اوراق مالی سازمان تأمین اجتماعی
مدیر ابزار‌های نوین مالی فرابورس، از تأمین مالی سه بنگاه اقتصادی سازمان تأمین اجتماعی، شرکت سولیکو کاله و پدیده شیمی قرن به کمک اوراق مالی اسلامی در فرابورس خبر داد.
میثم زارع‌زاده، همچنین به انتشار حدود ۲۱۹ هزار میلیارد ریال اوراق با درآمد ثابت اشاره کرد و گفت: در این مدت شاهد انتشار ابزار‌های متنوعی از اوراق با درآمد ثابت در فرابورس بودیم، به‌این‌ترتیب که ۵۲ هزار میلیارد ریال اوراق اجاره و ۵ر۱۶ هزار میلیارد ریال اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) و ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی منتشر شد.
زارع‌زاده با تاکید بر اینکه بخشی از تأمین مالی اوراق با درآمد ثابت، اوراق اجاره متعلق به سازمان تأمین اجتماعی، شرکت سولیکو کاله و پدیده شیمی قرن بوده، ادامه داد: سازمان تأمین اجتماعی به عنوان موسسه عمومی غیردولتی برای تأمین نقدینگی باهدف تسویه مطالبات برای نخستین بار با سازوکار اوراق اجاره سهام و مبنا قراردادن سهام شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا)، از طریق بازار ابزار‌های نوین مالی فرابورس ایران اقدام به تأمین مالی به ارزش ۴۰ هزار میلیارد ریال کرد.
وی در تشریح ویژگی‌های اوراق اجاره منتشرشده توسط تأمین اجتماعی گفت: این اوراق که تأمین سرمایه امین بازارگردان آن است دارای مدت چهار ساله با نرخ اجاره ‌بهای ۱۹ درصد سالانه است که هر شش ماه یک‌بار پرداخت می‌شود.
همچنین ضمانت این اوراق با نماد «تامین ۰۵» توثیق پرتفویی متشکل از سهام شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) و شرکت پالایش نفت لاوان (شاوان) توسط سازمان تأمین اجتماعی است.
مدیر ابزار‌های نوین مالی فرابورس در ادامه به تأمین مالی هفت هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی شرکت سولیکو کاله از مسیر فرابورس اشاره کرد، گفت: این مجموعه به‌ منظور خرید ماشین‌آلات و تجهیزات جهت تکمیل طرح احداث پالایشگاه شیر پاستوریزه، اقدام به تأمین مالی هفت هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی به مدت پنج سال کرد.
زارع‌زاده در تشریح ویژگی‌های این تأمین مالی با اشاره به اینکه نرخ اجاره‌ بهای این اوراق ۱۸ درصد سالانه است که هر سه ماه یک‌بار پرداخت خواهد شد، افزود: در انتشار این اوراق شرکت تأمین سرمایه تمدن رکن بازارگردان و متعهد پذیره‌نویسی را برعهده‌گرفته و بانک سامان ضمانت اصل و اجاره‌بها اوراق را برعهده دارد.
زارع زاده در ادامه تأمین مالی پنج هزار میلیارد ریالی شرکت پدیده شیمی پایدار را مورد اشاره قرارداد و گفت: این شرکت با تکیه‌بر رتبه اعتباری خود که در بلندمدت A- و در کوتاه‌مدت A۱ بوده و چشم‌انداز پایداری را ایجاد کرده است.
به گفته وی با پشتوانه قراردادن سهام شرکت پدیده شیمی قرن (با نماد قرن) شرکت پدیده شیمی پایدار باهدف افزایش سرمایه‌گذاری‌ها و تأمین سرمایه در گردش شرکت‌های فرعی، اقدام به تأمین مالی پنج هزار میلیارد ریالی به روش انتشار اوراق اجاره سهام، کرده است.
در این اوراق هم تأمین سرمایه تمدن رکن متعهد پذیره‌نویس و بازار گردان را بر عهده دارد و شرکت‌های پدیده شیمی پایدار و گروه صنعتی گلرنگ دو وثیقه‌گذار این اوراق هستند.
طول عمر این اوراق پنج سال و نرخ اجاره‌بها پرداختی آن ۱۸ درصد سالانه است که هر سه ماه یک‌بار از تاریخ انتشار به دارندگان پرداخت خواهد شد.
مدیر ابزار‌های نوین مالی فرابورس ایران در ادامه با بیان جزییات تأمین مالی ۲۱۹ هزار میلیارد ریالی اوراق با درآمد ثابت، به انتشار اوراق گام توسط دو بانک اشاره کرد و افزود: اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) از دیگر ابزار‌های مالی اسلامی است که به‌ واسطه کوتاه‌ مدت بودن این اوراق (حداکثر ۱۲ ماهه) نسبت به سایر اوراق بدهی‌های On the Run حاضر در بازار و همچنین رتبه اعتباری خوب به ‌واسطه ناشر و ضامن، از نقد شوندگی بالایی برخوردار است.
به گفته وی این اوراق به لحاظ فرصت سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت موردتوجه سرمایه‌گذاران و به عنوان یشکی از روش‌های تأمین مالی مورد استقبال بنگاه‌ها (خصوصا بنگاه‌های کوچک و متوسط) قرارگرفته است.
زارع‌زاده هدف از انتشار اوراق گام بانک شهر را تأمین سرمایه در گردش سالم و پایدار برای واحد‌های تولیدی، اعلام کرد و اظهار داشت: اوراق گام بانک شهر با نماد گام ۰۱۱۲۶۱ با ارزش اسمی پنج هزار میلیارد ریال منتشر شد. همچنین بانک رفاه کارگران در دو نماد گام ۰۲۰۱۱۳ و گام ۰۲۰۲۱۳ و در مجموع به ارزش ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال این اوراق را منتشر کرد که با سررسید‌های زیر یک سال در بازار ابزار‌های نوین مالی فرابورس ایران پذیرش شدند.

نسخه مناسب چاپ