سایه جنگ در آسیا همزمان با سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان
چین آرایش جنگی گرفت
 

سرویس خارجی: «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به رغم هشدارهای مکرر پکن، روز گذشته با نقض اصل «چین واحد» وارد تایپه پایتخت تایوان شد.
جت های جنگنده نیروی هوایی تایوان اسکورت هواپیمای حامل نانسی پلوسی را برعهده داشتند.گفته می شود سیستم های دفاع هوایی در فرودگاه تایپه، جایی که یعنی محل فرود نانسی پلوسی بود به حالت آماده باش درآمدند. همزمان چین حریم هوایی خود را در مسیر تنگه تایوان به روی هواپیماهای غیرنظامی بست.تعداد زیادی جنگنده ارتش چین هم از شهر جانگجو به پرواز درآمدند و به سمت استان فوجیان نزدیک جزیره تایوان پرواز کردند.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دهها جنگنده «سوخو ۳۵» نیروی هوایی ارتش چین به تنگه تایوان اعزام شدند.برخی رسانه ها هم ادعا کردند که در شهر فوجیان چین نزدیک تایوان، صدای آژیر هشدار به گوش رسید. همزمان چین موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای خود را در مرز تایوان مستقر کرد. این موشک‌های بالستیک با بُرد ۱۵هزار کیلومتر، توانایی حمل کلاهک‌های هسته‌ای تقریباً به هر نقطه از کره زمین را دارند. همچنین ارتش چین چندین موشک با کلاهک غیر هسته ای به سمت آب های تایوان شلیک کرد. ساعاتی قبل از سفر نانسی پلوسی به جزیره تایوان نیز منابع خبری از پرواز همزمان ۱۸فروند هواپیمای نظامی چین در منطقه شناسایی هوایی تایوان خبر داده بودند. سخنگوی نیروی هوایی چین هم گفت قاطعانه از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود محافظت خواهیم کرد. چین همزمان رزمایش چهار روزه دریایی خود را نیز آغاز کرد.
در این حال وزیر خارجه چین هشدار داد که بازی با آتش درخصوص تایوان پایان خوشی ندارد. وزارت خارجه چین، سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را به‌شدت محکوم و اعلام کرد این سفر اقدام تحریک‌آمیز بزرگ سیاسی است.سخنگوی وزارت خارجه چین در پی ورود نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایون اعلام کرد: اگر واشنگتن به پافشاری بر رویکرد اشتباه خود ادامه دهد، باید مسئول عواقب خطرناک آن باشد. او تصریح کرد: ما با اتخاذ تمام تدابیر لازم برای حفاظت از حاکمیت خود به سفر پلوسی به تایوان پاسخ خواهیم داد.همزمان، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، پس از ورود به تایوان در بیانیه‌ای اعلام کرد: سفر ما به تایوان نشان‌دهنده تعهد تزلزل‌ناپذیر واشنگتن به حمایت از دموکراسی در تایوان است. او تأکید کرد که سفر ما به تایوان با سیاست چین واحد و بیانیه‌های مشترک واشنگتن و پکن مغایرتی ندارد.
پلوسی افزود: «ما نمی‌توانیم تا زمانی که حزب کمونیست چین تایوان را تهدید می‌کند، دست‌بسته عمل کنیم. سفر ما مهر تأییدی بر تعهد ما به دموکراسی و احترام به حقوق بشر در تایوان است. نماینده چین در سازمان ملل هم با بیان اینکه سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند، گفت: پکن اقدامات قاطعی را برای حفظ حاکمیت ملی خود انجام می‌دهد. از سویی روزنامه چینی گلوبال تایمز خبر داد که پکن مجموعه‌ای از اقدامات متقابل از جمله اقدامات نظامی را در واکنش به سفر تحریک‌آمیز رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان تنظیم کرده است. در این حال همزمان با بالا گرفتن تنش‌ها در پی سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، رسانه‌های تایوانی از تهدید به بمب گذاری در فرودگاه بین‌المللی «تائویوان» خبر دادند. رسانه‌های محلی تایوان گزارش دادند که مقامات این کشور اطلاعاتی دریافت کرده‌اند مبنی بر این که سه وسیله انفجاری در فرودگاه بین‌المللی «تائویوان» در شهر تایپه پایتخت تایوان جاسازی شده است. در چنین شرایطی وزارت دفاع تایوان اعلام کرد برای دفاع از خود در مقابل چین مصمم هستیم.
این در حالی است که تایوان از بیم اقدام نظامی پکن، پناهگاه‌های خود را به منظور مواجهه با حملات هوایی چین آماده سازی کرد. از طرفی کاخ سفید در واکنش به هشدارهای پکن اعلام کرد تهدیدهای چین ما را نمی‌ترساند. کاخ سفید ادعا کرد که پلوسی حق دارد به تایوان سفر کند. وزیر خارجه آمریکا و سخنگوی کاخ سفید با درخواست از چین برای عدم تنش‌زایی برای سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، مدعی شدند که رفتارهای عصبی مقامات پکن بی‌مورد است و بهتر است تنش زایی نکند. مشاور امنیت ملی آمریکا هم اعلام کرد در اتخاذ هرگونه تدابیر علیه تایوان به دلیل سفر احتمالی پلوسی، چین مسئول خواهد بود. در خبری دیگر به دنبال تشدید تنش‌ها بین آمریکا و چین بر سر تایوان، اتحادیه اروپا حمایت خود را از آمریکا اعلام کرد و افزود در صورت تهاجم نظامی پکن به تایوان، این ائتلاف اروپایی آشکارا از واشنگتن حمایت می کند و اقدامات مشابه یا حتی گسترده تر از آنچه علیه روسیه انجام داده را علیه چین انجام می دهد. در این حال، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به سفر «نانسی پلوسی» به تایوان، بار دیگر بر حمایت از سیاست چین واحد تاکید و رفتار تنش‌زای مقامات آمریکا و مداخله در امور داخلی چین و نقض تمامیت ارضی آن کشور را محکوم کرد.

نسخه مناسب چاپ