انتقاد از نبود برنامه جامع برای مدیریت کرونا
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به وضعیت بیماری کرونا در ایران و جهان از نبود برنامه‌ای جامع برای مدیریت اپیدمی در کشور انتقاد کرد.
حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی در گفتگو با ایلنا، افزود: تا زمانی که زنجیره انتقال شامل مخزن ویروس، افراد حساس و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی وجود داشته باشد، قطعاً اپیدمی ادامه خواهد داشت. ما تمامی متغیرهایی را که برای تداوم زنجیره بیماری لازم است داریم، به اندازه کافی فرد حساس در جامعه وجود دارد و سطح رعایت پروتکل‌ها نیز به شدت کاهش یافته است و از ‌آن سو برنامه جامعی برای کنترل بیماری نیست. تنها برنامه‌ای که وجود داشت طرح شهید سلیمانی بود که کنار
گذاشته شد.
وی تصریح کرد: میزان مرگ و میر در بسیاری از کشورهایی که جمعیت مشابه ایران دارند، یک ششم کشور ما است. متأسفانه همیشه از نظر بار اپیدمی بر روی جمعیت، ما جزو ۱۵ کشور اول دنیا بوده‌ایم. سوری گفت: اگر قرار باشد جهش جدیدی در ویروس کرونا رخ دهد با توجه به تجمعات محرم و اتفاقات پیش رو مانند راهپیمایی اربعین و بازی‌های جام جهانی فوتبال و مسائل دیگر، قطعا نباید روند صعودی ابتلا را کاهش‌یافته تلقی کرد.
۹۰فوتی
بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه‌روز منتهی به ۱۹ مرداد شمار جان‌باختگان ناشی از کرونا در کشور مجدداً افزایش داشته و در این بازه زمانی ۹۰بیمار جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری، به ۱۴۲هزار و ۶۵۴نفر رسید.
بنا بر همین گزارش، ۵۶۳۵بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹در کشور شناسایی و مجموع بیماران کووید۱۹در کشور ۷میلیون و ۴۵۱هزار و ۷۷۹نفر شد.
در حال حاضر ۱۳۰شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۲۹شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۵۴شهرستان در وضعیت زرد و ۳۵شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
شرط خروج زائران اربعین از کشور
محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در ارتباط با وضعیت واکسیناسیون زائران حاضر در راهپیمایی اربعین گفت: ملاک شرکت در راهپیمایی اربعین، تزریق دُز یادآور واکسن کرونا است.
وی افزود: دز یادآور، یعنی اینکه ۶ماه از آخرین تزریق واکسن کرونا گذشته باشد؛ طوری که اگر ۶ماه قبل دُز دوم را تزریق کرده باشد، دُز سوم را باید تزریق کند و اگر ۶ماه قبل دُز سوم را زده باشد، باید دُز چهارم را بزند. بر همین اساس، برای شرکت در راهپیمایی اربعین، ملاک تعداد دزهای قبلی نیست، بلکه ۶ماه فاصله تزریق واکسن مهم است که باید رعایت شود.

نسخه مناسب چاپ