یادداشت
راز ماندگاری
امیرطیرانی
امام حسین (ع): الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون
«مردم بندۀ دنیایند و دین بر زبانشان می‌چرخد و تا وقتی زندگی‌هاشان بر محور دین بگردد، در پی آنند، امّا وقتی به وسیلۀ «بلا» آزموده شوند، دینداران اندک می‌شوند.»
چهارده قرن پیش از زمانی که ما اکنون در آن به سر می بریم در گوشه ای از این جهان واقعه ای رخ داد . سوای وقایع پیش وبعد از آن اصل ماجرا از یک صبح تا عصر بیشتر به طول نینجامید . از ابتدای صبح روز دهم محرم سال ۶۱ هجری تا عصرگاهان که با به زمین افتادن سردار جناح مغلوب،سپاهیان فاتح خونریز پیروزی خود را جشن گرفتند و بر بدن های بی سر وسرهای بی بدن تاختند و
بر خیمه های بی دفاع خاندان حسین یورش آوردند و آنها را به آتش کشیدند، تماما نیمروزی بیش نبود .
به دنبال آن نیز سپاه بیداد وستم کاروان اسیران را به سوی شام همانجا که وعده رسیدن به پاداش های چرب و شیرین را به آنها داده بود به راه افتاد ، درحالی که در مقابل چشمان آن زنان و کودکان، سرهای شهیدان را بر سرنیزه کرده بودند .
داستان این ماجرا را همه عالم تا کنون بارها وبارها شنیده اند. به قول شریعتی: «ای زینب! مگو بر شما چه گذشت، مگو در آن صحرای سرخ چه دیدی، مگو جنایت آنجا تا به کجا رسید، مگو خداوند آن روز، عزیزترین و پر شکوهترین ارزشها و عظمت‌هایی را که آفریده است، یکجا، در ساحل فرات و بر روی ریگزارهای تفتیده بیابان تف، چگونه به نمایش آورد، …؟ مگو که در آن جا بر شما چه رفت، مگو که دشمنان‌تان چه کردند، و دوستان‌تان چه کردند؟ آری ای پیامبر انقلاب حسین!ما می‌دانیم، ما همه را شنیده‌ایم »؛پس چرا واقعه ای در این حد و اندازه که در مقابل جنگهای بزرگ و طولانی مدت تاریخ همچون جنگهای ایرانیان و یونانیان ورومیان و حمله مغول و جنگهای جهانی اول و دوم واقعه ای کوچک به شمار می رود این چنین ماندگار شده است ؟
چرا به رغم گذشت زمانی مدید و به رغم سلطه دیرینه ستمگران حامی یزید و دشمن حسین در سراسر تاریخ ، وبه رغم تبلیغات گسترده دشمنان علیه حسین و یارانش در طول تاریخ یا تحریفات دوستان حسین که هریک به اندازه خود در قلب حقیقت قیام حسین و یارانش نقش و سهم داشته اند، هنوز هم نام ویاد حسین(ع) ،
عباس (ع) و زینب(ع) نه فقط دوستان و شیعیانش ،بلکه هر انسان
آزاده ای را منقلب می کند . کشته شدگان وبه خون خفتگان واقعه آن روز با خون خود و با بر زمین افتادن خویش چه پیامی برای هم عصران خود که از یاریشان دریغ کردند و برای آیندگانی که پس ازآنها آمدند را با خود داشتند که آنها را این گونه جاودانه کرد ؟ چرا آن خون های بر زمین ریخته شده در دهم محرم هیچ گاه سرد نشد واز جوشش نیفتاد و در ۱۴۰۰ محرم بعد از خود سیل انسانها را حداقل برای چندروز با حسین همراه می سازد ؟ واین البته جدای از آن جان هایی است که بعد از حسین و در زمان های مختلف راه حسین و مرام حسین ودین حسین را یاری کردند؛
همچون آن سپاهیان اندکی که در آن روز امیر و فرمانده خود را ترک نکردند و تا پای جان بر سر عهد خود با او ایستادند و فریاد برآوردند که: « امیری حسین و نعم الامیر»
آری حسین (ع) در تاریخ ماندگار شد، چرا که قصدش از قیام چنان که خود می گوید جز امر به معروف و نهی از منکر وجز اصلاح دین جدش رسول خدا(ص) چیز دیگر نبود .
او و عاشورا و کربلا در تاریخ جاودانه شدند چون قیام او و آن انسانهای پاکی که در ان روز در آن دشت تفتیده و سوزان جان باختند، رسیدن به قدرت، پول ، منصب، شهرت و… دریک کلمه دنیای فانی و میرا نبود . دنیایی که گرچه همگان در ذم آن سخن می گویند اما آمال و آرزوی بسیاری است که در شوق رسیدن و کامیابی ازآن همه چیز را ذبح می کنند و از تحریف و توجیه تمامی اصول و مبانی اعم از اخلاقی و … ابا ندارند و چه می گویم که از برگرداندن و تحریف و تفسیر به رای کلام خدا نیز نمی هراسند و به قول قرآن :«یحرفون الکلم عن مواضعه»
آری !در طول این ۱۴ قرن ، عاشورا ماند و کربلا ماند وحسین ماندو زینب ماند وفراموش نشدند . حسین ماند چون خدا در قرآن
می فرماید :” و اما ماینفع الناس فیمکث فی الارض ” آنچه که به سود مردم است در زمین خواهد ماند و از میان نمی رود. حسین ماند تا در تمامی تاریخ مردم بدانند که زندگی با شرافت هزینه دارد؛ هزینه ای که شاید به سنگینی پرداخت و تقدیم جان خود و نزدیکترین عزیزان تمام شود .حسین در تاریخ ماندگار شد تا به شیعیان خود درس امر به معروف بدهد و به دوستان خود وآنها که درد دین و قرآن دارند بفهماند که امر به معروف و نهی از منکر واقعی چیست ؟ به قول شریعتی، حسین اعمال حج خود را نیمه تمام گذاشت تا به کار مهمتری که سرنوشت مردم در گرو آن بود یعنی تعیین تکلیف با حکومت غاصب یزید بپردازد . تا به دوستداران خود بفهماند که از قشری گری و سرگرم شدن به ظواهر امور خودداری کنند .
قیام حسین ماندگار شد چرا که این خواست حسین بود . او
می خواست خود برود تا دین خدا برجای بماند . تا اصول و مبانی حق پایدار بماند تا در طول تاریخ هر حق پرست و آزاده ای ( که شاید به قول او دین هم ندارد) برای مبارزه با ظلم وجور و ستم وتبعیض و تحریف حق دست خالی و بدون حجت به میدان نرود .

نسخه مناسب چاپ