عرضه برق صنایع در بورس انرژی
عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه ۴۰ هزار مگاوات کسری برق داریم، گفت: برنامه وزارت نیرو برای عرضه برق صنایع در بورس انرژی مورد حمایت مجلس است.
محمدطلا مظلومی در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما، با اشاره بحث واگذاری برق صنایع در بورس انرژی، گفت: یکی از مشکلات اساسی ما در سال‌های اخیر کسری برقی است که در کشور وجود دارد با استقرار دولت سیزدهم وزیر نیرو راهکاری را برای این موضوع پیش بینی کرده است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: براساس اطلاعات و آمار موجود، حدود ۴۰هزار مگاوات کسری برق وجود دارد که برنامه وزیر نیرو این است که ده هزار مگاوات را از طریق صنایع تامین کند؛ به همین منظور یکسری مشوق های ایجاد کرد که صنایع بزرگ برای تامین برق خودشان نیروگاه احداث کنند و از طریق بورس انرژی این اتفاق بیفتد.
وی ادامه داد: مزیتی که وزیر نیرو برای این مسئله پیش بینی کرد این بود که صنایع در ایام پیک از برق نیروگاه خودشان استفاده کنند و در غیر پیک برق را به دولت بفروشند قطعا این کار می تواند راهکار خوبی برای تامین برق صنایع باشد، به همین دلیل بحث ارائه برق صنایع در بورس انرژی مور تاکید دولت است.
نماینده بهبهان در مجلس گفت: در حال حاضر پیمانکاران بخش خصوصی و شرکت های بزرگ صنایع به دنبال این هستند که این کار ضمانت اجرایی داشته باشد.
به همین سبب، در این رابطه کمیسیون انرژی به دنبال این است تا با ایجاد تمهیدات و تدابیر لازم و الزاماتی که برای دولت ایجاد می کند؛ این اطمینان را به صنایع و بخش خصوصی بدهد که هم دولت و هم کمیسیون صنایع در این ارتباط به فهم مشترکی برسند تا از یک سو با کسری برق مواجه نباشیم و از سوی دیگر، صنایع در موقع پیک با مشکل مواجه نشوند و در تولیدشان خللی ایجاد نشود.
مظلومی اضافه کرد: بحث واگذاری برق صنایع در بورس از جمله برنامه های بود که وزیر در جلسه نیرو رأی اعتماد ارائه کرد و این برنامه دولت مورد حمایت مجلس است و امیدواریم سریعتر آغاز شود.
از سوی دیگر مدیرعامل بورس انرژی گفت: فرآورده‌های نفتی متعلق به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی به صورت تک محموله‌ای و دررینگ داخلی بورس انرژی عرضه خواهند شد.
علی نقوی در گفتگو با شبکه خبر در مورد ساز و کار فروش فرآورده‌های نفتی متعلق به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در بورس انرژی گفت: در رابطه با سیاست‌های وزارت اقتصاد مبنی بر شفافیت بیشتر معاملات سازمان جمع آوری وفروش اموال تملیکی، برای نخستین بار کالا‌های متعلق به این سازمان در بورس انرژی ایران پذیرش شد و در هفته‌های آتی شاهد عرضه کالا‌های این سازمان خواهیم بود.
علی نقوی تصریح کرد: فرآورده‌های مذکور به صورت تک محموله‌ای و در رینگ داخلی بورس انرژی عرضه خواهند شد هرچند امکان عرضه در رینگ بین المللی هم وجود دارد. مدیر عامل بورس انرژی با بیان این که عرضه محصول در رینگ بین الملل علاوه برشفافیت، درآمد مازاد ناشی از رقابت را هم ایجاد می‌کند، تاکید کرد: قیمت پایه که در بورس و در رینگ بین الملل عرضه می‌شود به واسطه رقابت بین مشتریان افزایش پیدا می‌کند. وی افزود: در چهار ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۳۴۰ میلیارد تومان مازاد درآمد ناشی از رقابت نصیب عرضه کننده‌های بورس انرژی شده که این در بلند مدت سبب افزایش درآمد‌های ارزی خواهد شد.
همچنین یک کارشناس بازار سرمایه، شفافیت، حذف واسطه ها، کاهش هزینه‌ها و کشف قیمت واقعی کالا را از مزیت‌های عرضه فراورده‌های نفتی سازمان جمع‌آوری و فروش املاک تملیکی در بورس انرژی ایران بیان کرد. اصغر ارم، به موافقت اخیر بورس انرژی ایران با درخواست سازمان جمع آوری و فروش املاک تملیکی برای عرضه چند فراورده‌های نفتی اشاره کرد و گفت: در بورس انرژی مکانیزم نظارتی و امکان ردیابی تخلفات وجود دارد، لذا از صحت معاملات انجام شده می‌توان اطمینان حاصل کرد، بنابراین اولین مزیت این موافقت، شفافیت در بازار خواهد بود، یعنی فرآورده‌هایی که در بورس انرژی عرضه می‌شود از شفافیت بیشتری برخوردار است. کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با توجه به اینکه معاملات در بورس انرژی تحت قوانین معاملاتی و نظارتی ثابت برای همگان انجام می‌شود، این معاملات به یک مرجع قیمتی قابل استناد برای بازار تبدیل می‌شود که این موضوع یعنی حذف واسطه‌ها و به حداقل رساندن رانت، دومین مزیت عرضه فرآورده‌های نفتی سازمان جمع آوری و فروش املاک تملیکی است.

نسخه مناسب چاپ