برگزاری مجامع ۱۳ شرکت بورسی
مجمع عمومی عادی سالیانه و عمومی فوق العاده صاحبان سهام ۱۳ شرکت حاضر در بازار سرمایه، به صورت الکترونیک از طریق درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک «دیما» از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی برگزار شد.
بر اساس اطلاعات منتشر شده، مجامع این شرکت با دستور جلسه‌های «تصویب صورت‌های مالی، انتخاب اعضای هیات مدیره، افزایش سرمایه و …» برای سهامداران برگزار شد.
در این دوره زمانی، هفت شرکت علاوه بر برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، مجمع عمومی فوق العاده خود را هم به صورت الکترونیک از طریق درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک «دیما» برگزار کردند.
درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک «دیما»، جهت سهولت دسترسی کلیه سهامداران به مجامع عمومی شرکت‌های بورسی و ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت الکترونیک مهیا شده و این سامانه با بهره گیری از فناوری‌های نوین، بدون محدودیت‌های جغرافیایی، امکان برگزاری در بستری امن را برای سهامداران فراهم کرده است.
بهره گیری از بستر سجام جهت احرازهویت سهامداران، شفافیت بالا به واسطه رأی گیری الکترونیک، امکان حضور نهاد‌های نظارتی در مجامع به روش الکترونیک، حضور همزمان سهامداران در چند مجمع، امکان پرسش و پاسخ میان سهامداران و هیئت رئیسه مجمع و وجود تالار گفتگو جهت تعاملات بین سهامداران از مزایای سامانه دیما به شمار می‌رود.
سهامداران برای حضور در مجمع الکترونیک باید در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت شده باشند تا دسترسی آن‌ها برای ورود به جلسه مجمع فعال شود.
یک کارشناس بازار سرمایه هم به سهامداران بورس پیشنهاد داد نگاه میان مدت و بلند مدت به بازار سرمایه داشته باشند.
احمد اشتیاقی در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما اظهار داشت: اوج بازار سرمایه سال ۹۹ بود که سود هر سهام به قیمت سهم آن تقریبا بالغ بر حداکثر ۵ درصد بود و فردی که تمایل داشت در مجامع سود خود را از محل سود شرکت‌ها کسب کند؛ حداکثر ۵ درصد بیشتر نصیبش نمی‌شد و به نوعی در این بازار پی بر‌ای pرe بالغ بر ۲۰ بود.
وی ادامه داد: اما در حال حاضر، با توجه به کاهش قیمت سهام در دو سال اخیر، سودآوری شرکت‌ها نه فقط کاهش پیدا نکرده، بلکه با افزایش هم مواجه شده است و اگر تقریباً در مجامع حضور پیدا کرده و سود تقسیم شود، می‌توانیم ۲۵ درصد عایدی کسب کنیم.
کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به همین سبب، اگر منابعی مازاد وجود دارد، باید به خرید سهم اختصاص دهیم، چراکه برای سه سال آینده از این بازار سود کسب می‌کنیم بالاترین بازدهی را کسب و به نوعی ۲۰ تا ۲۵ درصد از محل سود تقسیمی کسب می‌کنیم.
اشتیاقی تصریح کرد: اگر در سال‌های آینده با موج‌های تورمی مواجه شویم، قطعا با افزایش سهام شرکت می‌توانیم بازدهی مناسب کسب کنیم تا از تورم عقب نمانیم و بتوان سرمایه گذاری با صرفه‌ای را در بازار سرمایه ایجاد کرد.
کارشناس دیگر بازار سرمایه هم گفت: پیش بینی می شود که در سایه گزارشات مربوط به برگزاری مجامع و همچنین افزایش نرخ دلار و همچنین جا ماندن ارزش سهام از تورم، از نیمه تابستان شاهد رونق نسبی معاملات در بورس و جبران عقب ماندگی قیمت سهام باشیم.
سیاوش وکیلی در گفتگو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) گفت: نگاه به رویدادهای سه ماهه پایانی سال ۱۴۰۰ و سه ماهه ابتدایی ۱۴۰۱ می‌تواند به پیش بینی وضع بازار در تابستان پیش‌رو کمک کند.
همچنین شش ماهه گذشته مقطع پر فراز و نشیبی برای بازارسرمایه بود؛ در حالی‌که بعد یکسال از کاهش قیمت‌ها می گذشت و بازار کم کم می خواست جان بگیرد؛ شاهد افزایش در حجم معاملات بودیم و به ناگهان پیش بینی های عجیب و غریب دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کشور در رابطه با قیمت‌گذاری دستوری نرخ گاز و خوراک صنایع و
پتروشیمی ها و پالایشگاه ها، وضع معاملاتی بازار سرمایه را بهم ریخت و ماه ها بازار تحت تاثیر اثرات نامطلوب این اخبار در روند سودآوری شرکت ها بود که با مجموعه تلاش ها و ابتکارات سازمان بورس در اواخر سال ۱۴۰۰ لایحه بودجه اصلاح و عوامل منفی از دستور کار خارج شد.
وی در ادامه افزود: امسال بازار با تابلوهای یکسره سبز پوش بورس شروع شد و با افزایش حجم معاملات، اندیکاتورهای آماری نوید روزهای مثبت در بازار را می داد، ولی این وضع دیری نپایید و با بحث وضع تعرفه و عوارض صادراتی بر کالاهای صادراتی مجدد سایه ترس بر بازار مستولی شد.

نسخه مناسب چاپ