ماهواره ایرانی «خیام» در مدار زمین قرار گرفت
 

ماهواره تمام ایرانی خیام بطور رسمی در مدار کره زمین قرار گرفت و از دیروز شروع به ارسال پیام کرد.
به گزارش خبرنگارما، این ماهواره سنجشی ۶۰۰ کیلوگرمی که مختص تحقیقات کشاورزی و زیست محیطی است، دیروز ساعت ۱۰ و ۲۲ دقیقه به وقت تهران توسط یک فروند موشک «سایوز» روسی از ایستگاه فضایی «بایکونور»قزاقستان به فضا پرتاب و پس از یک ساعت از موشک ماهواره بر خود جدا شد و دقیقا در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار گرفت.
علی رضا نعیمی مدیرکل بهره برداری و عملیات فضایی سازمان فضایی ایران با اعلام این مطلب گفت: ماهواره خیام نیم ساعت پس از استقرار در مدار از پیش تعیین شده اولین سیگنال داده تله متری خود را به مرکز فضایی ماهدشت استان البرز ارسال کرد و از این پس در طول شبانه روز دوبار در حوالی ساعت ۳۰ر۱۰ و ۱۲ روز و همچنین در ساعت ۳۰ر۱۰ و ۱۲ شب می توانیم با ماهواره خیام ارتباط داشته باشیم زیرا ماهواره به دور زمین در حال گردش است و در این فواصل زمانی به کشور ما می رسد.
نعیمی با بیان اینکه هم اکنون وضعیت ماهواره بسیار خوب و رضایت بخش است و ماهواره در وضعیت مناسبی قرار دارد، گفت: ماهواره هنوز در شرایط کاربردی قرار ندارد و فعلاً در مدار قرار گرفته است و چهار ماه طول می‌کشد تا فرایند کامل شود.سعید صدیقیان معاون توسعه و برنامه‌ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران هم گفت: ماهواره سنجشی خیام این قابلیت را دارد تا تصاویر مربوط به حوزه‌های مختلف را دریافت کند. ولی ما در قالب یک برنامه توسعه، تامین یک ماهواره سنجشی بومی که قابلیت ارائه تصاویر یک متر در حوزه‌های کشاورزی، کنترل شهری، پایش اراضی و کاربری‌های مختلف داشته باشد را مدنظر قرار داده‌ایم.
به گفته وی، ماهواره خیام تحت حاکمیت و بهره‌برداری جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و از ایستگاه‌های زمینی در خاک جمهوری اسلامی ایران هدایت و کنترل خواهد شد و اطلاعات و تصاویر ارسالی آن هم در همین ایستگاه‌ها دریافت می شود.
گفتنی است: به دلیل وزن بالای این ماهواره ایرانی، پرتاب آن به آژانس فضایی روسیه واگذار شد تا بوسیله ماهواره‌بر سایوز به فضا پرتاب و در مدار قرار گیرد. پرتابگر «سایوز» در میان پرتابگرهای کشورهای مختلف دنیا از بیشترین درصد قابلیت اطمینان برخوردار است و تاکنون بیشترین تعداد ماموریت موفق فضایی در دنیا توسط این پرتابگر صورت گرفته است.
در همین حال، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بلافاصله پس از پرتاب ماهواره خیام گفت: این پرتاب آغاز همکاری راهبردی ایران و روسیه در حوزه فضایی است.
عیسی زارع پور گفت: پرتاب این ماهواره برای تامین داده‌های فضایی مورد نیاز کشور گام بلندی است که می‌توانیم از تصاویر با دقت بسیار بالای آن برای ارتقای کاربرد‌های متنوع از جمله در زمینه‌های کشاورزی، محیط زیست و حوزه‌های مختلف استفاده کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در کنار همکاری راهبردی با کشور‌های صاحب نام دنیا که روسیه یکی از دو کشور برتر در جهان است، توسعه فناوری بومی فضایی را در دستور کار قرار داده ایم و تا آخر سال به دانش فنی قرار دادن ماهواره‌های سنجشی در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین دست پیدا خواهیم کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: تا پایان دولت سیزدهم، ماهواره و ماهواره بر‌های بومی با تلاش دانشمندان خودمان پرتاب خواهد شد.
گفتنی است: خبرگزاری رویترز هم دیروز در این رابطه نوشت: همزمان با برنامه تهران و مسکو برای ایجاد روابط نزدیک‌تر در مواجهه با تحریم‌های غرب، یک ماهواره‌ ایرانی به صورت موفقیت آمیز توسط یک ماهواره‌بر روسیه به فضا پرتاب شد.
خبرگزاری فرانسه هم در این رابطه به تقویت همکاری‌های تهران و مسکو اشاره کرد و نوشت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ماه گذشته میلادی به عنوان دومین سفر خارجی خود از زمان جنگ اوکراین به ایران سفر کرد. این خبرگزاری همچنین در خصوص همکاری‌های فضایی ایران و روسیه خاطر نشان کرد که در سال ۲۰۰۵ ماهواره سینا یک ایران از ماهواره‌بر “پلستسک” روسیه پرتاب شده بود.
از سوی دیگر، خبرگزاری اسوشیتدپرس هم این پرتاب را موفقیت آمیز خواند و اشاره کرد که حدود ۹ دقیقه پس از پرتاب، ماهواره ایرانی به نام خیام در مدار زمین قرار گرفت. همچنین نامی که برای این ماهواره انتخاب شده بود، از نقطه نظر این رسانه آمریکایی مورد توجه قرار گرفت و افزود: این ماهواره از نام عمر خیام یک دانشمند ایرانی که در قرن ۱۱ و ۱۲ می‌زیسته، گرفته شده است.
اسوشیتدپرس همچنین در قسمتی از گزارش خود به مشخصات این ماهواره که از زبان رسانه‌های ایرانی نقل شده، اشاره کرد و افزود: تلویزیون ایران به نقل از آژانس فضایی ایران اعلام کرد که ماهواره تصاویر وضوح بالا با میزان وضوح یک متر در هر پیکسل را ارائه می‌کند.

نسخه مناسب چاپ