برپایی باشکوه عزای شهادت سرور آزادگان جهان در سراسر ایران
 

سرویس شهرستان ها: مردم سراسر ایران همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی، با حضور در مجالس عزاداری سالار شهیدان و یاران با وفایش، علاقه و ارادت خود به اهل بیت(ع) را باردیگر به نمایش گذاشتند.
به گزارش خبرنگاران «اطلاعات» از اقصی نقاط کشور، هموطنان در شهرها و روستا طی روزهای گذشته همزمان با دهه اول محرم به ویژه در سالروز تاسوعا و عاشورای حسینی، در مراسم عزاداری
امام حسین (ع) شرکت و به سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش ادای احترام کردند.
حرم های مطهر امام رضا(ع)،
حضرت معصومه(س)،حضرت شاهچراغ (ع)،حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و دیگر اماکن متبرکه شاهد حضور پرشور علاقه مندان اهل بیت(ع) بود و حاضران ضمن برپایی مجالس عزا، در غم غربت شهدای کربلا گریستند.
عاشورای حسینی در مشهدالرضا
دیروز دلدادگان سالار شهیدان حسین در شهر ثامن الحجج و در زیر سایه مضجع شریف یکی از فرزندانش جلوه‌ای دیگر از شور و عشق را به منصه ظهور رساندند.
دیگ های نذری برای اطعام عزاداران در هر کوی و برزن برپا شد و ایستگاه های صلواتی در خیابان ها با توزیع شربت و چای کام خشک سوگواران را تر کردند.
برگزاری مراسم سنتی خیمه سوزان به نشانه سوزاندن خیمه های خانواده حضرت امام حسین (ع) در کربلا و مراسم شام غریبان از دیگر برنامه های روز عاشورا در مشهد مقدس بود.
همچنین نماز ظهر عاشورا همزمان با ظهر دهم ماه محرم، با حضور پرشور
هیات های مذهبی و عزاداران سیدالشهدا (ع) در خیابان امام رضا(ع) مشهد و در نزدیکی مضجع شریف ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) اقامه شدو عزاداران پس از اقامه نماز، اجتماع بزرگ عاشورائیان را در حرم مطهر رضوی برای برگزاری یک سوگواری حزن انگیز تشکیل دادند.
قم غرق در عزا و ماتم شد
شهر مقدس قم در سالروز شهادت مظلومانه سومین امام شیعیان و ۷۲تَن از یاران با وفا و شجاع آن حضرت یکپارچه غرق در سوگ شد و دوستداران خاندان عصمت و طهارت اشک ماتم ریختند.
از نخستین ساعت‌های بامداد دیروز دسته‌جات سینه‌زنی و زنجیرزنی در صفوفی منظم و به هم پیوسته با عبور از معابر اصلی و هسته مرکزی شهر به سمت بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (س) حرکت کردند و با ورود به صحن‌های این مکان مقدس اجتماع پرشوری را شکل داده‌اند.
همچنین طبق سنت پسندیده سال‌های گذشته، گروهی از مردم به منظور ادای نذر خون با مراجعه به مرکز انتقال خون میدان روح‌الله، خون خود را به بیماران نیازمند اهدا کردند.
مساجد، تکایا، حسینیه‌ها و بقاع متبرکه استان قم هم طی روزهای گذشته شاهد حضور خیل گسترده و عظیم سوگواران حسینی بود و سخنران مذهبی اهداف نهضت سیدالشهدا(ع) را تبیین کردند.
شیعیان خارجی مقیم قم هم با برپایی مجالس و هیات‌های عزاداری به سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش ادای احترام کردند.
همچنین تجمع عاشوریان دیروز در رشت مرکز استان گیلان با حضور سوگواران حسینی با رعایت توصیه های بهداشتی در پیاده راه فرهنگی این شهر برگزار شد. شرکت کنندگان در این مراسم معنوی با فریاد لبیک یا حسین (ع) با سینه زنی و نوحه خوانی عزاداری کردند.
همچنین گزارش ها از استان گلستان حاکیست مراسم عزاداری و سینه زنی «کمر به کمر» رامیان به عنوان یکی از رسوم عاشورایی که سال ۹۴به ثبت ملی‌ رسیده است بعد از ۲سال وقفه به دلیل شرایط کرونایی با حضور پرشور سوگواران حسینی در میدان امام علی (ع) برگزار شد.
دسته‌های عزاداری این شهرستان ، صبح عاشورا به سمت میدان امام علی (ع) این شهر حرکت کردند و با اجتماع در این مکان و تشکیل حلقه‌های بزرگ در رثای
امام حسین‌(ع) و یاران باوفایش سینه زدند. بعد از انجام مراسم عزاداری و سینه زنی کمر به کمر، شماری از جوانان رامیانی مراسم نخل‌گردانی و حرکت ذوالجناح اسب امام حسین (ع) بدون سوار را در اطراف میدان امام علی (ع) انجام دادند و نماز ظهر عاشورا اقامه شد.
اردبیل عاشورایی شد
مراسم عزاداری مردم اردبیل از بامداد دیروز آغاز شد و مردم در دسته‌های
سینه زنی و زنجیرزنی عزاداری کردند.
در شهرستان‌های پارس‌آباد، بیله‌سوار، اصلاندوز، گرمی، مشکین‌شهر، نمین، نیر، سرعین، کوثر و خلخال هم عاشقان
اهل بیت (ع) با تجمع و سینه‌زنی و زنجیرزنی در سالروز شهادت اباعبدالله الحسین (ع) مراسم عزاداری‌ روز عاشورا را برپا کردند . مراسم شاخسی واخسی (شاه حسین و وای حسین) و شبیه‌خوانی در اکثر میادین شهر و در محوطه مساجد برگزار شد و مردم به دور میدان شبیه‌خوانی حلقه زدند و با دیدن صحنه‌های نمادین شهادت
امام حسین (ع) و اسارت اهل بیتش اشک ماتم ریختند .
نخل‌گردانی در مناطق مختلف کشور
حمل کجاوه چوبین همراه با برگزاری مناسک سوگ، سمبلی از تشییع پیکر امام حسین (ع) در روز عاشورا است که بسیاری از شهرها و روستاهای اطراف منطقه کویر مرکزی ایران نظیر شهرهای جنوب خراسان، سمنان، دامغان، خمین، نواحی قم، کاشان، ابیانه، خور و بیابانک، زواره، اردستان و نائین هر سال در مناسبت‌های عزاداری سالار شهیدان صحنه برگزاری این آیین است.
هرمزگان؛ چرخش تابوت
تابوت گردانی و حجله گردانی که به آن نخل گردانی هم گفته می‌شود در هرمزگان هم برگزارشد که اوج گردش و چرخش آن در شب و روز تاسوعا و عاشور است.
حرکت چرخش تابوت و حجله به همراه نوای ساز و سنج و دمام و برافراشتن علم ها از آیین هایی مردم این خطه است. رخت پوشی و تزیین تابوت و حجله، رقص حجله (بین مینابی ها و بندرعباسی ها) ، تعزیه حنابندان قاسم و قصد رفتن به میدان در زمره آیین هایی بود که در هرمزگان برای روز عاشورا برگزار شد .
همچنین آیین «شیر و کُتَل» دیروز همزمان با عاشورای حسینی در میناب برگزار شد . این مراسم یکی از مراسم های کهن دینی مذهبی عاشورایی شهرستان بشمار می آید که از آوازه‌ای مثال زدنی در استان هرمزگان و کشور برخوردار است و قرن‌هاست توسط مردم این منطقه برگزار می‌شود. این آیین متن خوانی و شبیه خوانی ندارد و از جمله تعزیه های ابتدایی و کهن مردم ایران و بویژه منطقه میناب است که قدمت تاریخی آن به زمان آل بویه بازمی گردد.
برپایی آیین گل مالی در لرستان
دیروز در لرستان با شروع روز عاشورا در اولین ساعات روز صدای ساز و دهل بانوای سوزناک و غم‌انگیزی موسوم به نوای «چمریونه» عزاداران حسینی را به حضور در دسته‌ها و هیئات عزاداری دعوت کرد و عاشقان ابا عبدالله الحسین (ع) پس از به گِل افتادن و اجرای خاکی‌ترین آیین عاشورایی به جمع عزاداران حسینی در دسته جات عزاداری پیوستند.
صبح روز عاشورا از کودک و جوان تا زن و مرد به تکایا و حسینه های محلات خود رفتند و پس از گل‌مالی به سینه‌زنی پرداختند.
اجتماع عاشورایی در ۵۰۰ بقعه امامزادگان مازندران
مردم علوی‌تبار مازندران در روز عاشورا با حضور در۵۰۰بقعه امامزادگان؛ مساجد و تکایا ،دسته های عزاداری، در غم شهدای مظلوم کربلا به سوگواری پرداختند.
از آن جایی که مازندران بیش از ۱۲۰۰ امامزاده در مناطق مختلف استان دارد ؛ مردم روستاها و شهرها با حضور در این امامزادگان به طور دسته روی اجتماع عاشورایی را برگزار و در سوگ سرور شهیدان سینه زنی
کردند . آستانه های متبرکه امامزاده عباس و امامزاده یحیی(ع) ساری ، امامزاده عبدالله آمل امامزاده قاسم بابل از جمله مناطقی بود که دسته های عزاداری در روز عاشورا از روستاها و شهر ها به این امامزادگان به طور ویژه حضور یافتند و به سینه زنی و زنجیرزنی پرداختند
کرمان ، دیار سردار دل‌ها هم دیروز شاهد برپایی مجالس باشکوه عزای حسینی بود. اهالی استان کرمان همزمان با عاشورای حسینی از ساعات اولیه صبح بعد از قرائت زیارت عاشورا در رثای شهادت امام حسین (ع) و یارانش در حالی که رخت عزا به تن داشتند به نوحه خوانی و عزاداری پرداختند.

نسخه مناسب چاپ