سخنگوی صنعت آب: سیلاب‌های اخیر ۷ میلیارد مترمکعب آب تولید کرد
 

سیلاب‌های مرداد در مجموع ۷میلیارد مترمکعب آب تولید کرد که از این رقم، ۳۵۰میلیون مترمکعب در سدها ذخیره شد و ۲۲۰میلیون مترمکعب برای تغذیه مصنوعی و احیای منابع آبی زیرزمینی هدایت شد.
فیروز قاسم‌زاده سخنگوی صنعت آب در گفتگو با تسنیم اظهار داشت: همچنین علاوه بر دریاچه نمک، حوض سلطان، جازموریان، گاوخونی، طشک، بختگان و شادگان که حجمی از آب را دریافت کردند، بر اساس برآوردهای اولیه حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب هم وارد تالاب‌ها شده است.
وی ادامه داد: این سامانه از جنوب شرق شروع شد و قاعدتاً انتظار این بود که در همان نوار جنوبی فعال بماند، اما فارغ از اتفاقات تلخی که ناشی از سیلاب‌ها در سطح کشور شاهد بودیم، نفوذ خوبی در سطح کشور داشت و بارندگی‌های خوبی اتفاق افتاد اما این بارندگی‌ها بدین صورت بود که در یک مکان بسیار کوچک و در زمان بسیار کم، بارش‌های بسیار شدیدی اتفاق ‌افتاد؛ از این رو سهم روان‌آب تولیدی این بارش‌ها بسیار زیاد بود.
سخنگوی صنعت آب تصریح کرد: در ۱۰ روز ابتدایی مرداد ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب وارد سدهایی شده که بیشتر در نقاط جمعیتی با تنش آبی بالا هستند که ذخیره‌سازی این میزان آب به داد مردم در فلات مرکزی رسیده است؛ در حالی که هیچ انتظاری نداشتیم در مرداد سدهای ما ورودی قابل توجهی داشته باشند. البته ضروری است که مردم همواره در مدیریت بهینه مصرف آب توجه لازم را داشته و با صرفه‌جویی در مصرف آب، یاری‌رسان پایداری تأمین آب باشند.
وی در خصوص آخرین وضعیت منابع آبی سدهای کشور گفت: از ابتدای سال آبی جاری تا امروز ۵ر۲۹ میلیارد مترمکعب ورودی آب به مخازن سدها را داشته‌ایم که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵ درصد رشد داشته است.
قاسم زاده ادامه داد: با وجود ذخیره ۷ر۲۲ میلیارد مترمکعبی آب در سدهای کشور، درحال حاضر حدود ۴۶ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و ۵۴ درصد این ظرفیت خالی است که مقایسه میزان ذخیره فعلی، نسبت به زمان مشابه سال قبل، نشان‌دهنده ۲ درصد کاهش است.
در همین حال مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران هم در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه در حال حاضر موجودی مخازن سدهای تهران ۵۵۲ میلیون متر مکعب است که این حجم در روز مشابه پارسال ۶۵۸ میلیون متر مکعب بوده و کسری مخزن ۱۰۶ میلیون مترمکعبی را شاهد هستیم، اظهار داشت: بارندگی‌های اخیر شرایط را به‌گونه‌ای رقم زد که در مرداد تاکنون یک رکورد جدید به جهت مقدار بارندگی ها در مقایسه با متوسط بلند مدت ثبت شده است.
محمد شهریاری افزود: از اول مرداد تاکنون ۵ر۲۸ میلیمتر بارش داشتیم که در مقایسه با پارسال که در همین بازه زمانی معادل ۵ر۶ میلیمتر بوده و حتی نسبت به متوسط بلند مدت، افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه از ابتدای سال آبی تاکنون به دلیل اینکه دو سال پی در پی با خشکسالی مواجه بودیم، شرایط بارش‌ها همچنان با کاهش مواجه است، گفت: از مهر پارسال تاکنون ۶ر۲۰۸ میلیمتر بارش در حوزه عملکرد استان تهران داشتیم که این میزان در مقایسه با متوسط بلند مدت ۵۳ ساله که حدود ۲۷۴ میلیمتر بود، کاهش ۲۴ درصدی را نشان می‌دهد.
مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران اظهار داشت: امیدواریم با تداوم بارش‌ها بخشی از این کسری‌ها جبران شود. اثر افزایشی که این بارش‌ها در بالادست و روی مخازن سدها گذاشته حدود ۵ر۱۶ میلیون مترمکعب بوده و بیشترین میزان تاثیر در حوزه شرق تهران و سد ماملو با افزایش ۶ر۵ میلیون مترمکعب بوده است.
وی همچنین با اشاره به آخرین وضع تولید نیروگاه های برق آبی‌ در تهران گفت: وضع تولید برق در نیروگاه های برق آبی تابعی از مصارف پایین دست است و سامانه بارشی اخیر هم اثر افزایشی چندانی به دنبال نداشت و مخازن سدها هم با توجه به ذخیره آبی پایینی که داشتند، این بارش‌ها بخش کوچکی از این کسری ها را جبران کرد و هیچ تخلیه‌ای به جهت کنترل سیلاب نداشتیم.
شهریاری با بیان اینکه میزان تولید نیروگاه های برق‌آبی‌ تحت پوشش بالغ بر ۲۷ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش داشته است، گفت: میزان تولید برق در طول چهار ماهه ابتدایی امسال معادل ۱۲۴ هزار مگاوات ساعت بوده که این میزان در چهارماه مشابه پارسال که معادل ۱۷۱ هزار مگاوات ساعت بوده است، کاهش ۲۷ درصدی را نشان می دهد که اگر این میزان تولید را با سال‌های نرمال و پرآبی مقایسه کنیم، کاهش آن بسیار بیشتر خواهد بود.

نسخه مناسب چاپ