جلسه مشترک دولت و مجلس یکشنبه برگزار می‌شود
معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری اعلام کرد: روز یکشنبه جلسه‌ای با حضور همه اعضای دولت اعم از وزرا و معاونین رئیس‌جمهوری، هیات رئیسه مجلس و رؤسای کمیسیون‌ها خواهیم داشت.
به گزارش مهر، سید محمد حسینی در نشستی با خبرنگاران با محوریت بررسی اقدامات یکساله دولت، بیان کرد: در مورد عملکرد یکساله دولت، اگر افراد ذره‌ای انصاف داشته باشند می‌دانند که دولت شبانه روز کار کرده و وجود ضعف و نقص هم امری طبیعی است، اما چند هفته‌ای است که عده‌ای در تلاش هستند مطالبی بیان کنند که این موارد را زیر سئوال ببرند. ممکن است شیوه‌ها و شگردهایی در رسانه‌ها به کار گرفته شود که واقعیت‌ها آنچنان که باید مطرح نشوند.
حسینی با بیان اینکه سفر استانی به کرمان را به عنوان سی و یکمین سفر استانی امروزخواهیم داشت، افزود: ارتباط این سفر به معاونت پارلمانی این است که در هر استان با نمایندگان آن استان جلسه خواهیم داشت و بحث‌ها مطرح می‌شود و ما به مجلس و نظرات نمایندگان مجلس در هر استان توجه می‌کنیم. قبل از برگزاری سفر استانی، با معاون اجرایی رئیس جمهوری و نماینده مجلس آن استان جلسه داریم و موارد مهم هر استان را مورد بررسی قرار می‌دهیم و هیچ نماینده‌ای نمی‌تواند ادعا کند که در چنین جلسه‌ای شرکت نکرده است.
وی خاطرنشان کرد: این رکوردی است که سابقه ندارد و هیچ دولتی در یک سال به کل ایران سفر نمی‌کرد. همچنین مجامع استانی تشکیل داد ه ایم و با هر ۳۱ استان و نمایندگان آنها با حضور رئیس جمهوری جلسه داشتیم. این امکان بوده است که همه نمایندگان حضور پیدا کنند و انگشت شمار افرادی بودند که ممکن است از این امکان استفاده نکرده باشند.معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری گفت: هفته گذشته جلسه‌ای تشکیل شد که چهار ساعت به درازا کشیده شد و رئیس‌جمهوری با سعه صدر به صحبت‌ها گوش داد. در این دوره وزرا را فعال کرده‌ایم که هر هفته باید با نمایندگان جلسه داشته باشند.
حسینی با بیان اینکه ۵ هزار و ۵۶۷ ملاقات انفرادی میان وزرا و نمایندگان مجلس برگزار شده که ۸۲۲ مورد آن در خود مجلس انجام شده است، تاکید کرد: این ملاقات‌ها با گذشته قابل مقایسه نیست. وزرا ۱۵۲ جلسه با معاونین مجامع استانی داشتند و ۲۳۹ جلسه نیز با کمیسیون‌ها و ۶۴ جلسه با فراکسیون‌ها برگزار شده است.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از اقدامات ما ایجاد هماهنگی با معاونین پارلمانی وزارتخانه‌ها بوده است و در این یک سال، ۱۵ جلسه داشتیم که یکی از این جلسات با رئیس مجلس و یکی دیگر از جلسات با رئیس قوه قضائیه بود. با مدیران کل امور مجلس هم جلسه داشتیم و حرف‌ها و درد دل‌های آنها را شنیدیم.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری با بیان اینکه یکی از اقدامات معاونان پارلمانی رئیس‌جمهوری بررسی سئوالات نمایندگان مجلس است، اظهار نظرکرد:
تا کنون ۲۳۶۵سئوال از وزرا مطرح شده و با ارتباط برقرار شده، ۴۰ درصد سئوال کنندگان از طرح سوال انصراف دادند و موضوع اصلاً به کمیسیون‌ها نرسیده است که بالغ بر ۹۰۰ سئوال می‌شود که از دستور خارج شده است. معاونان پارلمانی سعی می‌کنند تلاش کنند که میزان سئوالات کم شود.
حسینی ادامه داد: در دولت دوازدهم در سال اول ۴۱ سئوال به صحن مجلس آمده بود که ۷ مورد آن به رأی گذاشته شد و کارت زرد دریافت نکرد. در دولت سیزدهم ۱۳ سئوال در صحن آورده شده که در ۳ مورد آن مجلس قانع نشده است .
وی تاکید کرد: اصرار داریم معاونین پارلمانی حتماً در مجلس حضور داشته باشند، گرچه در بسیاری از موارد خود مجلس ممانعت ایجاد می‌کند. در دولت قبل ۴۶۵ بار معاونان پارلمانی حضور داشتند و در این دوره ۱۰۷۷ بار حضور داشته‌ایم. همه این کارها برای آن است که ما اهمیت مسأله را نشان دهیم.معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری تصریح کرد: در دولت دوازدهم در سال اول ۴ وزیر استیضاح و در صحن مجلس بررسی شدند اما در یک مورد اعلام وصول داشتیم و در صحن مطرح نشد و در نهایت دولت سیزدهم در سال اول هیچ استیضاحی نداشت.
حسینی اضافه کرد: خوشبختانه نمایندگان از اقدامات رئیس‌جمهوری، وزارت نفت، تیم مذاکره کننده برجام، حذف امضاهای طلایی و اقدامات جمعیت هلال احمر تقدیر کردند. ۲۶۰ نماینده نیز از تعامل و همکاری موجود تشکر کردند.
وی گفت: به عنوان معاونت پارلمانی ریاست جمهوری ۵۵ سفر به استان‌ها داشته‌ایم و به چند شهرستان از هر استان در روزهای پنجشنبه و جمعه سفر کردیم که به دعوت نمایندگان صورت گرفته است.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری ادامه داد: ۴۲ لایحه تقدیم مجلس شده است که رهبر انقلاب هم بارها گفتند لایحه بر طرح، اولویت دارد. سعی کردیم بموقع لایحه به مجلس بدهیم که نیازی به طرح نباشد یا در مواردی که چند طرح بوده آنها را یکی کردیم و به عنوان یک لایحه ارائه دادیم. برای مثال دیروز طرح سازمان نظام داوری را در هیات دولت بررسی کردیم. در مجلس دو طرح داده شده بود و گفتیم لوایح با هم ادغام شود.
حسینی با بیان اینکه ۴۲ درصد لوایح تقدیمی مربوط به مسائل اقتصادی بوده و با برخی از طرح‌های دولت نیز موافقت کردیم، افزود: با ۱۰ طرح مجلس موافقت کردیم؛ برای مثال طرح جهش تولید مسکن و تسهیل صدور مجوز کسب و کار و انتقال آب به سیستان و بلوچستان را داشتیم و این موارد در حالی است که تصویب طرح‌ها در گذشته بیشتر از لایحه بوده است.
وی گفت: در نهایت توقع داریم نمایندگان از ما حمایت کنند نه اینکه دائم نقاط ضعف را مطرح کنند بلکه نقاط قوت‌ها را نیز به مردم بگویند.

نسخه مناسب چاپ