تامین مالی از بازار سرمایه
مدیرعامل شرکت فرابورس ایران، یکی از اهداف مهم بازار سرمایه را تأمین مالی دانست و گفت: توقف عرضه‌های اولیه به معنای حذف بخشی از تأمین مالی بازار سرمایه خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ میثم فدایی درباره برخی انتقادات از روند عرضه اولیه در فرابورس گفت: تیر سال ۹۹ با مصوبه سازمان بورس مسئولیت پذیرش شرکت‌ها به بورس‌ها واگذار شد که این تصمیم ظرفیت پذیرش‌ها را دو برابر کرد، در این دوران با توجه به روند سودآوری بازار، درخواست‌های پذیرش متعددی برای عرضه اولیه به صورت روزانه روانه هیات پذیرش فرابورس شد.
وی با اشاره به فرآیند سه مرحله‌ای پذیرش، درج نماد و عرضه برای ورود یک بنگاه به بازار سرمایه، تصریح کرد: بعد از پذیرش، ناشر شش ماه فرصت برای درج و چهار ماه فرصت برای تکمیل پروسه‌های اداری دارد.
پس از آن در دوره‌ای حدود دو تا شش ماه باید عرضه سهام انجام شود، اما در دوره کرونا این مهلت توسط سازمان بورس دو ماه هم افزایش پیداکرد.
فدایی با تأکید بر اینکه اگر تا پیش از اتمام همه این مهلت‌ها، عرضه اولیه سهام انجام نشود، پذیرش شرکت لغو می‌شود، گفت: این لغو پذیرش، ساعت‌ها زمان و زحمت را برای حضور یک بنگاه اقتصادی در بازار سرمایه از بین می‌برد، به گونه‌ای ناشر باید دوباره از ابتدا این فرایند را طی کند.
وی افزود: بر همین اساس، فرابورس شرکت‌های پذیرش‌شده در سال ۱۳۹۹ و اوایل سال ۱۴۰۰ را برای جلوگیری از لغو پذیرش پیش از اتمام همه مهلت‌های قانونی، در بازار عرضه اولیه کرد.
فدایی به شرایط صعودی و مثبت بازار در دوماهه ابتدایی سال اشاره کرد و گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در خصوص روند مثبت بازار، تلاش کردیم عرضه‌های اولیه در دوران خوب بازار انجام شود.

نسخه مناسب چاپ