳۸ پس از تحمل شدیدترین شکنجه‌ها کشته شد.

حذف القاب و عناوین از اسامی
۱۲ مرداد سال ۱۳۱۴، تصمیم شورای وزیران (قوه مجریه) مبنی بر حذف عناوین اضافی از اسامی از جمله: خان، میرزا، سلطنه، دَوله، سیّد و … در ایران به اجرا درآمد و ادارات، نشریات و نیز مراکز صدور شناسنامه مکلف به اجرای آن شدند و در مکاتبات رسمی و نطق‌ها نیز بکاربردن القاب و عناوین جز«آقا» و «بانو» برای خطاب کردن ممنوع شد.

ادعای همسر همینگوی درباره مرگ این نویسنده
مری ولش زن چهارم ارنست همینگوی روزنامه‌نگار و داستان‌نویس بنام و برنده جایزه ادبی نوبل سال ۱۹۵۴، سوم آگوست ۱۹۶۱ اعلام کرد که به‌رغم گزارش رسانه‌ها، شوهر او هنگام پاک کردن تفنگ براثر در رفتن گلوله کشته شده است.
سوم جولای ۱۹۶۱ اعلام شده بود که همینگوی در خانه‌اش با شلیک گلوله خودکشی کرده است. ادعای مری ولش مورد تایید پزشک قانونی و پلیس محل قرار نگرفت.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ